Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Stránky: 1 2
Zdravím,
Mám zadanou přímku y = a.x +b (znám a a b). Na ose x si zvolím libovolně velikou vzdálenost AB. Na danou vzdálenost se musí vměstnat n rovnoběžek, které mají zápornou směrnici a v první rovnoběžka protíná přímku v f(A) a osu X v bodě X1 druhá rovnoběžka protne přímku v f(X1) a vytvoří bod X2... tohle se opakuje n krát. Až poslední rovnoběžka protne osu X v bodě B.
Je možné nějak zjistit směrnice těchto rovnoběžek?
Offline
ahoj ↑ Hax:,
je to celé nějaké divné. Co je f?
Offline
↑ Eratosthenes:
y=f(x) je tá priamka. f(A) je potom hodnota y pre x=A (myslí sa ixová hodnota bodu A).
Offline
↑ Eratosthenes:
Funkční hodnota v bodě. Na přímce y = ax + b.
Offline
↑ misaH:
Je to zapeklité z prvu mi to připadalo, že by to šlo vyřešit s podobností trojúhelníku jelikož všechny úhly rovnoběžek musí být stejné. Nicméně jsem se dostal do problému že jsem měl více neznámých než rovnic a na nové rovnice jsem nemohl přijít.
Offline
Zdravím,
↑ Hax: pokud si dobře představuji to, co popisuješ, potom by snad šlo využit geometrickou posloupnost (vepsané trojúhelníky jsou si podobné a něco mi říká, že geometrická posloupnost by platit měla). Potom by šlo použit vzorec pro součet členů posloupnosti pro úsečky, co odseknout rovnoběžky na délce |AB| (jsou 2 neznámé , ) a zároveň platí vztah mezi prvním pravoúhlým trojúhelníkem s odvěsnou vycházející z bodu A a posledním pravoúhlým trojúhelníkem, co dostrojíme "navíc" s odvěsnou vycházející z bodu B. Zde budeme uvažovat (n+1) členů a vztah mezi prvním a posledním členem (délky odvěsen známe), ze kterého najdeme a následně .
Tím je dán první pravoúhlý trojúhelník a tedy směrnice rovnoběžky, která tvoří odvěsnou.
Zkus si to, prosím, promyslet, zatím jsem si to jen náznakem načrtla (podstatné je potvrdit, že jde o geometrickou posloupnost). Jak vznikl problém? Děkuji.
Offline
↑ jelena:
Zdravím,
geometrická posloupnost to je zajimavý úhel pohledu.
Tento problém vznikl velmi jednoduše. Vymyslel jsem si ho nevím jestli ma řešení a ani nevím jak to dokázat (neumím matematické důkazy). Nicméně mi to přišla jako pěkná rekráční matematika.
Jsem si hral s geogebrou...
Takhle by to mělo vypadat pro n = 2 chtěl jsem to zobecnit na n.
Offline
↑ Hax:
takže pokud tomu dobře rozumím - zvolíš si A; B; n. Napálíš tam n rovnoběžek a potřebuješ vyjádřit jejich směrnici pomocí AB a n. Je to tak?
Offline
↑ Eratosthenes:
Ano přesně a rovněž znám funkci y = ax + b
Offline
↑ Hax:
V tom případě by to nemělo být příliš těžké. Stejně jako ↑ jelena: bych tam viděl geometrickou posloupnost, přesněji řečeno dvě:
První posloupnost má první člen (dle Tvého obrázku) a, n+1 člen je d. Odtud zjistíš q.
Druhá posloupnost je posloupnost n+1 úseček na ose x (popř. na zadané přímce), která má stejné q a známý součet (buď CD, anebo AB - podle toho kterou si vybereš). Odtud zjistíš velikosti příslušných úseček a zbytek už je zřejmý.
Offline
↑ Eratosthenes:
Díky,
Všem budu o tom přemýšlet.
Offline
↑ misaH:
No to jsem to moc nepochopil, ale předpokládám že dojdu ke stejnému problémů jaký popisujete.
Nicméně jsem zjistil že geogebra není tak přesná a že rovnice budou lepší.
Offline
Zdravím,
↑ jarrro: nejde ale tento Tvůj zápis přepsat na
tedy, že poměry funkčních hodnot a poměry délek úseček na ose x (v součtu dávají |AB|) jsou stejné a svou geometrickou posloupnost tvoří funkční hodnoty, další geometrickou posloupnost tvoří úsečky na ose x. Kvocient je stejný , první člen je ale jiný pro každou posloupnost. Viz ↑ příspěvek 9: a ↑ příspěvek 13: (akorát musím být důslednější v počtu členů - pokud je rovnoběžek , potom je úseček na AB , ale funkčních hodnot, využívaných pro posloupnost je ).
Jak to vidíš? Děkuji.
Offline
Je pravda .
z toho dostaneme keď označíme
Teda
Dúfam, že nepíšem bludy.
P.S. Aha ja som troťo. geometrická je postupnosť dĺžok úsečiek vzniknutých na ose x daným delením. Ja som hľadal samotné body ktoré ako vidno geometrickú postupnosť netvoria.
Už som si myslel že mi šibe , ale každý mal pravdu
Offline
ahoj ↑ misaH:↑ jarrro:↑ Hax:,
nevím, co dělá geogebra, ani jsem nic nepočítal. Ale je zřejmé, že mezi osou x a přímkou y=ax+b musí "pracovat" stejnolehlost se středem S v průsečíku přímky s osou x a koeficientem q:
Takže poměr q musí fungovat úplně na všem: na červeno zeleně rozstříhané ose x, modro žlutě rozstříhané přímce y=ax+b, růžových kolmicích i na hnědých rovnoběžkách. Takže jde jen o to, zjistit to q ze zadaných bodů A, B, C, D a daného n.
Offline
↑ Eratosthenes:
Zdravím,
Přesně o to se usiluje.
Offline
Stránky: 1 2