Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

Anketa

Hraješ na nějaký hudební nástroj?


dechový žesťový (trubka, pozoun, křídlovka, tuba, ...)

4% - 6
dechový dřevěný (flétna, klarinet, saxofon, hoboj, ...)

12% - 15
smyčcový (housle, viola, violoncello, kontrabas)

3% - 4
drnkací (kytara, banjo, mandolína, harfa)

14% - 18
klávesový (klavír, piano, cembalo, mech. kalkulátor...)

20% - 26
bicí, perkuse

4% - 5
elektrická kytara, baskytara, ...

8% - 10
ne, ale zpívám

7% - 9
ne

25% - 31
Počet hlasujících: 84

#51 23. 04. 2013 20:24

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Hudba a hudební nástroje

Ďakujem ↑↑ Andrejka3: za cenné rady, určite vyskúšam ešte čtvrttóny.
....a asi aj u hudby platí..opakovanie je matka múdrosti ....

Offline

 

#52 02. 05. 2013 13:28

patamat
Zelenáč
Příspěvky: 1
Škola: Bc
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Hudba a hudební nástroje

Klavíristi, teď jsem objevil supr piano i do paneláku. Má dost příjemnou klaviaturu a umělou slonovinu na klávesách. Je to samozřejmě elektronika,takže můžete hrát třeba o půlnoci a stěhovat to ve dvou lidech bez stěhováků. Je to žhavá novinka od Yamahy a tady se na něj můžete podívat:
Odkaz
Pat

Offline

 

#53 20. 05. 2013 17:35

byk7
InQuisitor
Příspěvky: 4713
Reputace:   221 
 

Re: Hudba a hudební nástroje

Nevěděl jsem, jestli to dát sem, nebo do "Mathumor", nakonec vyhrálo (z osobních důvodů) toto vlákno.
http://forum.matweb.cz/upload3/img/2013-05/64135_sudoku.jpg


Příspěvky psané červenou barvou jsou moderátorské, šedá je offtopic.

Offline

 

#54 14. 09. 2013 11:04 — Editoval Andrejka3 (15. 09. 2013 10:00)

Andrejka3
Moderátor
Příspěvky: 1994
Škola: PŘF UP Olomouc (2015)
Reputace:   119 
 

Re: Hudba a hudební nástroje

↑ byk7:
Sranda.

Na včerejším koncertě JFO v Ostravě hráli mimo jiné Sinfoniettu Janáčka. Dirigent dal trumpetistům dost volnosti, takže se ve fanfáře projevila jejich pravá vlastnost (čím silnější tím lepší). Trochu to hraničilo s vulgaritou, ale strhlo to jak zbytek orchestru (na konci), tak posluchače. Zahráli to celé skvěle, až na to, že ty fanfáry byly asi už příliš silné.
Přijde mi nefér, kolik lidí si to dílo poslechlo 'jen' díky 1Q84 od Murakami(ho). Na druhou stranu je fajn, že Murakami dokázal vzbudit zvědavost natolik, aby si to lidi našli - viz komentáře k YT videu.

Přivedla Vás někdy kniha nebo film k hledání nějakého hudebního díla? Nebo se Vám zdálo spojení film + nefilmová hudba skvělé?
Napadá mě teď
Shutter Island, Mahler: Piano Quartet in A Minor,
Clockwork Orange, Beethoven: 9. symfonie, 2. věta?
The Shining, Bartók: Music for Strings, Percussion and Celesta  (III)

edit: ↑ Hanis: Jen shoda okolností? :) To je pozitivní znamení (něco jako +). Asi těžko hledat pověry v matematikovi...


What does a drowning number theorist say?
'log log log log ...'

Offline

 

#55 14. 09. 2013 15:31

Hanis
Veterán
Místo: Brno
Příspěvky: 2650
Škola: PřF MUNI - Statistika a analýza dat
Pozice: Děvče pro všechno
Reputace:   148 
 

Re: Hudba a hudební nástroje

OT: já jsem včera začal číst 1Q84 a najednou koukám, Janáček a najednou koukám, matfórum... divná shoda okolností :-)

Offline

 

#56 12. 02. 2016 04:11 — Editoval byk7 (09. 05. 2019 19:20) Příspěvek uživatele byk7 byl skryt uživatelem byk7.

#57 13. 02. 2016 00:29

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Hudba a hudební nástroje

↑ byk7:

děkuji za sdílení :-) Подмосковные вечера jsem již poslechla několik opakování, vyřiď, prosím, slečně zpěvačce mé obdivy, velmi zdařilé (český text jsem neznala, přidám do repertoáru, na tuto píseň totiž vždy na každé akce dojde). O náplni večerů pod Moskvou (v chatové osadě blízko zastávky Шаликово) vypravím zde, v závěru příspěvku.

"rychleji, hlasitěji,

Milý syn s panem otcem napsali a umístili u nás do výtahu laskavý vzkaz sousedům, že se omlouvají za případné rušení hudební produkci (bicí, občas kytara). Načež mi došla obálka s podpisy sousedů a výhružným textem, abych sjednala pořádek. No dobře, sjednám :-) Co mne ale nejvíce pobavilo, že některý ČJ zdatný soused opravil na vzkazu "byste" na "by jste".   

Přeji zdárná vystoupení, jak jsem se dočetla v programu.

Offline

 

#58 13. 02. 2016 01:29 — Editoval byk7 (09. 05. 2019 19:21) Příspěvek uživatele byk7 byl skryt uživatelem byk7.

#59 15. 02. 2016 00:07

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Hudba a hudební nástroje

↑ byk7:

v Moskvě jsem byla naposledy v roce 1991, ale jsem průběžně informována, co se mění a jak. Má problém všech turistický atraktivních míst, že hodně je jen pozlátko pro turistu, který si spíš poznačí, že turistickou atrakci navštívil. K tomu ještě doplní něco takto hororového :-)

Že je slečna profesionálka, to je slyšet zejména na pěkných koncovkách. Ohledně produkce - nejspíš říkáte na úvod nebo v průběhu o principu výběru skladeb (zrovna tato je natolik mezinárodní a zcela bez politického obsahu, že by neměla vadit). Pokud bych měla ukázat něco dalšího od autora, tak určitě tato (v ČJ jsem nenašla) a tato a je toho hodně - je to období melodických a rozsahem nenáročných skladeb, tedy když máme možnost, tak obvykle zpíváme z období tak do konce 60tých let, později snad ani ne.

Že něco obecenstvu nesedne - to je těžké předvídat. Na podzim v Opavě bylo pěkné vzpomínkové setkání k výročí synagogy, v 2. polovině vystupoval soubor Master z Lepelu, všechno výborně, potlesk vestoje. Na poslední přídavek zařadili Tum Balalajku a tu vůbec nepřijali, najednou ticho a daleko slabší potlesk (jelikož znám text, tak jsem s nimi odzpívala a paní sousedka nějak zvláštně okomentovala).

Pokud se nám podaří prorazit do Brna

konkurence je tam velká (až bude funkční rezervační web, koukni jak pokročili s prodejem), pokud bude polovina sálu a jen na levnějších místech, tak to bude zvláštní. Minulý rok jsme byli také v Jan. div. na Bregoviči, no docela zvláštní prostředí, také musel zpočátku mít pocit, že je to o ničem. Uvidíme, jak bude tento koncert.

Vy máte repertoár, co se pravděpodobně libí. tak ať se podaří.

Čas jít spát...

to ano (i když podle času jiných Tvých příspěvků usuzuji, že pilně nacvičuješ, abys vydržel hrát až do rána, polepší se :-)).

Offline

 

#60 11. 04. 2016 23:37

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Hudba a hudební nástroje

↑↑ byk7:

upravila jsem anketu, aby mohla přidat hudební novinku, snad nevadí a děkuji interpretovi :-)

Offline

 

#61 19. 04. 2016 21:52

kaja.marik
Veterán
Příspěvky: 1915
Reputace:   57 
 

Re: Hudba a hudební nástroje

Och, dekuji, takova pocta ... :)

Offline

 

#62 26. 08. 2018 22:17 — Editoval Andrejka3 (12. 09. 2018 20:27)

Andrejka3
Moderátor
Příspěvky: 1994
Škola: PŘF UP Olomouc (2015)
Reputace:   119 
 

Re: Hudba a hudební nástroje

Ahoj.
Dívala jsem se na 6 sérií dokumentu 'The making of modern Britain', kde mě zaujala často hudba, ale skoro všude jsem nevěděla, co je to za skladbu.

Kdyby se nějaký hudební vzdělanec podíval a něco poznal, byla bych vděčná.

Odkaz na youtube

Odkazy na casti, kde je vazna hudba:
Odkaz


What does a drowning number theorist say?
'log log log log ...'

Offline

 

#63 26. 08. 2018 23:34

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Re: Hudba a hudební nástroje

↑ Andrejka3:
Podľa infa na nete sú to všetko skladby od Roberta and Petra Hartshorneových, ale nájsť jednotivé tracky asi bude problém...

Offline

 

#64 27. 08. 2018 08:11

Andrejka3
Moderátor
Příspěvky: 1994
Škola: PŘF UP Olomouc (2015)
Reputace:   119 
 

Re: Hudba a hudební nástroje

↑ Ferdish:
Díky. To mě překvapuje. Občas totiž to obvyklé pozadí ustoupí a je tam nějaká 'klasická' skladba. Upřesním později.


What does a drowning number theorist say?
'log log log log ...'

Offline

 

#65 28. 08. 2018 19:56 — Editoval Bedlasky (28. 08. 2018 20:08)

Bedlasky
Místo: Beleriand
Příspěvky: 684
Reputace:   14 
 

Re: Hudba a hudební nástroje

No, když vidím, že se tu pár hudebních nadšenců najde, tak se přiznám, že to ještě není tak dávno, co jsem hrál na hudební nástroje.

Na prvním stupni jsem hrával na zobcovou flétnu. Pak jsem přešel na klarinet. Popravdě už ani nevím, kdy jsem s ním začal - takže jsem na něj hrál asi 6-8 let. No a současně s ním jsem pak hrál čtyři roky v souboru na bassklarinet (což mě bavilo nejvíc :)).

PS: Nicméně vášnivým posluchačem hudby jsem zůstal dodnes :). Poslouchám hlavně power-symphonic metal (nejradši mám Kamelot a Serenity), nebráním se ale ani heavy metalu (největší oblíbenci v tomto směru jsou Disturbed). Mám rád ale třeba i filmovou hudbu (TSFH, Hans Zimmer, Ramin Djawadi ad.).

Offline

 

#66 12. 09. 2018 20:29

Andrejka3
Moderátor
Příspěvky: 1994
Škola: PŘF UP Olomouc (2015)
Reputace:   119 
 

Re: Hudba a hudební nástroje

↑ Bedlasky:
Zůstává mým snem hrát na basklarinet. Jaké to je? Hodně jiný nátisk?
Jinak průnik našich oblíbených stylů je přibližně prázdný.


What does a drowning number theorist say?
'log log log log ...'

Offline

 

#67 19. 09. 2018 21:52

Aspro1
Příspěvky: 181
Reputace:   
 

Re: Hudba a hudební nástroje

Občas hraju amatérsky na piáno (klasický klavír nebo elektronické klávesy). Upřednostňuji klávesové nástroje, protože u nich je nejpřímočařejší cesta od myšlenky nějakého tónu k jeho zahrání, podporují vizuální představu vzájemné polohy různých tónů a umožňují hrát současně melodii i akordy. Nejvíc se mi líbí skladby, kde se střídají durové akordy C, F a G, a ještě víc se mi líbí, když ve skladbě po sobě jdou akordy C, C7 a F, například u písniček „Dělání“ (od pánů Svěráka a Uhlíře), „Pole s bavlnou” a „Vysočina“.

…začni (G) s tím hned (C) teď. (C7) (F) Dělání…
…(G) dělání je (C) lék. (C7) (F) Dělání…

Offline

 

#68 27. 09. 2018 00:23 — Editoval Bedlasky (27. 09. 2018 00:30)

Bedlasky
Místo: Beleriand
Příspěvky: 684
Reputace:   14 
 

Re: Hudba a hudební nástroje

↑ Andrejka3:

Omlouvám se, že reaguju až s takovým zpožděním, nevšiml jsem si Tvého příspěvku :).

No, osobně mi to přijde dost podobné. Hmaty jsou totožné, s nátiskem jsem žádné problémy neměl (roky předtím jsem hrál už na klarinet, takže jsem ho měl z něj), takže nátisk je podobný. Akorát bych řekl, že to chce silnější dech.

Jo a ještě jsem si vzpomněl - pokud s tím hraješ ve stoje, tak je to rozhodně náročnější. Po nějaké době začne děsně bolet palec. Na zkouškách jsem hrával v sedě, ale koncerty jsem vždycky hrál ve stoje (ne každý to tak ale má, viděl jsem i hráče co seděli). Byl jsem pak vždycky vděčný za konec skladby, nebo když měl sólo skladbu někdo jiný, protože jsem si ho na chvíli mohl pověsit na krk (měl jsem k tomu poutko) nebo opřít bodcem o zem. Taky se občas stává, že po koncertě bolí za krkem, během té hodiny se to dost pronese.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson