Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 16. 12. 2015 22:26

Makrofág
Příspěvky: 78
Škola: Pedf UK
Pozice: student
Reputace:   
 

Kombinatorika - n dětí na kolotoči

Zdravím vás!

Mám úlohu, se kterou si dost dlouho už lámu hlavu, ale moje pokusy o zdolání byly všechny neúspěšné. Prosím o pomoc.

Na kolotoči sedí $n$ dětí ($n\ge 2$), počáteční rozmístění je na obrázku. Určete, kolika způsoby lze děti rozmístit tak, aby nové rozmístění neobsahovalo tyto uspořádané dvojice: $(1,2), (2,3), (3,4), (4,5), \ldots , (n-1,n), (n,1)$
V počátečním stadiu kolotoč (při prvním rozesazení) vypadá popořadě jako posloupnost čísel (dětí) od jedničky do $n$, na $n$ pak navazuje do cyklu jednička. Přečetl jsem si jeden postup, kde se ten počet rozesazení počítá jako množina vzniklá průnikem všech možných rozesazení, kde v jednom rozesazení není $(1,2)$, v dalším není $(2,3)$ atd.

Řešení vypadá takto: $(n-1)!$ (což je počet všech rozesazení jakožto permutací dětí)....tedy:
$(n-1)!-n.nad.jednou*(n-2)!+n.nad.druhou*(n-3)!+\ldots +(-1)^{n-1}*n.nad.(n-1)*0!+(-1)^{n}*n.nad.n$
Vidím v tom inkluzi exkluzi, ale nevidím přesně, co se počítá. Hlavně se nevyznám v těch kombinačních číslech. Prosím nakopněte mě. Dík.


Není všechno, co se třpytí, není všechno k pochopení.
Není lehké živobytí, a přesto zloba v nás není.

Offline

 

#2 17. 12. 2015 00:14

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Kombinatorika - n dětí na kolotoči

↑ Makrofág:
Ahoj, když je to PIE, neměla by se spíš uvažovat ta rozesazení, která naopak (1,2) obsahují? (A podobně další.)


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#3 17. 12. 2015 00:17

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Kombinatorika - n dětí na kolotoči

Jinak komb. číslo ${n \choose k}$ se t tex píše {n \choose k}. Škoda, že tak důležitý symbol není v nápovědě symbolů vpravo.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#4 17. 12. 2015 01:11

Makrofág
Příspěvky: 78
Škola: Pedf UK
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Kombinatorika - n dětí na kolotoči

↑ check_drummer:
Ano, máš pravdu. Přepsal jsem se. Počítá se to jako průnik množin, kde tam ty uspořádané dvojice jsou. Co znamenají ta kombinační čísla v řešení?


Není všechno, co se třpytí, není všechno k pochopení.
Není lehké živobytí, a přesto zloba v nás není.

Offline

 

#5 18. 12. 2015 16:49

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Kombinatorika - n dětí na kolotoči

↑ Makrofág:
Podle mě by to měl být počet způsobů, kterým lze zvolit konkrétní dvojice - např. je-li těchto dvojic k, tak je tam podle toho ${n \choose k}$. Jenomže podle mého je problém v tom, že některé dvojice mohou mít společné prvky a tak si nejsem jist, zda je ten vzoreček správně...


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson