Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 04. 01. 2009 00:57

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Vlastní „Wiki“

V souvislosti s vedlejším tématem mě napadlo, že by mohlo být zajímavé vytvořit jakýsi vlastní wiki systém, do kterého by mohl přispívat více méně každý. Občas se tady zrodí myšlenka něčeho speciálnějšího (již zmíněný seznam odkazů nebo třeba Kondrovy vzorce), co se příliš nehodí na zdejší forum. Přesně na toto by se hodilo mít nějaký vlastní Wiki systém, kam by člověk přišel a takovou stránku jednoduše udělal. Mohla by se tam udělat i uživatelsky přívětivější sekce pro Ukázkové příklady, mohly by se tam udělat nějaké FAQ, pokud se zde některé otázky vyskytují často. Otázky, které mě napadají:

(1) Staral by se o to někdo? Přispíval by tam někdo? Za sebe můžu říct, že já spíš ne, pokud budu mít náladu, napíši spíš přímo něco pro matweb.cz. Mělo by wiki.matweb.cz smysl nebo ne?

(2) Vlastní engine nebo nějaká hotová wiki? Jak je to s instalací LaTeXu? Nedělalo by mi zase tak velký problém něco malého naprogramovat, aby to bylo šité na míru, ale pokud bude nějaké hotové řešení dostačující, nebyl bych proti :-).


2+2=4

Offline

 

#2 04. 01. 2009 01:06

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Vlastní „Wiki“

1) To podle mě není potřeba, přijde mi to jako duplikování Matwebu samotného a částečně wikipedie. Spíš by se něco podobného objevit přímo na matwebu. Nějaká sekce s řešenými příklady. Protože jich tam sice v každém oboru několik je, ale čím více, tím lépe.

A nebo odkazovat z matwebu na příslušné sekce tady ve vzorových příkladech.

Wiki mi přijde jako overkill na toto.

2) DokuWiki umí matematický latex (máme to na třídním webu), zase s jinou syntaxí (není potřeba \frac, stačí lomítko, ale zase to má nepřesné čáry). Ale ta wiki samotná se musí trochu zpacifikovat.

Offline

 

#3 04. 01. 2009 12:33

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: Vlastní „Wiki“

↑ Lukee:Nemyslím, že by bylo potřeba vyrábět nějaký wiki-podsystém matwebu. Matweb sám o sobě by mohl obsahovat ony vzorce nebo stránku s odkazy. Možná by stačilo trochu otevřít redakční systém matwebu tak, aby mohli některé články upravovat i jiní lidi než ty.


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#4 04. 01. 2009 14:02

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Vlastní „Wiki“

↑ Kondr:
To naráží na problém, že matweb na žádném RS nejede :-). Je to jen hromada includů.

Z čehož vyplývá, že bych místo wiki mohl napsat nějaký RS pro matematiku. Žádný hotový se mi dva roky zpátky nelíbil, nepředpokládám, že se něco zásadního změnilo.


2+2=4

Offline

 

#5 04. 01. 2009 16:29

Lishaak
Veterán
Místo: Praha
Příspěvky: 763
Reputace:   
Web
 

Re: Vlastní „Wiki“

Pokud se bavime o redakcnim systemu pro matematiku, mam takovy maly projektik, na kterem ted pracuju. Moji brutalne puntickarske povaze totiz nevyhovuje sazeni matematiky ala Wikipedie, kde je ten TeX vetsinou vyrazne nezarovnany s okolnim textem a hodne to z toho trci a proste, nevypada to jako kdyz se ten dokument napise cely v LaTeXu. Ted si rikate, to prece ani nejde, udelat v HTML vystup, aby vypadal jako PDFko vygenerovane LaTeXem. Podivejte se na tento obrazek

http://forum.matweb.cz/upload/441-CropImage.png

Neni to PDF ale vsechno jen XHTML a PNG obrazky. A nejvetsi vyhoda je, ze je to vsechno napsane v XML, tekze se ten dokument da editovat normalne na webu, neni treba si to sudlit nekde doma na harddisku a pak to nekam uploadovat.

Zamerne neposilam odkaz na stranku, kde tohle visi, protoze to jeste neni uplne vyoptimalizovane pro ruzne prohlizece. Takhe to vypada ve Windows XP ve Firefox 3 se zapnutym vyhlazovanim pisma. V jinych prohlizecich se to mozna rozsype, to jsem jeste poradne netestoval.

Toto by se mozna mohlo stat soucasti nejakeho redakcniho systemu pro publikovani matematiky na webu. Podle me nikdo zatim nic takhle hezkeho v HTML vygenerovat neumi. Muj system to umi.


Nothing in the world that's worth having comes easy.
Always do what you are most afraid of.

Offline

 

#6 04. 01. 2009 16:32

Lishaak
Veterán
Místo: Praha
Příspěvky: 763
Reputace:   
Web
 

Re: Vlastní „Wiki“

Takto vypada zdrojovy XML soubor

<h1>Kvantifikace zachovávající rekurzivní spočetnost</h1>
<p>Omezená všeobecná a neomezená existenční kvantifikace přes rekurzivně
   spočetnou množinu zachovávají rekurzivní spočetnost.</p>

<h2>Důkaz</h2>
<dl><dt><strong>Všeobecná kvantifikace</strong></dt>
    <dd>
     Nechť je relace <tex>A \subseteq \mathbb{N}^{n+1}</tex> rekurzivně spočetná.
     Definujme relaci <tex>B \subseteq \mathbb{N}^{n+1}</tex> předpisem
     <math>
      B(\vec{x}, y) \Leftrightarrow (\forall t \leq y)A(\vec{x}, t)
      \Leftrightarrow \bigwedge_{t=0}^y A(\vec{x}, t)
     </math>
     Potom existují rekurzivní relace
     <tex>R_0, \ldots, R_y \subseteq \mathbb{N}^{n+1}</tex> tak,
     že pro libovolné ale pevné <tex>t\leq y</tex> platí
     <math>
      A(\vec{x}, t) \Leftrightarrow (\exists z_t)R_t(\vec{x}, z_t)
     </math>
     a tedy zvolíme-li efektivní bijektivní kódování <tex>(y+1)</tex>-tic
     tak, že <tex>w=\langle z_0, \ldots z_y \rangle</tex>, pak dostáváme
     <math>
      \bigwedge_{t=0}^y A(\vec{x}, t) \Leftrightarrow
      \bigwedge_{t=0}^y (\exists z_t)R_t(\vec{x}, z_t) \Leftrightarrow
      (\exists w)\bigwedge_{t=0}^y R_t(\vec{x}, (w)_t)
     </math>
     Relace <tex>B</tex> je proto rekurzivní podle věty o projekci.
     <br/><br/>
    </dd>
    <dt><strong>Existenční kvantifikace</strong></dt>
    <dd>
     Nechť je relace <tex>A \subseteq \mathbb{N}^{n+1}</tex> rekurzivně spočetná.
     Definujme relaci <tex>B \subseteq \mathbb{N}^{n}</tex> předpisem
     <math>
      B(\vec{x}) \Leftrightarrow (\exists y)A(\vec{x}, y)
     </math>
     Potom existuje rekurzivní relace
     <tex>R \subseteq \mathbb{N}^{n+2}</tex> tak,
     že platí
     <math>
      (\exists y)A(\vec{x}, y) \Leftrightarrow
      (\exists y)(\exists z)R(\vec{x}, y, z)
     </math>
     Potom stačí volit kódování dvojic <tex>w=\langle y, z \rangle</tex> aby
     platilo
     <math>
      B(\vec{x}) \Leftrightarrow
      (\exists w)R(\vec{x}, l(w), r(w))
     </math>
    </dd></dl>


Nothing in the world that's worth having comes easy.
Always do what you are most afraid of.

Offline

 

#7 04. 01. 2009 17:00

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Vlastní „Wiki“

↑ Lishaak:
To je dost „cool“ ;-).


2+2=4

Offline

 

#8 04. 01. 2009 18:35

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: Vlastní „Wiki“

Mám v chytré knize napsáno, že LaTeX do HTML umí převádět programy LaTeX2HTML a TeX4ht. Nikdy jsem to teda nezkoušel ani neviděl… Znáte to někdo?


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#9 04. 01. 2009 23:29

Lishaak
Veterán
Místo: Praha
Příspěvky: 763
Reputace:   
Web
 

Re: Vlastní „Wiki“

Znam. Je to nic moc. Alespon podle mych zkusenosti. Pomoci programu latex2html je napriklad vytvoren muj clanek o telesech zde na matwebu. Muzes zkusit porovnat kvalitu s tim mym obrazkem, ktery jsem sem poslal. Ten latex2html nakonec neni tak spatny, ale me to nevyhovuje.

U techto programu je nejvetsi problem

1. kvalita obrazku, ktere predstavuji latexove vyrazy
2. zarovnani na baseline textu. To nedela skoro nikdo, takze ty vzorecky v textu odskakuji nahoru nebo dolu

Navic to neni reseni, ktere by bylo pouzitelne online. Tomu memu systemu staci PHP. Nic vic nepotrebuje, cili muze bezet i na nejakem free-hostingu. Samozrejme k renderovani obrazku pouziva nejakou webovou sluzbu, podobne jako se to delalo s mimeTeXem tady na foru. Obrazky se ale nerenderuji pri nacitani stranky ale pouze pri jeji editaci. Jakmile se to XML ulozi, jsou uz obrazky staticke, takze se to nacita rychle, i kdyz je jich na strance hodne.


Nothing in the world that's worth having comes easy.
Always do what you are most afraid of.

Offline

 

#10 08. 01. 2009 20:07 — Editoval Laik (08. 01. 2009 20:10)

Laik
Příspěvky: 65
Reputace:   
 

Re: Vlastní „Wiki“

↑ Lukee: keďže nemám čo robiť bral by som to...=D..ak mi to vedenie dovolí...pokiaľ viem Vikipédia taktiež obsahuje niečo pre vzorce...tiež LaTeX  sa mi zdá...a wikipédiowský RS sa dá stiahnúť FF (for free)


Matematiku nemám rád - je to veda o nekonečnom,narozdiel od fyziky - fyzika je len taká veľká ako priestor...moje myslenie...
Najkratšie odpovede – áno a nie – vyžadujú najdlhšie rozmýšľanie.Pythagoras

Offline

 

#11 09. 01. 2009 18:14 — Editoval kaja.marik (09. 01. 2009 18:15)

kaja.marik
Veterán
Příspěvky: 1915
Reputace:   57 
 

Re: Vlastní „Wiki“

↑ Olin:
Pomoci tex4ht je treba vytvoren muj web. TeX4ht umoznuje volit, jestli matika bude obrazek (a jak velky) nebo jestli se treba pouzije jako v mem pripade jsmath. Umoznuje pretahnout TeXovsky zdrojak do open office, mathml a mnoha dalsich formatu. Bohuzel tex4ht nemam moc propracovanou dokumentaci, jenom je neco popsano v pomerne stare knize Latex web compainon. Ale autor pilne odpovida na diskusnim foru TeXu a pirdava castno nove vlastnosti, ktere pozaduji uzivatele. Podle me je TeX4ht neprekonatelny - TeXovy zdrojak dostanu na web, aniz bych cokoliv upravoval.

pri pouziti jsmath je:
1. zarovnani na radek v poradku
2. Kvalita takova, jakou si nastavi uzivatel (jsou na vyber 4 moznosti jak se maji zobrazovat fontu, vic dokumentace k jsmath)

Offline

 

#12 09. 01. 2009 21:42

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: Vlastní „Wiki“

↑ Olin:Bavíme se ale o redakčním systému a pro ten je výhodnější dynamické řešení. Tedy mít data v databázi v podobě zdrojového kódu a na požádání klienta je prohnat jedním PHP skriptem a mít výsledek. Osobně si na 100% typografii nepotrpím, na BRKOSím webu máme Texy! + mimetex. Výsledek považuju za přijatelný: http://bart.math.muni.cz/~brkos/index.p … i&u=11

Ikdyž na základě kájova příspěvku možná přejdeme na jsmath, ten se mi začíná líbit.


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson