Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 07. 06. 2013 01:39

bejf
Místo: Kolín
Příspěvky: 922
Reputace:   55 
 

Planimetrie - obsah průniku dvou kruhů

Ahoj, zkoušel jsem přijít na řešení jednoho příkladu, ale nedaří se mi to přesně, jak by se asi mělo.

Kruh o poloměru 1 má střed na hranici druhého kruhu o poloměru 1. Spočtěte obsah S průniku obou kruhů.
http://forum.matweb.cz/upload3/img/2013-06/60930_kruznice.jpg

Já jsem spíš zkoušel jen takové řešení stylem "jak to obejít", abych se co nejvíce přiblížil tomu obsahu.
Jak je ta úsečka o délce 1 na obrázku, tak tu jsem považoval za základnu a místo těch obloučků jsem si představil rovné strany, čímž mi jakoby vznikl rovnostranný trojúhelník, u kterého jsem přes Pythagorovu větu vypočítal výšku, pak obsah a vynásobil ještě dvěma, protože ten samý trojúhelník by byl i dole.
Já vím, vtipné řešení, ale když člověk neví...:-D

Děkuji za rady. :)

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) bejf)

#2 07. 06. 2013 02:19 — Editoval Krezz (07. 06. 2013 02:19)

Krezz
Příspěvky: 232
Škola: VŠE FFU
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Planimetrie - obsah průniku dvou kruhů

Koukám, že tu taky někdo řeší MFF :)

Já si tam nakreslil přímku. Jednoduše jsem kruh rozpůlil a kouknul se na to co z té pulky zbylo a to co zbylo, by mohlo být asi tak stejné, jako polovina toho šedého a tak od oka bych řekl, že šedá část je cca 1/3 celého kruhu. Z toho už plyne že je to 1/3 pí. Beru to tak, že se po mě nechce v podstatě přesně kvantifikovat kolik to je, ale jen označit správné a špatné možnosti ve výběru možností a k tomu tahle úvaha stačí :)

Offline

 

#3 07. 06. 2013 07:19

bejf
Místo: Kolín
Příspěvky: 922
Reputace:   55 
 

Re: Planimetrie - obsah průniku dvou kruhů

↑ Krezz:
Díky za reakci. Ta přímka nemusí být špatný nápad. Nicméně odhadovat od oka, že to je cca 1/3 celého kruhu, to bych si netroufal.

Offline

 

#4 07. 06. 2013 09:21

bejf
Místo: Kolín
Příspěvky: 922
Reputace:   55 
 

Re: Planimetrie - obsah průniku dvou kruhů

↑ Krezz:
Nebo mě ještě napadlo počítat to jako obsah kruhové výseče, ikdyž to taky není úplně ono.
Tím dostanu
$S=\frac{\pi r^2}{360}\alpha, \quad \text{kde }r=1,\alpha=120°$
$S=\frac{\pi}{3}+...$ není to taky úplně přesně, ale dostanu obsah aspoň přibližně v obloukové míře, z čehož lze lépe rozhodovat z daných možností.

Offline

 

#5 07. 06. 2013 09:50 — Editoval bejf (07. 06. 2013 11:44)

bejf
Místo: Kolín
Příspěvky: 922
Reputace:   55 
 

Re: Planimetrie - obsah průniku dvou kruhů

Tak už v pořádku. Našel jsem dokonce téma, ve kterém se řešil stejný příklad.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson