Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 07. 03. 2016 18:25

holyduke
Příspěvky: 541
Škola: VUT FSI
Reputace:   51 
 

Derivace ve směru

Ahoj,
mějme funkci $f(x,y,z)=x^{2}+yz$ a mám určit derivaci v bodě $[1,2,-1]$ ve směru vektoru $\vec{s}=(-1,1,2)$.

Moje otázka je, změnilo by se něco kdyby byl vektor $\vec{s}=(-2,2,4)$? Podle profesorova výkladu ano, ale mně to logiku nedává. Přece směr těchto vektorů je stejný, tím pádem i derivace by měla být stejná, ne?

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) holyduke)

#2 07. 03. 2016 20:18

Jj
Příspěvky: 8756
Škola: VŠB, absolv. r. 1970
Pozice: Důchodce
Reputace:   599 
 

Re: Derivace ve směru

↑ holyduke:

Dobrý den.

Řekl bych, že pokud profesor nedefinoval derivaci ve směru výhradně s jednotkovým směrovým vektorem, tak má pravdu.

Pokud vím, tak tato definice nebyla jednotná a podle uvedeného je tomu tak asi dosud.


Pokud se tedy nemýlím.

Offline

 

#3 08. 03. 2016 12:49 — Editoval holyduke (08. 03. 2016 14:38)

holyduke
Příspěvky: 541
Škola: VUT FSI
Reputace:   51 
 

Re: Derivace ve směru

↑ Jj:
Ale sklon těchto tečen je přece stejný ne? Takže podle mě i derivace musí být stejné. Rozumím tomu takhle:

V tomto případě vyjde $\varphi '(t)=1$ a to chápu tak, že je to hodnota diferenciálu, kde přírůstek na ose je velikost vektoru $\vec{s}$. Tím pádem velikost tohoto diferenciálu bude závislá právě na velikosti vekoru $\vec{s}$, ale pokud to podělím a udělám tangens (=derivaci), tak mi vždy vyjde stejné číslo (=stejný sklon vzhledem k půdorysně).

Takže vlastně chápu pojem derivace ve směru stejně jako diferenciál funkce jedné proměnné.

Chápu to správně nebo jsem mimo?

Offline

 

#4 08. 03. 2016 14:46 — Editoval Rumburak (08. 03. 2016 14:47)

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: Derivace ve směru

↑ holyduke:

Ahoj.

Jak už naznačil kolega ↑ Jj:, závisí to ne na intuitivní geometrické úvaze o sklonu jakési tečny, ale na
přesné definici pojmu "derivace funkce ve směru".  Já ji znám takto :

                     $f'_{\vec{u}}(A) := \lim_{h \to 0}\frac{f(A+h\vec{u}) - f(A)}{h}$

(derivace funkce $f$ v bodě $A$ ve směru vektoru $\vec{u}$,  pokud tato limita podle reálné proměnné $h$ existuje).
Snadno nahédneme, že podle této definice je např. $f'_{t\vec{u}}(A) = t f'_{\vec{u}}(A)$ pro reálné $t$, pokud existuje
limita vpravo.

Offline

 

#5 08. 03. 2016 19:14

holyduke
Příspěvky: 541
Škola: VUT FSI
Reputace:   51 
 

Re: Derivace ve směru

↑ Rumburak:
Děkuji, už tomu rozumím :)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson