Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 29. 01. 2017 16:43 — Editoval slender (29. 01. 2017 16:52)

slender
Příspěvky: 151
Pozice: student
Reputace:   
 

Jak ověřím, zda je teorie T extenzí S

Ahoj,
řeším následující úlohu:

Mám teorii $T=\{(\neg p\wedge r)\rightarrow \neg q, p\rightarrow\neg(q\rightarrow r), q\vee r\}$ nad jazykem $L_T=\{p,q,r\}$ a teorii $S=\{p\rightarrow q\}$ nad jazykem $L_S=\{p, q\}$. Mám ověřit, zda je $T$ extenzí $S$, pokud ano, zda jde o konzervativní extenzi.

Pokud se nepletu, tak $T$ je extenzí $S$, pokud $L_S\subseteq L_T$ a $\theta^{L_S}(S)\subseteq \theta^{L_T}(T)$, kde $\theta^{X}(Y)$ je množina sentencí nad jazykem $X$ platných v teorii $Y$.

Extenze je konzervativní, pokud $\theta^{L_S}(S)=\theta^{L_T}(T)\cap \text{Lm}_{L_S}$.

Platnost $L_S\subseteq L_T$ je jasná, nevím však, jak ověřit $\theta^{L_S}(S)\subseteq \theta^{L_T}(T)$.

Mohl byste mě někdo prosím postrčit správným směrem? Díky...

Offline

  • (téma jako nevyřešené označil(a) slender)

#2 29. 01. 2017 16:47 — Editoval slender (29. 01. 2017 17:13)

slender
Příspěvky: 151
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Jak ověřím, zda je teorie T extenzí S

Tak jakmile jsem odeslal dotaz, narazil jsem na větu, která říká, že $T$ je extenze $S$ právě tehdy, když $M(T)\subseteq M(S)$, což už lze ukázat triviálně třeba tabulkou, ze které zjistíme, že $T$ je skutečně extenzí $S$.

Pořád si ale nevím rady s ověřením konzervativnosti této extenze. Nějak by mi dávalo smysl, že stačí najít sentenci, která platí v jedné teorii a neplatí ve druhé, abych vyvrátil, že je to konzervativní extenze? A naopak, pokud chci ukázat, že jde o konzervativní extenzi, mohu jednoduše porovnat modely a pokud všechny modely $T$ jsou splněny i v $S$, jde o konzervativní extenzi?

Konkrétně bych to řešil takto, tabulkou:
$\left.\begin{matrix} p & q & r\\ \hline 0 & 0 & 0\\ 0 & 0 & 1\\ 0 & 1 & 0\\ 0 & 1 & 1\\ 1 & 0 & 0\\ 1 & 0 & 1\\ 1 & 1 & 0\\ 1 & 1 & 1 \end{matrix}\right|\left.\begin{matrix} (p,q,r)\in M(T)\\ \hline 1\\ 1\\ 1\\ 1\\ 0\\ 0\\ 1\\ 1 \end{matrix}\right|\begin{matrix} (p,q)\in M(S)\\ \hline 1\\ 1\\ 1\\ 1\\ 0\\ 0\\ 1\\ 1 \end{matrix}$

Z té je vidět, že pokud model náleží $M(T)$, pak jeho složky pro $p$ a $q$ tvoří model z $M(S)$.

Jde to takto řešit? Jsou mé závěry správné? Existuje nějaký elegantnější způsob?

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson