Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 19. 04. 2014 00:28

Croz
Zelenáč
Příspěvky: 6
Reputace:   
 

Pravdepodobnost obecně řešený příklad

Ahoj všem.
Snažím se přijít na kloub jednomu příkladu, ale stále se mi to nedaří. Věřím, že někdo bude vědět jak na to a rád se o řešení podělí.
Máme náhodný výběr {1,2,3,...,n}, s jakou pravděpodobností budeme tahat čísla tak, aby postupně tažená čísla (jedno za druhém) tvořila řadu od 1 do n tj. 1,2,3,4,...n-1,n.
Jsem si jistý, že s každým dalším tahem bude pravděpodobnost požadovaného čísla větší. Nejprve bude 1/n s dalším číslem 1/n-1 atd až do posledního, kde bude pst=1
Zde jsem skončil a netuším jak dál.
Děkuji za vaši pomoc!

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Croz)

#2 19. 04. 2014 01:53

Oxyd
Příspěvky: 614
Škola: MFF UK, teoretická informatika
Pozice: Student
Reputace:   31 
 

Re: Pravdepodobnost obecně řešený příklad

Croz napsal(a):

Jsem si jistý, že s každým dalším tahem bude pravděpodobnost požadovaného čísla větší. Nejprve bude 1/n s dalším číslem 1/n-1 atd až do posledního, kde bude pst=1
Zde jsem skončil a netuším jak dál.

A dál to vynásobíš: $\frac{1}{n} \cdot \frac{1}{n - 1} \cdot \cdots \cdot \frac{1}{2} \cdot \frac{1}{1}$. Musí se ti totiž povíst nejdřív vytáhnout jedničku, když se ti to povede, tak musíš pak vytáhnout dvojku, a tak dál -- všechny výběry se ti musí povést správně.

Jiným způsobem se ke stejné odpovědi dá dobrat takhle: Pokaždé vytáhneš všech n čísel v nějakém pořadí -- neboli pokaždé postupně vytaháš nějakou permutaci 1, 2, ..., n. Máš teda n! možností, jak může tohle vytahování skončit a jenom jednu možnost, kterou považuješ za úspěch. Tedy pravděpodobnost je 1/n!.


Mýlím se častěji, než bych chtěl. Pokud vám v mém příspěvku něco nehraje, neváhejte se zeptat.
Jsem stále mlád a je mi příjemnější tykání. :)

Offline

 

#3 19. 04. 2014 08:13

Croz
Zelenáč
Příspěvky: 6
Reputace:   
 

Re: Pravdepodobnost obecně řešený příklad

Super To bude ono, jenom nevím proč mě to nenapadlo hned. Ale dává to smysl, s n výběrem máme nejmenší pst, která postupně roste. A k splnění následujícího výběru musíme mít již vytažená pouze očekávaná čísla předem, proto násobení.
Děkuji mnohokrát a úlohu označuji jako vypracovanou

Offline

 

#4 19. 04. 2014 08:15

Croz
Zelenáč
Příspěvky: 6
Reputace:   
 

Re: Pravdepodobnost obecně řešený příklad

Napadlo mě ještě, existoval by způsob, jak vše napsat jako jeden vzorec, pouze s promněnou n?
↑ Oxyd:

Offline

 

#5 19. 04. 2014 16:34

Oxyd
Příspěvky: 614
Škola: MFF UK, teoretická informatika
Pozice: Student
Reputace:   31 
 

Re: Pravdepodobnost obecně řešený příklad

↑ Croz:

$\frac{1}{n!}$ přece obsahuje jenom proměnnou n. Není mi moc jasné, jak to myslíš.


Mýlím se častěji, než bych chtěl. Pokud vám v mém příspěvku něco nehraje, neváhejte se zeptat.
Jsem stále mlád a je mi příjemnější tykání. :)

Offline

 

#6 21. 04. 2014 22:15

Croz
Zelenáč
Příspěvky: 6
Reputace:   
 

Re: Pravdepodobnost obecně řešený příklad

Už mi to došlo, jenom jsem si to špatně vyložil. Teď je vše naprosto jasné. Ještě jednou moc děkuji!↑ Oxyd:

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson