Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 05. 11. 2013 18:53

Kelly
Příspěvky: 147
Pozice: student
Reputace:   -1 
 

Obor integrity, těleso

Dobrý den,

učím se určovat názvy množin se 2 operacemi a potřebovala bych poradit v těchto dvou věcech:

1. ověřování dělitelů 0 u oboru integrity - pokud je operace zadaná tabulkou, tak to chápu - vždy si najdu neutrální prvek v první tabulce a v druhé hledám, pokud ho dostanu ve 2. tabulce jako operaci některých nenulových prvků. Také je dokážu určit pokud pracuji s množinami zbytkových tříd. Ale mám problém, pokud mám operace zadané předpisem. Došlo mi, že pokud pracuji s čísli - např (Z,+,*), tak zde nic takového není (teda snad mi to došlo správně), ale na cvičeních jsme dělalil ještě jeden typ příkladů a zde si nevím rady:
např (Z,o,*) , kde operace o : xoy=x+y+2 a * je x*y=3xy ..... podle mého postupu který mě napadl jsem si našla neutrální prvek první operace - tj zde e=-2 a paj ho dosadila jako výsledek druhé operace:
3xy=e ... 3xy=-2.... xy=-2/3 ..... a ted jdu již intuitivně.... např zde c celých číslech neexistují, ale úpokud bych pracovala v reálných číslech, tak již taková čísla najdu.... chápu to dobře?
Jde mi čistě o příklad tohoto typu, nic složitějšího neděláme a z tabulky či se zbytkovými třídami to chápu. Děkuji.

2. Pokud ověřuji těleso, dělá mi problém podmínka, že množina bez nuly  s druhou operací má být grupa...prosím je nějaký postup, kterým se to dá určit? nevím jak vylučovat tu 0...

Děkuji moc :)

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Kelly)

#2 06. 11. 2013 06:40 — Editoval Oxyd (06. 11. 2013 06:43)

Oxyd
Příspěvky: 614
Škola: MFF UK, teoretická informatika
Pozice: Student
Reputace:   31 
 

Re: Obor integrity, těleso

Používání postupů, které tě napadnou, a rozumné uvažování je ta správná cesta. :) Není moc věcí, na které by se dal napasovat jeden univerzální postup -- ono by to pak bylo takové nudné, kdyby na všechno byl postup.

1: Aby komutativní okruh s jednotkou $(\mathbb{Z}, \circ, \ast)$ byl obor integrity, musí platit podmínka $a, b \ne e \Rightarrow a \ast b \ne e$ -- ptáš se, jak tuhle podmínku ověřit? Ověřuješ ji správně -- prostě řešíš rovnici $a \ast b = e$ a zajímá tě, jestli má nějaké řešení, ve kterém a ani b není e -- takové řešení by tu podmínku porušovalo. S operacemi, které jsi definovala, zjistíš, že řešení jsou tvaru $a = -\frac{2}{3b}$ -- to se ti ale v celých číslech nepodaří, tedy řešení neexistuje, tedy podmínka je splněna.

Co se $(\mathbb{R}, \circ, \ast)$ týče (pořád se stejnými operacemi), tak tam skutečně takové číslo najdeš. A skutečně tohle není obor integrity. Například platí $-\frac{2}{3} \ast 1 = 3\cdot\left(-\frac{2}{3}\right)\cdot 1 = -2 = e$, byť ani jeden z činitelů není e.

Všechno máš teda správně. Proto mi není moc jasné, na co se ptáš -- mohla bys to upřesnit, pokud to stále není jasné?

2: Prostě tu nulu vynecháš... Například si vezmeme $\left(\mathbb{Z}_5, +', \cdot'\right)$, kde $\mathbb{Z}_5 = \{0, 1, 2, 3, 4\}$, operace jsou definovány jako zbytky po dělení pěti, tzn. $a +' b := (a + b) \bmod 5$, $a \cdot' b := (a \cdot b) \bmod 5$. Podíváme se, jestli je to těleso:

Jedna z podmínek je, že $\left(\mathbb{Z}_5 \setminus \{0\}, \cdot'\right)$ má být grupa. Jednotkový prvek to má, inverz se taky vždycky najde -- $1 \cdot' 1 = 1$, $2 \cdot' 3 = 1$, $3 \cdot' 2 = 1$, $4 \cdot' 4 = 1$ -- a je vidět, že inverzní prvek je vždycky něco nenulového, tedy existuje uvnitř té nosné množiny okradené o nulu. Tedy je to grupa. (A celé $\left(\mathbb{Z}_5, +', \cdot'\right)$ skutečně je těleso.)

Univerzální postup, opět, asi existovat nebude. Musíš to ověřit podle toho, co dostaneš v definici.


Mýlím se častěji, než bych chtěl. Pokud vám v mém příspěvku něco nehraje, neváhejte se zeptat.
Jsem stále mlád a je mi příjemnější tykání. :)

Offline

 

#3 06. 11. 2013 07:54 — Editoval Kelly (06. 11. 2013 07:56)

Kelly
Příspěvky: 147
Pozice: student
Reputace:   -1 
 

Re: Obor integrity, těleso

↑ Oxyd:
Děkuji moc za krásné vysvětlení, už to chápu snad všechno. V tom prvním případě jsem se chtěla ujistit, že jsem si nevymyslela špatný postup. :) Opravdu moc děkuji.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson