Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 12. 03. 2016 17:14

krauva
Příspěvky: 77
Škola: VŠCHT
Reputace:   
 

Newtonova metoda – 2 rovnice o 2 neznámých

Ahojte,
potřeboval bych pomoct s jedním příkladem, výsledku jsem se dopočítal, ale zdá se mi nesprávný a nemůžu najít chybu:
Jsou dána soustava 2 rovnic: $2x^3-y^2-1=0 \wedge  xy-y-4=0$ Mám nalézt první aproximaci z počátečního bodu [1,2]

Určil jsem si první derivace: $\frac{\partial f1}{\partial x} = 6x^2$; $\frac{\partial f1}{\partial y} = -2y$; $\frac{\partial f2}{\partial x} = y$; $\frac{\partial f2}{\partial y} = x-1$
Jakobiho matice  v (x0, y0) je: $\begin{pmatrix}
6 \ -4 \\ 
2 \ \ \ \ \ 0\\ 
\end{pmatrix}

$
a  funkční hodnota v (x0, y0) je (-3,-4)

řeším pak: $\begin{pmatrix}
6 \ -4 \\ 
2 \ \ \ \ \ 0\\ 
\end{pmatrix}

$ $\begin{pmatrix}
\triangle x\\ 
\triangle y\\ 
\end{pmatrix}

$= -$\begin{pmatrix}
-3\\ 
-4\\ 
\end{pmatrix}

$
z toho mi vychází $x1 = x0+ \triangle x = 3 \wedge 
y1 = y0 + \triangle y = \frac{17}{4}
$
když ale tyto hodnoty dosadím do původní rovnice, tak se více vzdalují od nuly než původní nultá aproximace, což by nemělo být, ne?

Děkuji za napovězení, či trknutí

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) krauva)

#2 13. 03. 2016 11:40

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Newtonova metoda – 2 rovnice o 2 neznámých

Zdravím,

pokud jsem neudělala chybu při derivování a dosazování, potom výsledek mám stejně. Když se podívám na hledaný průsečík zadaných křivek, tak nalezený bod je mu blíž, než původní (1, 2) - můžeš počítat kontrolu přes vzdálenost bodů. Zde mám něco málo ohledně počátečního bodu i s odkazem od kolegy na příklad. V tomto konkrétním případě bych také vyjadřovala y=f(x) z druhé funkce a při návrhu počátečního bodu bych vycházela z některého bodu na této křivce.
Vy máte počáteční bod zadaný, v postupu chybu nevidím, k možné interpretaci výsledku snad ještě přidá někdo z kolegů. Děkuji.

Offline

 

#3 13. 03. 2016 18:54

krauva
Příspěvky: 77
Škola: VŠCHT
Reputace:   
 

Re: Newtonova metoda – 2 rovnice o 2 neznámých

Díky za kontrolu. Zdá se mi je divné, že když dosadím nulté aproximace do rovnic, tak dostanu -3 a -4. A když dosadím první aproximace, tak obdržím 34,9 a 4,5 – obě čísla jsou (v absolutní hodnotě) dál od nuly. Takže tohle není určující?

Offline

 

#4 13. 03. 2016 20:11

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Newtonova metoda – 2 rovnice o 2 neznámých

↑ krauva:

v odkazu v ↑ příspěvku 2: povídám, jak si představuji použití jednotlivých bodů. Zápis $2x^3-y^2-1=0$ rozumím buď funkci v rovině xOy zadanou implicitně nebo funkci 2 proměnných f(x, y), která v prostoru tvoří plochu a tuto plochu jsme řízli rovinou $z=0$ a máme proto křivku v rovině  $2x^3-y^2-1=0$. Když do předpisu $f(x,y)=2x^3-y^2-1$ dosazuji hodnoty souřadnic bodu (x, y) dostávám bod v prostoru na ploše $f(x,y)=2x^3-y^2-1$. Že ten bod nějak vzdálen od roviny xOy záleží jen na samotném předpisu funkce $f(x,y)=2x^3-y^2-1$ a nemá souvislost s tím, jak daleko projekce tohoto bodu do roviny xOy vzdálena od průsečíku křivek. Tento průsečík hledáme jako řešení soustavy rovnic a zajímá nás jak dobře se k němu blížíme při hledání.
Obdobně můžeme diskutovat i ve vztahu k druhé funkce, je to mé odůvodnění, proč výsledek dosazování nemá souvislost s úspěšnosti řešení. Alespoň tak si představuji, ale budu vděčná za kvalifikovanější pohled kolegů, kolegům děkuji.

Offline

 

#5 13. 03. 2016 20:28

krauva
Příspěvky: 77
Škola: VŠCHT
Reputace:   
 

Re: Newtonova metoda – 2 rovnice o 2 neznámých

↑ jelena:
Jo, to máš pravdu. Teď si to už lépe představím. Díky moc...

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson