Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 31. 05. 2014 10:48

Sajmon9114
Příspěvky: 60
Reputace:   
 

Autonomní diferenciální rovnice

Ahoj, měl bych dotaz spíše technického rázu, týkající se kvalitativní analýzy řešení autonomních diferenciálních rovnic v podobě $y'=g(y)$. Na přednášce jsme měli větu, která říkala, že pokud u nějakého vlastního bodu $b$ (který je typicky stacionárním řešením $y\equiv b$) konverguje integrál $\int_{b}^{b+\varepsilon }\frac{1}{g(y)}$ (nebo případně $\int_{b-\varepsilon }^{b}\frac{1}{g(y)}$), pak řešení s hodnotami v intervalu $(b,b+\varepsilon  )$ nebo $(b-\varepsilon ,b )$ je definováno jen na intervalu typu $(B,+\infty )$ apod., kde $B\in \mathbb{R}$. Myslel jsem si, že tedy stačí ověřit, zda daný integrál konverguje a zda platí $\lim_{y\to\pm b}g(y)=0$, a pokud ano, pak můžu říct, že se dané řešení napojí na stacionární v nějakém konečném čase. Nevím ale, zda je tato myšlenka ekvivaletní s formulací oné věty. Dám příklad: $g(y)=\frac{\left(e^{y-1}-1\right) \sqrt[3]{1-y^2}}{y}$ a řeším chování dejme tomu pro interval hodnot $(-1,0)$. Pak mi vyjde, že integrál z$\frac{1}{g(y)}$ u bodu $-1$ konverguje (srovnal jsem s $\frac{1}{\sqrt[3]{y+1}}$) a u nuly také, tam nicméně jde $g(y)$ do $+\infty $, tedy řešení skončí v nějakém vlastním bodě. Konečně příchází jádro problému: řešení s hodnotami v daném intervalu jsou rostoucí a definována na intervalu typu $(A,B),A,B\in \mathbb{R}$ - mohu ale říct, že se řešení napojí na stacionární y$y\equiv -1 $? Nebylo by pak takové řešení definováno na $(-\infty ,B)$? Děkuji.

Offline

 

#2 01. 06. 2014 11:39

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Autonomní diferenciální rovnice

Zdravím,

přesouvala jsem téma do pokročilejší matematiky, jelikož považuji, že by zasluhovalo podrobnější rozbor (teoretický) od kolegů.

Zatím mé poznámky:

tedy stačí ověřit, zda daný integrál konverguje a zda platí $\lim_{y\to\pm b}g(y)=0$,

to "zdá platí..." nemusí odvozovat, že integrál konverguje - tak?

a u nuly také

u nuly není  "problém" pro integrál $\int\frac{1}{g(y)}\d y$ (ani vlivem funkce, ani vlivem meze) - tak? Ale snad je obsazeno v komentáři "tedy řešení skončí v nějakém vlastním bodě" a další. Nevím, zda nezameňuješ limitu funkce $1/g(y)$ a konvergenci integrálu $\int\frac{1}{g(y)}\d y$.

Kolegové od vás tento problém diskutovali, v tématu jsou i odkazy na Váše materiály, kapitola 6. Bohužel, není vidět, kterou úlohu konzultovali, tipuji, že číslo 3.

Děkuji kolegům, kdo se na téma podívá.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson