Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 23. 06. 2015 00:37 — Editoval LeDo (23. 06. 2015 00:50)

LeDo
Zelenáč
Příspěvky: 4
Škola: PrF MUNI
Pozice: student
Reputace:   
 

Ordinály

//forum.matweb.cz/upload3/img/2015-06/09743_mat.png

Dobrý,
chcel by som sa spýtať hlavne na otázku b). Ale aj a) a c).

ω - najmenší spočetný ordinál
c - kardinál kontinua
0 - prázdna množina

Mám tušenie, že toto by mohlo byť
a) ω
c) {ω}

b) P(ℕ)=P(ω). Kardinalita P(ω) je c, teda |P(ω)|=c
A neviem sa z toho nejak rozumne k niečomu dostať.

Hlavne mám problém s tým, že neviem čo vlastne tie W(x) sú. Vyzerá, že by to malo byť ordinály, avšak už pre konečné množiny to nesedi, keďže

W_0 = 0
W_1={0}
W_2={ 0 , {0}  }
W_3={ 0 , {0} , {{0}} , {0,{0}} }, ale toto nie je dobre usporiadané reláciou ∈, keby to je ordinál, tak to musí byť { 0 , {0} , {0,{0}} }

Tak budem veľmi rád k mi niekto pomôžete s tým, ako na takýto príklad ísť.

EDIT: Tu je další podobný príklad, na ktorom by som si rád overil či tomu dobre rozumiem, ak mi to niekto vysvetlíte.

//forum.matweb.cz/upload3/img/2015-06/13388_mat.png

Offline

 

#2 23. 06. 2015 08:15 — Editoval OiBobik (23. 06. 2015 08:29)

OiBobik
Moderátor
Místo: Brno/Praha
Příspěvky: 1013
Škola: MFF UK Mat. struktury
Pozice: student
Reputace:   82 
 

Re: Ordinály

↑ LeDo:

Čau,

a) to je pravda, pokud "patřící do" znamená "je podmnožinou", nikoli "je prvkem". (Pokud by to člověk chápal jako "je prvekm", tak to z definice zřejmě není možné najít)
c) to je taky pravda
b) Zřejmě je takový ordinál nelimitní, jelikož pro limitní $W_{\alpha}$, $X \in W_{\alpha},$ právě když $X \in W_{\beta}$ pro nšějaké $\beta < \alpha$.
Platí $\mathcal{P}(X) \in W_{\alpha+2} \leftrightarrow \mathcal{P}(X) \subseteq W_{\alpha+1}=\mathcal{P}(W_{\alpha}) \leftrightarrow X \subseteq W_{\alpha}$.
To by ti spolu s tvým řešením (a) měl dát řešení.

Jinak přijde mi, že ty $W_{\alpha}$ postupně vypisují všechny množiny, které vzniknou nějakým závorkováním z prázdné množiny, a seřazeny jsou podle "maximální možné složitosti" (pozorování: pro konečná $\alpha$ obsahuje $W_{\alpha}$ všechny takovéto podmnožiny, v jejichž zápisu je nedelší řetěz vnořených závorek délky $\leq \alpha-1$, nepletu-li se). V tomto ohledu to připomíná konstrukci konstruovatelného univerza.


"The first rule of Tautology Club is the first rule of Tautology Club." [xkcd]

Offline

 

#3 23. 06. 2015 15:25

LeDo
Zelenáč
Příspěvky: 4
Škola: PrF MUNI
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Ordinály

Díky moc!

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson