Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 22. 01. 2016 20:17

hauzi
Zelenáč
Příspěvky: 4
Škola: FP VUT
Reputace:   
 

Maple - hromadné vytvoření proměnných a přiřazení hodnot

Ahoj, chtěl bych poprosit o radu.

Potřebuji vytvořit cca 200 proměnných a těmto proměnným poté přiřadit hodnoty. Hodnoty mohu importovat ve formě pole. Daly by se potom proměnným přiřadit hodnoty ve stylu Kij=Nij, kde K je proměnná a N je pole s hodnotami?

Offline

 

#2 23. 01. 2016 08:52

kaja.marik
Veterán
Příspěvky: 1915
Reputace:   57 
 

Re: Maple - hromadné vytvoření proměnných a přiřazení hodnot

Primo maple nevim, ale da se to obecne udelat tak, ze se sestavi retezec (tim tam dostanu to jmeno promenne jake potrebuji) a ten reteze se necha vyhodnotit jako prikaz toho konkretniho programu. Maple poslednich verzi neznam, ale mohl by na to byt prikaz parse, viz http://www.maplesoft.com/support/help/m … path=parse .

Dalsi moznost je pripravit si prikazy nejakym vhodnym nastrojem do externiho souboru s radky typu

K11:=N[1][1]
K12:=N[1][2]

(nebo jak se to zapisuje v Maplu) a ten externi soubor potom nacist Maplem jako davkovy soubor.

Offline

 

#3 23. 01. 2016 15:24

hauzi
Zelenáč
Příspěvky: 4
Škola: FP VUT
Reputace:   
 

Re: Maple - hromadné vytvoření proměnných a přiřazení hodnot

Díky za odpověď, tou první metodou by to bylo ideální, ale bohužel nevím, jak ji použít, jsem obecně v jakékoliv programové syntaxi pozadu. Asi to nakonec udělám druhou metodou, příkazy si nachystám pomocí Excelu a exportu do textového formátu. S tím nemám problém, mohl bys mi ale poradit jak na import toho dávkového souboru?
V tom txt souboru mám:

K1=N(1,1)
K2=N(2,1)
...
L1=N(1,2)
L2=N(2,2)
...

Dohromady je v tabulce 44 řádků a 14 sloupců, takže na ruční zpracování je to už moc hodnot.
Pokud nebudeš vědět nevadí, chápu, že s Maplem nepracuješ a i tak díky za pomoc.

Offline

 

#4 23. 01. 2016 21:45

kaja.marik
Veterán
Příspěvky: 1915
Reputace:   57 
 

Re: Maple - hromadné vytvoření proměnných a přiřazení hodnot

zda se, ze by mel byt pouzitelny prikaz read, ale Maple jsem mel naposled pusteny mozna tak pred patnacti lety a od te doby se strasne zmenil, tak nemam jak vyzkouset.

Offline

 

#5 23. 01. 2016 22:25 — Editoval hauzi (23. 01. 2016 22:29)

hauzi
Zelenáč
Příspěvky: 4
Škola: FP VUT
Reputace:   
 

Re: Maple - hromadné vytvoření proměnných a přiřazení hodnot

Read funguje skvěle, moc děkuju! Jen jsem musel ještě doplnit na konce řádků středníky, v tomhle případě to bez nich asi nejde. Dalších 44 rovnic už bude hračka...

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson