Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Zdravim,
potřeboval bych pomoci s výpočtem druhé derivace tohoto výrazu: l*sin(x(t))+ b*sin(arctg((l*sin(x(t))/(a-l*cos(x(t))))); proměnné x v závislosti na t; např. wolfram alpha mi to spočte, ale už výraz dále neupraví. Díky za pomoc.
obrázek:
Offline
Zdravím,
možnosti:
a) podívat se na to, jak předpis funkce vznikl, zda by nešlo vyjádřit snadněji (tipuji, že jde od nějaké vztahy s využitím goniometrie pravoúhlých trojúhelníků),
b) nepracovat s "podrobným" zápisem, jak máš, ale třeba jen s , derivovat jako složené funkce a až na závěr doplnit derivace vnitřních funkcí,
c) zkusit použit na 2. část, kde je sin(arctg(...)) vzorec ze 3. řádku z tabulky, odvození je vidět v posledním řádku na trojúhelníku.
Podívej se na to tak, prosím.
Offline
↑ jelena:
Skutečně jde o vztahy za využití trigonometrie. Konkrétně se jedná o zdvihovou funkci pětičlenného mechanismu vačky. Hledám rychlost a zrychlení členu 5 vůči rámu 1 a to tak, že tuto funkci zderivuji podle času. Problém je v tom, že se jedná o funkci složenou. Skutečně se mi to nechce řešit ručně, myslel jsem si spíš, jestli někdo neovládá software, který to dovede a zároveň výraz nezjednoduší, protože s ním potřebuji dále pracovat.
Offline
↑ punkacz:
děkuji za upřesnění. Předpokládám strojové využití (ne ruční), ale pokud se i WA předloží upravený výraz, tak je větší naději, že něco použitelného vzejde. Pokud jsem dobře upravila po použití vzorce z bodu c), potom máme WA, předpokládám, že podmínky umožní odmocnění a krácení (můžeme doplnit pro pořádek), potom derivujeme výraz v odkazu. Což sice dává o něco přehlednější výsledek, ale pořád to není na další práci (i když možná by šla ještě použit substituce pro jmenovatel). Úplně poslední alternate form pro kladné hodnoty parametrů a t dává alespoň součinový tvar.
Pokud máš náhled na geometrii, přidej, prosím (výraz v jmenovateli totiž dává kosinovou větu pro obecný trojúhelník, třeba by se něco ještě našlo na usnadnění).
Offline
Děkuji, s tímto výrazem je již reálnější pracovat, něž v předchozím případě. Dále zasílám schéma mechanismu. je počáteční sklon který se pohybuje od
.
je funkcí
tedy
. Rameno y se posouvá v objímce, nemá konstatní délku. Dáno:
Schéma mechanismu:
Offline
↑ punkacz:
děkuji, jak máš napsáno vyjádření z kosinové věty, v tom se shodujeme.
bych vyjádřila ze sinové věty pro trojúhelník
, tedy
, pokud
, dojdeme k
.
Což vede k
Tedy, jestli správně chápeme možnost pohybu (rameno se pohybuje v objímce, objímka má možnost rotačního pohybu okolo osy, co jde do monitoru), tak docházíme ke shodnému výsledku a k tomu, co jsme již dávali do WA. Jedině, k čemu snad ještě dotaz - na obrázku
má zakresleno pevné uchycení. Ovšem podle našeho předpokladu
jde z polohy
svisle dolu až do polohy
svisle nahoru (ve vertikálním směru). Má to pevné uchycení základny pro
nějaký důvod? Na samotné vyjádření k lepšímu použitelnému tvaru to bohužel zatím nevidím. Dá se tedy pracovat s výrazem, který nabízí WA pro kladné hodnoty parametrů a t, nebo pořád je třeba úpravy (nebo spíš jiného výstupu, např. hledání max, min, nebo řešení konkrétní rovnice, to by snad mohli ještě kolegové přispět)? Děkuji.
Offline
↑ jelena:
Mockrát děkuji za pomoc, výraz se určitě zjednodušil a je reálnější s ním dále pracovat. Pokud jde o pevné uchycení zdvihu y51, tak s tebou souhlasím a je to nesmysl, opravím si to, každopádně ještě jednou díky :)
Offline
↑ punkacz:
děkuji, také za vysvětlení k y51. ještě by bylo dobré upřesnit, že volíme pouze kladnou hodnotu odmocniny (nepíšeme
), jelikož pracujeme s geometrii, trojúhelníku, kde předpokládáme nezáporné rozměry. Pro protáčení v celém rozsahu
pro
snad ještě uvažovat symetrii pro polohy v "dolní" polorovině. Ale na práci s vytvořeným předpisem funkce ve smyslu dalšího usnadnění to už vliv nemá, snad se již všechno podařilo dopočítat.
Offline
↑ jelena:
A pokud budu dále chtít vytvořit například graf průběhu rychlosti nebo z rychlení v závislosti na čase od nuly do 360 stupnu, je nutné nějak uvažovat, v jakém kvadrantu je cosinus kladný a v jakém záporný??
Offline
↑ punkacz:
to se uváží "samo". Pokud budu brát nulovou polohu, kdy je rameno vodorovně nalevo (splývá s ramenem
,
], potom ve vyjádření délky
bude člen
a máme
. S nárůstem
do
(do pravé vodorovné polohy
) dostaneme maximální délku ramena
. Atd. do
. Vliv znaménka cosinu na hodnotu ramena
je takto, předpokládám, vidět.
Znaménko má vliv na celý zápis
(jde vytknout pro závorku, která bude kladná) a bude určovat polohu
vůči nulové (pokud za nulovou považujeme vodorovný stav ramena
,
.
Stačí tak na doplnění vlivu znamének? Děkuji.
Offline