Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

Anketa

Líbí se vám více nový MathJax, nebo současný MathTex?


MathJax

32% - 11
MathTex

23% - 8
Je mi to jedno

14% - 5
Kombinace obou možností (viz diskuse)

29% - 10
Počet hlasujících: 37

#26 04. 08. 2013 12:07 — Editoval Lukee (04. 08. 2013 12:09)

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: MathJax

↑↑ jelena:

Exponenty nevidím

To znamená co? Je to rozmazené, malé, …? Já je vidím normálně. Případně přilož screenshot.

ani není pořádně vidět, že nějaký matematický zápis v tématu vůbec je

Což je celkem standardní vlastnosti jakékoliv matematické knihy nebo matematického skripta… :-)

bez šmudlení s velikosti matematického zápisu

Velikost matematického zápisu lze globálně změnit jednoduše — je to písmo, takže to lze zvětšit jednoduše přes kaskádové styly (CSS). Ostatně v tom původním příspěvku je MathJax v blokovém módu vykreslený větším písmem.

já jsem asi nepochopila účel zavedení MathJaxu oproti stávajícímu stavu.

Za předpokladu, že je MathJax normálně čitelný (u mě je) jsou výhody následující:

— Je to opravdu písmo, tzn. vektorová grafika, takže to přežije bez ztráty kvality libovolné zvětšení. To je poměrně podstatné, obzvláště u nových hračiček jako jsou tablety a mobily (kde se zoomuje často) nebo displeje s velkým rozlišením.
— To, že je matematický zápis vypadá stejně jako text okolo mi pořád přijde jako dobrá vlastnost, ne chyba. Pokud se vzorce vykreslují přes obrázky, tak ten text vypadá jako typografické peklo.

Nižší zátěž na serveru je vykoupena asi největší nevýhodou MathJaxu — větší zátěží v prohlížeči.


2+2=4

Offline

 

#27 04. 08. 2013 12:52

jarrro
Příspěvky: 5465
Škola: UMB BB Matematická analýza
Reputace:   303 
Web
 

Re: MathJax

↑↑ jelena:nepomohlo to zväčšenie?(preškálovanie ) . štandarných 100 % je skutočne zlých, ale to aj v texu bežnom pdfkovom je taký divný riadkový spôsob pri použití indexov .jedinú nevýhodu mathjax vidím len v osekaní
možností texu. preto som písal minule, že by bolo super vytvárať ob!sah mathtexom a vykresľovať ho mathjaxom  ale to sa žiaľ asi nedá (?)


MATH IS THE BEST!!!

Offline

 

#28 04. 08. 2013 13:29

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: MathJax

jarrro napsal(a):

možností texu. preto som písal minule, že by bolo super vytvárať ob!sah mathtexom a vykresľovať ho mathjaxom  ale to sa žiaľ asi nedá (?)

Já moc nerozumím, co tím myslíš. MathJax si vybral nějakou podmnožinu Latexu, kterou zvládá a to je vše, víc se do něj dostat nedá. Na druhou stranu jsem si nevšiml, že by něco z těch „běžných” věcí, které člověk potřebuje na webu vykreslovat, nezvládl. Nebo s čím máš problém, co MathJax neumí nebo umí jinak/špatně?


2+2=4

Offline

 

#29 04. 08. 2013 13:38

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: MathJax

Zkusil jsem trochu zvětšit inline výrazy vykreslené přes MathJax.


2+2=4

Offline

 

#30 04. 08. 2013 16:11

jarrro
Příspěvky: 5465
Škola: UMB BB Matematická analýza
Reputace:   303 
Web
 

Re: MathJax

↑ Lukee:tak v matematickej časti nechýba asi nič.
tým vytváraním obsahu mathtexom som myslel že skompiluje (vytvorí súbor pdf alebo dvi či ako sa ten základný formát volá) mathtex a tento obsah toho súboru sa vykreslí obyčajným fontom do príspevku (myslel som že to dokáže mathjax , ale asi podľa tvojich reakcií nie )


MATH IS THE BEST!!!

Offline

 

#31 04. 08. 2013 16:22

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: MathJax

↑ jarrro: Ne, tak to nejde. MathTex kompiluje (La)Tex do obrázku, to je vše co umí. Do PDF ti to zkompiluje klasický serverový latex (TeXLive apod.). Ale převést PDF nebo nedejbože obrázek do HTML tak, aby se zachovalo formátování je v podstatě nemožné.

MathJax dělá „pouze” to, že ve vyznačeném textu nahradí výrazy jako \wedge za správné symboly a pak to celé napozicuje tak, aby byl zlomek fakt zlomkem atp. (A aby toho nebylo málo, tak to pozicování se dělá v každém prohlížeči trochu jinak, takže to ani nelze předgenerovat a uložit na serveru.)


2+2=4

Offline

 

#32 04. 08. 2013 18:09

jarrro
Příspěvky: 5465
Škola: UMB BB Matematická analýza
Reputace:   303 
Web
 

Re: MathJax

↑ Lukee:aha čiže pokiaľ sa OCR algoritmy(na získanie textu z obrázku ) nezlepšia tak je renderovanie plnohodnotného texu(aj packages a definície prostredí ) na úroveň simple text+html nemožné .je to tak?


MATH IS THE BEST!!!

Offline

 

#33 04. 08. 2013 19:02

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: MathJax

↑ jarrro: OCR čte text z obrázku, nebude jednodušší vylepšit algoritmy, které převádí Latex rovnou do HTML? :-)

Každopádně nevím jak jsou na tom konvertory z Latexu do HTML, třeba jsou už nějaké hodně slušné. Já moc ani neznám nějaké krajní schopnosti HTML/CSS/Javascriptu — TeX se samozřejmě stará i takové věci, jako jsou ideální rozestupy slov na řádku nebo písmen ve slově nevím jestli to lze vůbec v HTML/CSS/JS naprogramovat, o to se standardně stará prohlížeč.

Ale ani vlastně moc nevím, proč bys to chtěl nebo co ti teď chybí? Představ si, že tady do příspěvku bys mohl psát celý LaTeX — na co bys to využíval?


2+2=4

Offline

 

#34 04. 08. 2013 20:25

jarrro
Příspěvky: 5465
Škola: UMB BB Matematická analýza
Reputace:   303 
Web
 

Re: MathJax

↑ Lukee:tak na fóre neviem ale napríklad by to mohlo byť užitočné na stránkach dodávajúcich informácie (nie nutne matematicke) kde by sa pridávali články pričom by sa odosielal texový kód a zobrazoval sa vygenerovaný text priamo na stránke
čo sa týka tohoto fóra tak je to super snáď ešte mathjax „čudlíky  " pridať nech sa nemusí klepať


MATH IS THE BEST!!!

Offline

 

#35 04. 08. 2013 20:38

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: MathJax

↑ jarrro: Jako že bys chtěl psát třeba pro sme.sk a chtěl bys mít tu možnost, abys tam mohl psát v Latexu? Jako technicky s tím problém nebude, ale stejně by ti povolili maximálně pár sémantických značek typu nadpis nebo seznam. Jen po tom jaksi není poptávka — Latex je příliš složitý a nehezký, na tohle se buď používají WYSIWYG editory (tj. něco á la Word) nebo třeba Markdown.

Napsat nějaký jednoduchý překladač z Latexu do HTML, který bude podporovat nějaké základní věci jako jsou právě nadpisy, seznamy, tabulky, atp. není zase tak těžké, jednu dobu byl celý www.matweb.cz psán právě v Latexu s tím, že jsem si sám napsal překladač z Latexu do HTML. Ale je velký rozdíl podporovat nějakou velmi malou podmnožinu, která ale celkem stačí, a podporovat úplně vše. Ale jak říkám, Latex normální člověk nezná, znát nechce a existují jednodušší formáty, které slouží k psaní jednoduše formátovaných textů.


2+2=4

Offline

 

#36 04. 08. 2013 22:44

jarrro
Příspěvky: 5465
Škola: UMB BB Matematická analýza
Reputace:   303 
Web
 

Re: MathJax

↑ Lukee:veď to niektorí aj záverečnú prácu píšu vo worde (nežartujem)


MATH IS THE BEST!!!

Offline

 

#37 04. 08. 2013 23:20

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: MathJax

↑ jarrro: Kdyby někteří, nejspíš většina, alespoň u nás. Jediná katedra, kde člověk najde diplomky v latexu, je katedra informatiky. Matematici radši volí Word…


2+2=4

Offline

 

#38 04. 08. 2013 23:32

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: MathJax

↑ jarrro:

:-) já jsem psala diplomku ručně a grafy kreslila ručně, panu manželovi jsem přepisovala na stroji a kreslila ručně. Alespoň to všechno bylo originální.

↑ Lukee:

je to rozmazané, malé a nedobré :-) Ale nějaké zlepšení pozoruji.

Což je celkem standardní vlastnosti jakékoliv matematické knihy nebo matematického skripta… :-)

témata přece nečtu jako matematickou knihu. Podle rychlého náhledu na vzorec si udělám jasno o celém tématu (ale to myslím už někdo psal, že také tak posuzuje téma).

Abych to zkrátila: to je podstatné - Pavlovo dílo tedy zůstane zachované + bude nový čudlík pro MathJax? Děkuji.

Offline

 

#39 05. 08. 2013 07:24

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: MathJax

↑ jelena: Můžeš mi prosím udělat screenshot toho, jak to teď vypadá u tebe? Ideálně celý tenhle příspěvek http://forum.matweb.cz/viewtopic.php?pid=374732#p374732


2+2=4

Offline

 

#40 05. 08. 2013 12:13

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: MathJax

Můžeš mi prosím udělat screenshot toho, jak to teď vypadá u tebe?

:-( bohužel, mobil jsem zapomněla doma. Ale teď vypadá to celkem slušně - volné plochy jsem včera uklízela, střepy hrnku, rozbitého minulý týden, jsem odevzdala do ostrého odpadu, hrnek od kávy jsem umyla - jak podrobně to mám ještě popisovat? :-)

-----------------------
K tématu: zde mám Windows7, FF, monitor Flatron W2252TQ (donesla jsem si ho z domu, proto stav doma popisovat nebudu, tam je to skromné), rozlišení 1680x1050, "standardně pozoruji", v mercury pozoruji (ale mám dojem, že obrázek zkresluje skutečnost, správně je, když ještě kliknu lupou - v jakém formátu mám uložit, aby byl minimálně zkreslen?).

Ale proč řešíme co já kde vidím? podstatné je snad, aby zároveň s MathJax (pokud všem vyhovuje) - to jsou komplet možnosti?, jsme nepřišli o kvalitní TeX (Pavlův B.). Ve "vzorovém příspěvku" nejsou žádné složitosti typu "sumy s indexy", tabulky a "plné texty". Pokud zůstanou obě možnosti, tak co řešit? Já píši jen zápisy nenáročné, pokud dostanu pokynem, že mám psát v MathJax, tak budu, ale co když někomu bude chybět "Pavlův B. TeX"?

ou

Offline

 

#41 05. 08. 2013 12:36

jarrro
Příspěvky: 5465
Škola: UMB BB Matematická analýza
Reputace:   303 
Web
 

Re: MathJax

Jelena ten mobil má byť vtip?  veď printscreen uložiť napr.do mspaint alebo iného editoru a uploadnúť napr. aj na matweb


MATH IS THE BEST!!!

Offline

 

#42 05. 08. 2013 13:02 — Editoval Lukee (05. 08. 2013 15:24)

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: MathJax

↑ jelena: Použij program Výstřižky, je součástí Win7. Stačí klepnout vlevo dole na start menu a napsat výstřižky. Tam lze pak jednoduše udělat screenshot. Ukládej to do png, hlavně ne do jpg, to je na fotky — dělá to pak tu mozaiku (to rozkostičkování). Ale kromě té mozaiky mi to připadá normální.

(A Pavlovo dílo určitě není v plánu zrušit.)


2+2=4

Offline

 

#43 05. 08. 2013 15:32

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: MathJax

Pro ilustraci jak se to vykresluje u mě:

MathJax bez zoomu
MathJax se zoomem
MathTex se stejným zoomem


2+2=4

Offline

 

#44 05. 08. 2013 15:42

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: MathJax

Tabulku lze více méně také vykreslit:

[mathjax]\newcommand\T{\Rule{0pt}{1em}{.3em}}\begin{array}{|c|c|}\hline X & P(X = i) \T \\\hline 1 \T & \frac16 \\\hline 2 \T & \frac16 \\\hline\end{array}
[/mathjax]


Suma:

[mathjax]
\large\frac{\sum_{i=1}^n a_i}{\infty} \approx \pi
[/mathjax]


2+2=4

Offline

 

#45 05. 08. 2013 17:13

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: MathJax

A ještě jedna věc — MathTex určitě zůstane, hlavní otázkou ale je, co bude výchozí zobrazovač matematiky. Tj. když napíši $\int x^2$, tak jestli se zobrazí [mathjax]\int x^2[/mathjax] nebo $\int x^2$. S tím, že se samozřejmě budou takto zobrazovat jen nové příspěvky, všechny staré budou používat MathTex.


2+2=4

Offline

 

#46 05. 08. 2013 23:57 — Editoval jelena (06. 08. 2013 00:03)

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: MathJax

Jarrro napsal(a):

Jelena ten mobil má byť vtip?

:-) ne, realita - opravdu zůstal ležet na kuchyňské lince.

↑ Lukee:

mohu, prosím, zítra už nestříhat? :-) Už mi to došlo - já totiž nepoužívám žádné "technologie", kde se zoomuje (zde jsem zoomovala z donucení). Milý syn mi na svém moudrém telefonu ukázal, jak to běžně používá, u něho je všechno hezké.

Mé dotazy a poznámky:

a) zda jsem jediná, kdo, když nevidí indexy u sumy ↑ Lukee: tak to bere jako fakt a nezoomuje - patrně ještě Pavel B.,

b) pořád mi ale zůstává, že pro rychlý náhled do tématu MathTex je přehlednější. Ještě někdo to tak má?

c) MathJax kód do dalšího příspěvku pořád třeba přenášet rozklikem pravým tlačítkem - nepohodlné.

Lukee napsal(a):

(A Pavlovo dílo určitě není v plánu zrušit.)

potom jsem v naprostém klidu (ovšem máš zajímavou skladbu věty).

Lukee napsal(a):

hlavní otázkou ale je, co bude výchozí zobrazovač matematiky.

A jaká kritéria jsou pro rozhodování? Děkuji, zdravím.

Offline

 

#47 06. 08. 2013 08:40

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: MathJax

↑ jelena: S některými přístroji ani není třeba zoomovat — to jsou ty počítače s extra jemným displejem. Mají při stejné fyzická šířce a výšce displeje dvojnásobný počet pixelů v obou rozměrech a aby vše nebyla dvakrát menší, tak automaticky provádí 200% zoom. Tam už ty obrázky nevypadají hezky i při běžném brouzdání.

a) Vidím.
c) To ještě nějak vyřeším, až bude čas.

Kritéria? Zkrátka co se vám líbí víc :-)


2+2=4

Offline

 

#48 06. 08. 2013 17:27

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: MathJax

↑ Lukee:

Děkuji za osvětu k obrázkům.

a) ve standardu Nevidím, z donucení vidím :-)

c) zaznamenáno.

Kritéria? Zkrátka co se vám líbí víc :-)

mně se libí mapa, jak má ve statistikách Lážov a ještě když sněží - a to ze všeho nejvíc momentálně :-). Já jsem pochopila, že kritéria jsou částečně zde a rozumím tak, že MathTeX je vysoce kvalitní vymoženost, ale bude se "rozmazávat" v zoomovacích technologiích (viděla jsem u milého syna), MathJax je "skromné řešení", ale zas je více uzpůsoben (nebo přímo určen) webovému použití.

hlavní otázkou ale je, co bude výchozí zobrazovač matematiky.

K tomu zatím žádné vyjádření od kolegů nevidím, ale však nehoří :-) Zdravím.

Offline

 

#49 13. 08. 2013 10:42

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: MathJax

Díky námětu stejnojmenné kolegyňky z Východu jsem našla drobné pozitivum - MathJax se dá používat v názvu tématu (pro matematický zápis) - zkoušela jsem, někomu se může hodit. Trošku potíž, že název tématu má málo znaků.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson