Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 09. 01. 2014 19:52

kika9360
Příspěvky: 43
Škola: MENDELU
Pozice: studet
Reputace:   
 

výsledné produkty rovnic

dobrý den, chci se zeptat jestli není nějaký fígl, když mám v zadání abych napsala hlavní produkt elektrofilní substituce - bromace, aniž bych se rovnici učila jako básničku...
jestli existuje nějaký postup podle kterého by výsledné produkty šly odvodit...

př: nitrobenzen + Br2 vznikne ...???
                                                                                      Děkuji za odpověď, protože jinak asi neudělám zkoušku :/

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) kika9360)

#2 09. 01. 2014 23:50 — Editoval RabID (09. 01. 2014 23:51)

RabID
Příspěvky: 185
Reputace:   
 

Re: výsledné produkty rovnic

↑ kika9360: 1. zamysliet sa co su to elektronakceptorove a elektrondonorove skupiny.
2. rozkreslit si mezomerny efekt v systeme (kde je negativny naboj)
3. zistenie do ktorych poloh moze ion Br3+ reagovat
4. reakcia + -

Ak si budete vediet rozkreslit mezomerny efekt a budete vidiet kam sa vam v aromaticite premiestnuje negativny naboj, tak ste pochopili zmysel funkcnych skupin pri reakciach elektrofilnej substitucie na aromatickom jadre.

Offline

 

#3 10. 01. 2014 10:24 Příspěvek uživatele kika9360 byl skryt uživatelem kika9360.

#4 10. 01. 2014 11:43

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: výsledné produkty rovnic

↑ kika9360:

Zdravím, rozepsala jsem toto téma, jelikož zde byl Tvůj komentář, ale téma jsi označila za vyřešené, tak doufám, že v pořádku. Kolega ↑ RabID: doporučuje si nastudovat vliv substituentů (I. druhu a II. druhu) + efekty na umístění dalších skupin ve vznikající sloučenině, např. jak je zde.

Nevím, jak podrobně jsou materiály u vás, ale materiály VŠCHT (procházela jsi), nebo to, co doporučuji) jsou přehledné dost. Bohužel v organice je toho na naučení celkem dost (ne samotných reakcí, ale pravidel a mechanizmů), alespoň na můj pohled, co myslí kolega ↑ RabID:?

To by mělo pomoc k doplnění většiny reakcí z Tvého tématu. Zkus ho ještě zeditovat. Děkuji.

Offline

 

#5 10. 01. 2014 12:17 — Editoval RabID (10. 01. 2014 12:20)

RabID
Příspěvky: 185
Reputace:   
 

Re: výsledné produkty rovnic

↑ jelena: Urcite na naucenie je tam toho dost, no zo svojich skusenosti vravim, ze najdolezitejsie je si rozkreslovat parcialne naboje, polarizacia vazby, mezomerny efekt a volne elektronove pary. Ak vidi clovek v tomto zmysel, potom s mechanizmami nie je ziadny problem a nie je sa ich potrebne "biflit".

Offline

 

#6 10. 01. 2014 19:00

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: výsledné produkty rovnic

↑ RabID:

děkuji, v tom zcela souhlasím. Dokonce bych řekla, že i tak jak byla vysvětlena organika v Kostce pro SŠ, bylo dostatečně věnováno mechanizmům. Bohužel mechanizmy se špatně vysvětluji online, ovšem mám za to, že zrovna pro chemii je uděláno dost demonstračních projektů.
Stejně pravidla a mechanizmy bylo třeba "biflit" a mně organika vždy přišla jako nejtěžší část všech chemií (měli jsme organiku 3 semestry, ale i tak to bylo málo) + přechod na názvosloví v češtině + přechod na jeho aktualizace :-)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson