Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 24. 03. 2014 12:44

tabackej
Zelenáč
Příspěvky: 5
Pozice: student
Reputace:   
 

Normy vektoru

Ahoj,
chtěl bych Vás poprosit o kontrolu a případně o vysvětlení.

Mám zadáno $x(3,-6,-6)$ a mám spočítat normy $||x||_{1},  ||x||_{2}, ||x||_{\infty }$ . Na wiki jsem si dohledal definici pro p-normu  $||x||_{p} := (\sum_{i=1}^{n} |x_{i}|^p)^\frac{1}{p}$

a pro maximovou normu $||x||_{\infty } := max(|x_{1}|, |x_{2}|, ..., |x_{n}|)$

Jestli jsem to správně pochopil, tak mám dosazovat pro $||x||_{1}$ 1. prvek ze zadaného $x$. To je 3 a příslušná norma je tedy. $||x||_{1} = 3$

Stejný principem je $||x||_{2} = 6$

Maximální norma mi vychází $||x||_{\infty } = 3$ protože je to nejvyšší prvek z toho zadané $x$.

Pochopil jsem to správně nebo jsou mé kroky a myšlenky špatné či neúplné?

Děkuji Kuba

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) jelena)

#2 24. 03. 2014 12:54

Hertas
Příspěvky: 217
Škola: FJFI CVUT(12-15, bc)
Pozice: student
Reputace:   17 
 

Re: Normy vektoru

$||x||_{\infty } := max(|x_{1}|, |x_{2}|, ..., |x_{n}|)$ jestliže pro maximovou normu platí toto, pak bereš v absolutní hodnotě nejvyšší prvek, tzn. $||x||_{\infty } = 6$ (|3|<|-6|)

pro ostatní normy platí, že umocníš každý prvek, vysčítáš je a výsledek odmocníš ($||x||_{p} := (\sum_{i=1}^{n} |x_{i}|^p)^\frac{1}{p}$ tady je to vidět)

takže máš $||x||_{1}=(3^1+6^1+6^1)^{1/1}$
a $||x||_{2}=(3^2+6^2+6^2)^{1/2}$

Offline

 

#3 24. 03. 2014 13:27

tabackej
Zelenáč
Příspěvky: 5
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Normy vektoru

A mě se to zdálo nějaké moc jednoduché ty mé myšlenky. Takhle to dává i větší smysl.

Děkuji moc

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson