Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 24. 09. 2017 12:52 — Editoval miso16211 (24. 09. 2017 12:57)

miso16211
Πυθαγόραc
Příspěvky: 1522
Pozice: n/a
 

Spojita funkce z bodu

Dobrý den,
nevím či to tu patrí, ale skúsim. Mam svoju meteostanicu, ktorá mi meria aj napätie na zdroji každú polhodinu. Sem tam je nejaká výchylka a pod. Rad by som sa spýtal, či je možné nejakým spôsobom urobiť z množiny bodov spojitu funkciu v exceli. Niečo ako fitovanie, ale s tým rozdielom, že do mojho "fitovania" sa nezapočitajú extrémne body, napr. mam body s hodnotou  4.3 V, 4.2 V, 4.33 V, 4.25 V a 2.35 V, tak tých 2.35 V nezoberiem. Akoby len urobiť čáru ktorá by "zhora" bola prilepena na body. Mam to v excelli, napr. pole field 4.

Napadá ma len návrh, proste nejakým spôsobom nájsť funkciu metódu najmenšich štvorcov, a nejak znižovať "vplyv " vzdialenejších bodov. Alebo možno zadať že ak je numerická derivácia väčšia/menšia než dane číslo, nebrať daný bod.

2. nápad
Akoby každému bodu priradiť číslo, ktoré charakterizuje či je to vŕšok, či dolina a jak moc. Možno od káždeho čísla odčíta funkčné hodnotu jeho susedov. Napr. mám bod 4.3 V a predním bod 4.2 V a za ním bod 6.2V. Tak nejak percentuálne vyjadrím a vyjde mi nejake minusove číslo, ktore bude vyjadrovať že ide o dolinu, teda ho nezapočítať.

tu je odkaz na excelovsky subor
https://drive.google.com/open?id=0B9E_g … npBWGVfTVU

tu je moja meteostanica (funguje na mikrokontroléri esp, je to vlastne IoT doma)
https://thingspeak.com/channels/297517/

tu je obrázok, co vlastne chcem. Dakujem sa nápady.
//forum.matweb.cz/upload3/img/2017-09/50115_excell.png

Offline

 

#2 29. 09. 2017 18:34

Bati
Příspěvky: 2433
Reputace:   191 
 

Re: Spojita funkce z bodu

Ahoj,
i když vím, co asi chceš, je to dost subjektivní. Největší problém vidím v tom, že nedefinuješ, co je pro tebe "dolina" (jak hluboká a kolik bodů může zabírat).

Nicméně, pokud chceš něco jako na tom obrázku, zdá se mi, že docela dobrá první aproximace by mohlo být zkusit úplně vynechat body $x_i$, ve kterých $f(x_{i-1})>f(x_i)<f(x_{i+1})$.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson