Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 25. 12. 2015 23:56

check_drummer
Příspěvky: 4649
Reputace:   101 
 

Pokrytí roviny konvexními útvary

Ahoj,
(škoda, že tu není samostatné téma "Geometrie") při pečení vánočního cukroví - konkrétně útvary z lineckého těsta - jsem přemýšlel na otázkou (kromě toho, proč se pokaždé spálí), jakými konvexními útvary lze "nejhůře" pokrýt rovinu, tj. s jakými útvary máme největší "přebytky".

Poněkud přesněji: Hledáme takový konvexní útvar K, pro který je h(K) co největší, kde h(K) je minimum (infimum) (ze všech možných pokrytí roviny kopiemi útvaru K) z výrazu I/O, kde O je plocha pokrytá kopiemi K a I je nepokrytá plocha. (Přesnější definice by byla pomocí limity.)

Intuitivně jde o to, že pro daný konvexní útvar hledáme co nejtěsnější umístění kopií K k sobě a hledáme takový útvar K, u kterého získáme největší nepokrytou plochu ("mezery").

Já bych řekl, že by tím útvarem mohl být kruh..


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#2 18. 01. 2016 10:31

Brano
Příspěvky: 2650
Reputace:   229 
 

Re: Pokrytí roviny konvexními útvary

ale ak ti poviem nejaky konvexny utvar (povedzme trojuholnik so stranami 4,5,6) mas predstavu ako by si zistoval h(K)? - mne sa to zda byt ako neskutocne tazka uloha

Offline

 

#3 19. 01. 2016 17:52

check_drummer
Příspěvky: 4649
Reputace:   101 
 

Re: Pokrytí roviny konvexními útvary

↑ Brano:
Stačil by odhad, že to jde lépe než když vezmu kruhy. :-)


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson