Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Stránky: 1
↑ Mihulik:
Ahoj,
ano, sudá odmocnina navrací dva kořeny: .
Offline
↑ Witiko:
Vždyť sudá odmocnina (jakožto reálná funkce) je nezáporná... A to je důvod, proč je to pouze polovina kulové plochy.
Ty dvě rovnice, které jsi uvedl, jsou sice ekvivalentní, ale jen za předpokladu, že (a ).
Offline
↑ Mihulik:
Ale sudé odmocniny mají i záporný kořen. Pokud položíme jako relaci inverzní k , pak není injektivní, protože pro . Díky tomu není reálnou funkcí, ale obecnou relací , která pro navrací dvojici vzájemně opačných čísel.
Offline
Ale mi přece nemluvíme o inverzní relaci k binární relaci sudé mocniny na množině . Podíváme-li se na sudou mocninu, pak inverzní relace není zobrazení, to máš pravdu. Abychom mohli mluvit o zobrazení, potřebujeme uvážit restrikci definičního oboru relace na nezáporná čísla.
Nechť je relace sudé mocniny.
Máme a . Jak jsi zdůvodnil, není funkce.
Ovšem uvážíme-li relaci , pak již funkce je a nazýváme ji (druhou) odmocninou. Samozřejmě jsme mohli vzít i jinou restrikci, ale tohle je to, co se implicitně předpokládá.
Offline
↑ Mihulik:
Ale to je potom solidní guláš. Když máš zadanou rovnici např.: , tak ji řešíš následovně:
Zde tedy odmocninu zjevně chápeme jako obecnou relaci navracející dva kořeny. Kdy tedy na sudou odmocninu uvalujeme omezení na nezáporná čísla a kdy ne?
Offline
↑ Witiko:
Ale to je přece něco jiného. Ty hledáš, nejsou-li daná nějaká omezení, všechna reálná čísla, jejichž kvadrát je roven 4. Tím, že "odmocníš", se právě omezíš jen na tu restrikci. Naštěstí zde je náprava jednoduchá, protože víme, že druhá mocnina je sudá. A tedy, je-li , pak nutně i . Proto ta absolutní hodnota.
Offline
↑ Mihulik:
Vida, a já si myslel, že při odmocňování chceme vždy znát všechna reálná čísla, jejichž kvadrát je něčemu roven. V případě odmocniny jako reálné funkce (tvé ) se tedy omezujeme na kladný kořen a pokud hledáme všechna reálná čísla, jejichž kvadrát je něčemu roven, použijeme bezejmennou , které jsem já dodnes pomýleně říkal odmocnina.
Offline
↑ Mihulik:
Jen jsem neformálně přeformuloval to, co jsi tak pěkně formálně rozepsal v příspěvku #6. Díky! :-)
Offline
↑ Witiko:
Ano, navrací jen kladný kořen, a to je v našem případě právě ten problém. Ale my nejsme troubové a víme, že řešení existuje ještě jedno, a to má u sebe jen mínus navíc. Pokud víš, že , co to znamená? Znamená to, že - tedy že se rovnají druhé mocniny nějakých dvou čísel. To znamená že jsou buď stejná, nebo opačná. Buď tedy platí , nebo platí . Co tím pádem platí určitě je . Tak proč to tak nezapsat? Neříká to nic jiného. Když ale napíšu , přijdu o jedno řešení.
Zkrátka a dobře, . Opačný případ ale tak jednoduchý není, a dá se psát , tím umocněním tady totiž ztratím informaci o znaménku x. Platí to pro všechna reálná čísla - díky té mocnině mám pod odmocninou vždy kladné číslo. Ale to ještě neznamená, že původní x bylo taky kladné.
Edit: ještě to zkusím jinak. Ta aplikace odmocniny na rovnici vytvoří rovnici . Zbytek už není aplikace funkce, ale tvoje úpravy. Které když děláš dobře, skončíš s absolutní hodnotou.
Offline
↑ Witiko:
Aha, tak to se bavíte o něčem úplně jiném než jsem myslel. Slovo relace jsem v zadání nikde neviděl.
Ale ať už se tu bude dít cokoli a ta formalizace dopadne jakkoli, troufám si tvrdit, že graf funkce v zadání bude pořád popisovat jen horní polovinu koule. Tak nevím k čemu to tu má vést. Budu to radši jen sledovat.
Offline
Stránky: 1