Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 03. 05. 2009 14:24

lenoch
Zelenáč
Příspěvky: 1
Reputace:   
 

pravděpodobnost výhry v loteriích

Ahoj, nejsem matematik, a to ani vzdáleně. Potřeboval bych vytvořit tabulku na výpočet pravděpodobnosti výhry v prvním pořadí, druhěm atd. v loteriích Sportka, Keno a Šťastných 10 (případně i jiných). V každé loterii je jiný celkový počet čísel, počet tipovaných čísel a počet losovaných čísel. Vzorec bych potřeboval uzpůsobit tak, aby se dal zapsat do tabulkového editoru (OpenOffice-calc). Do jedné buňky zadat celkový počet čísel, do druhé počet losovaných čísel, do třetí počet tipovaných čísel a ve čtvrté by se objevil výsledek. Vzorce a výpočty by probíhaly o kousek dál v tabulce. Na internetu jsem našel vzorec na výhru jackpotu ve Sportce (jeden z odkazů mě zavedl právě sem). Jenže u těch ostatních jsem nenašel nic. Pátral jsem i mezi známými. Jediné co jsem se dozvěděl je to, že je to složitý. Moc děkuju za pomoc. Doufám, že jsem neporušil pravidla.

Offline

 

#2 03. 05. 2009 15:01 — Editoval BrozekP (03. 05. 2009 15:06)

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: pravděpodobnost výhry v loteriích

Celkový počet - n
Počet tipovaných - a
Počet losovaných - b

Pravděpodobnost, že bude vylosováno právě x čísel z tipovaných:

$P(x)=\frac{{n-a\choose b-x}\cdot{a\choose x}}{{n\choose b}}$

Za vzorec neručím a dokazovat jeho správnost se mi nechce :-)

Offline

 

#3 28. 03. 2013 21:49

radozaj
Zelenáč
Příspěvky: 1
Reputace:   
 

Re: pravděpodobnost výhry v loteriích

↑ Pavel Brožek:

Ahoj, tento vzorec som našiel všade na internete, ale stále sa mi zdá vadný. Prosím, vyvráťte niekto moje tvrdenie :)
V menovateli  máme všetky možné losovania.
V čitateli vpravo máme počet správnych možností (nemusí byť len 1, keď sme uhádli menej čísel ako sme tipovali).
V čitateli vľavo máme počet nesprávnych možností (ak sme nejaké čísla neuhádli). Predstavujem si to tak, že je to kombinačné číslo, kde vyberáme (b - x) = počet nesprávne tipovaných z množstva čísel, ktoré netvoria výhernú množinu. Teda nie (n - a), ako je uvedené, ale (n - b).

Ďakujem a čakám na reakcie.

Offline

 

#4 28. 03. 2013 22:32

Arabela
Příspěvky: 1927
Reputace:   181 
Web
 

Re: pravděpodobnost výhry v loteriích

Ahoj ↑ radozaj:,
vzorec, ktorý uviedol Pavel Brožek, je správny. Na tikete, na ktorom je n čísel, my vytipujeme a čísel. A teraz idú oni žrebovať. Aby bol výsledok taký, že sme uhádli x čísel, sa vlastne ONI musie trafiť do toho, čo sme my vyznačili na tikete. Menovateľ je jasný - oni z n čísel vyberajú b čísel. Pritom x čísel musí byť z tých a, ktoré sme my vyznačili, a zvyšných b-x musí byť z tých n-a, ktoré sme my nevyznačili.


server.gphmi.sk/~domanyov

Offline

 

#5 29. 01. 2017 07:42 — Editoval PeterPanekPanacek (31. 01. 2017 03:02)

PeterPanekPanacek
Zelenáč
Příspěvky: 1
Škola: FIT UK
Pozice: Doktorand
Reputace:   
 

Re: pravděpodobnost výhry v loteriích

Zdravím. Dnes jsem náhodou našel program, na výpočet pravděpodobnosti v loterii, třeba to někomu pomůže http://mujweb.cz/peter.mlich/Pr/JSloterie.htm 

Mělo by tam jít vypočítat pravděpodobnost jak sportky, tak štastných 10. Sám jsem to nezkošel, ale lidi na jednom foru psali, že to normálně funguje. Jinak občas si vsadím eurojackpot online, nebo koupím stírací los a příjde mi, že pravděpodobnost je 0 , haha :D moc štěstí nemám no...

Snad jsem nějak neporušil pravidla :) přeju hezký zbytek dne všem.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson