Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 25. 01. 2017 17:54

check_drummer
Příspěvky: 4623
Reputace:   99 
 

Co si myslím o zadaném problému

Ahoj,
často se stane, že je zadán problém a nikdo na něj nereaguje. Bylo by zajímavé vědět proč tomu tak je (např. pro zadavatele, aby uvedl nápovědu, případně aby příště volil jiný typ úlohy). Možná by bylo zajímavé mít u každého problému malou anketu (někde stranou, aby nepůsobila rušivě), kterou by mohl každý vyplnit. Byly by tam např. možnosti jako:
Nad tématem přemýšlím, ale nic mě nenapadá
Žádám nápovědu
Téma je pro mě příliš složité
Otázka je pro mě příliš jednoduchá a nezajímavá
Úlohu znám a nebudu ostatním kazit radost

Možná je to ale jen utopie. :-)


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#2 25. 01. 2017 17:57

misaH
Příspěvky: 13431
 

Re: Co si myslím o zadaném problému

↑ check_drummer:

:-)

Utopie....

Offline

 

#3 28. 01. 2017 14:26

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Co si myslím o zadaném problému

Zdravím,

Co si myslím o zadaném problému

ideální je ten, který nikdy nevznikl :-) ↑ check_drummer: před lety při velkém listopadovém úklidu kolegové PavelB. a Kondr analyzovali důvody neodpovědí (procentuálně se poměr bez reakce ke všem tématům se nějak výrazně nemění), důvody nejspíš cca stejné. + postupně je vidět útlum zájmu o online diskuse, jiné online komunikace, fóra apod.

často se stane, že je zadán problém a nikdo na něj nereaguje. Bylo by zajímavé vědět proč tomu tak je (např. pro zadavatele, aby uvedl nápovědu, případně aby příště volil jiný typ úlohy)

tím ale nejspíš myslíš úlohy, co občas nabízíš v "Zajímavých" - tak? Tam snad anketa může mít smysl. Sekce "Zajímavých" však je speciální záležitost předpokládající určitou skladbu účastníků fóra (tuším, že skladba je zcela prořídlá).

Offline

 

#4 29. 01. 2017 10:14

check_drummer
Příspěvky: 4623
Reputace:   99 
 

Re: Co si myslím o zadaném problému

↑ jelena:
Ahoj, ano přesně tak, jde zejména o ty zajímavé. U úloh, kde je primárním cílem pomoci, většina mých návrhů nemá smysl.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#5 29. 01. 2017 18:46

vlado_bb
Moderátor
Příspěvky: 6211
Škola:
Reputace:   142 
 

Re: Co si myslím o zadaném problému

↑ check_drummer: Jednym z dovodov ignorovania "zaujimavych uloh" moze byt aj skutocnost, ze pre standartneho studenta su prilis narocne a pre profesionalneho matematika su nezaujimave. Typickymi ukazkami su limity v teme http://forum.matweb.cz/viewtopic.php?id=94926 . Uznavam, ze pri mnohych z nich su potrebne nie celkom obvykle obraty, ale z hladiska vyskumu v matematike taketo ulohy skutocne nie su nicim zaujimave. A kto tvrdi opak, nech niektoru z tychto limit zasle ako prispevok do Journal of Mathematical Analysis and Applications a potom nech sa s nami podeli o recenzny posudok.

Offline

 

#6 30. 01. 2017 21:57

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Co si myslím o zadaném problému

Zdravím,

↑ check_drummer: anketu můžeš přidávat přímo v tématu (teď není sledování počet zobrazení tématu na nějaký odhad, zda je alespoň čteno). Ale opravdu důvod nevelkého zájmu všeobecně bude ten primární.

↑ vlado_bb: "limity" zůstávají v sekci "Ostatní", skutečně do "Zajímavých sekcí" patřit nebudou. "Zajímavé" sekce (v druhé polovině hlavní stránky fóra) jsou především na méně standardní úlohy a problémy, takové spíš "drobné radosti" od různých soutěží po nápady, co vzniknou cestou do práce (nebo jinam) ↑ check_drummer: (předpokládám) :-).

Pro profesní (neříkám přímo s výhledem seriozní publikace), ale alespoň do dotazů v rovině doktorandského studia je sekce "Pokročilé matematiky". Alespoň co si pamatuji vývoj sekcí (a že 80 % dotazů bude padat mimo tyto sekce, se dá očekávat).

Offline

 

#7 01. 02. 2017 15:48

check_drummer
Příspěvky: 4623
Reputace:   99 
 

Re: Co si myslím o zadaném problému

↑ vlado_bb:
Ahoj, třeba ty limity a podobné si myslím cílí na studenty, kteří právě danou látku probírají a na lidi s "učitelskými" ambicemi. Např. já si ze školy ne všechny technické obraty "pamatuju". Někdo by mohl namítnout že matematika není o pamatování, ale o uvažování, ale přece jen - jistá schemata a postupy by si člověk měl pamatovat...


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#8 01. 02. 2017 15:49

check_drummer
Příspěvky: 4623
Reputace:   99 
 

Re: Co si myslím o zadaném problému

Já za sebe mohu říci, že zpravidla neřeším limity,integrály a podobné "výpočtové" úlohy, hledám nějaké zajímavé, snažím se nad každou alespoň trochu zamyslet, leč nedostatek času mi často velí nevěnovat se úloze příliš hluboko.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#9 09. 03. 2017 02:28 — Editoval vanok (09. 03. 2017 11:04)

vanok
Příspěvky: 14450
Reputace:   741 
 

Re: Co si myslím o zadaném problému

Pozdravujem,   
Osobne ked dam "zaujimavu ulohu" mam na mysli zbudit zaujem citatela a skoro  vzdy dam ("épilogue") riesenie ktore moze posluzit citatelovy.
Co sa tyka uloh od kolegov, tak odpovedam skor zriedkavo ( skoro nikdy na ulohy urcene stredoskolakom).
Poznamka. Zo zabavy, som vyriesil, v zaujimavych ulohach celu seriu nevyriesenych problemov od kolegu Stuart Clark...  niektore z nich sa mi zdali poucne a netypicke.... niekedy ich riesenie moze vyzadovat dost casu.


Srdecne Vanok
The respect, the politeness are essential qualities...and also the willingness.
Do not judge the other one.
Ak odpovedam na nejaku otazku. MOJ PRINCIP NIE JE DAT ODPOVED ALE UKAZAT AKO SA K ODPOVEDI DOSTAT

Offline

 

#10 30. 09. 2017 22:57

vlado_bb
Moderátor
Příspěvky: 6211
Škola:
Reputace:   142 
 

Re: Co si myslím o zadaném problému

↑ check_drummer: Jeden z dovodov, pre ktore v poslednom case niektore prispevky ignorujem, je ten, ze sa mi nechce lustit zapisy typu 2^(k+1)k!/(1-5/(k^2_1)). Myslim, ze ak odo mna niekto chce, aby som venoval cas jeho problemu, mohol by mi vyjst v ustrety aspon minimalnym sposobom, ktorym je pouzivanie LaTeX-u. Zvlast u vysokoskolakov sa mi uvedeny sposob pisania zda byt mimoriadne nevhodny.

Offline

 

#11 02. 10. 2017 08:34

mracek
Zablokovaný
Příspěvky: 164
Reputace:   
 

Re: Co si myslím o zadaném problému

- zadani je nesrozumitelne, nejednoznacne, neuplne (vede treba k vice moznym resenim), spatne polozeny dotaz
- narocna uloha
- jednoducha uloha
- z dotazu zavani podvod, nepokusil se ani resit, je to zlodej a podvodnik, cili uz jakoby vrah :) a od takovych lidi je lepsi drzet se dal; programatorska forka jsou takovych ukolu k vypracovani plna. Je treba si ale uvedomit, ze i za jednoduchou ulohu ten clovek dostane od zadavatele treba 5000 a vam neda nic a sam na to ani nesahne. Jestli vam to vadi, nereagujte. jestli ne, klidne napiste reseni.
- googlem se da najit reseni
- neni cas resit slozitejsi
- neni chut resit slozitejsi
- nevim nebo si nejsem jisty, jak postupovat nebo, jestli by rada byla k uzitku
- nemam, co rici, chut zanaset forum offtopic

Offline

 

#12 02. 10. 2017 08:42

mracek
Zablokovaný
Příspěvky: 164
Reputace:   
 

Re: Co si myslím o zadaném problému

↑ vlado_bb: Neovladam latexove zapisy. Nikdy jsem v latexu nedelal. Vsechny vzorce jsem psaval i na VS ve word6/1993. Umim par veci napsat v javascriptu, ale tomu zas nebudes rozumet ty, takze se snazim omezit na jakousi stredni cestu.
Mnohem vic rozumim tomuhle zapisu 2^(k+1)k!/(1-5/(k^2_1)) nez cinskemu znaku, ktery z toho udela latex. Latinka je proste zaklad. Matika by se mela tomu prizpusobit a netlacit tam rectinu a jine vylomeniny. Ale to si musi vyresit jine instituce.
Treba, dalsi muj nazor je, ze cestina je tez dost komplikovana. Clovek by mel pisemnou formu zvladnout stejne jako ustni. Ale, kdyz musi premyslet, jestli i je znak 'i' nebo 'y' a musi se to ucit nekolik let, tak je asi neco hrozne spatne.

Offline

 

#13 02. 10. 2017 15:59 — Editoval misaH (02. 10. 2017 16:08)

misaH
Příspěvky: 13431
 

Re: Co si myslím o zadaném problému

↑ mracek:

Nevieš čo je ťažnica a prispievaš na matematické fórum total neprehľadnými, kilometrovými, bez rozpakov aj chybnými príspevkami (aj teraz je v jednom tvojom príspevku chyba - ale myslím, že ho aj tak  zadávateľ nečítal) ... hehe

Zápis v TEXe je v efekte ako klasický text - čo je na tom čínske?
Nevieš sa to zrejme naučiť - to je celé, hoci dolu je latexový editor, ku ktorému nič nepotrebuješ.

Offline

 

#14 03. 10. 2017 07:34

vlado_bb
Moderátor
Příspěvky: 6211
Škola:
Reputace:   142 
 

Re: Co si myslím o zadaném problému

mracek napsal(a):

↑ vlado_bb: cestina je tez dost komplikovana. Clovek by mel pisemnou formu zvladnout stejne jako ustni. Ale, kdyz musi premyslet, jestli i je znak 'i' nebo 'y' a musi se to ucit nekolik let, tak je asi neco hrozne spatne.

To teda je ... ale cestina je v tom nevinne.

Offline

 

#15 03. 10. 2017 07:43

mracek
Zablokovaný
Příspěvky: 164
Reputace:   
 

Re: Co si myslím o zadaném problému

↑ misaH:
Co je spatneho na tom se splest? Treba je to spatne, ale muze to byt jiny pohled na problem, ktery mozna po odstraneni chyb povede ke stejnemu vysledku. Mam zkusenosti, ze spousta lidi nechape ani zakladni souvislosti, proc je nejaky vzorecek prave takovy a jak se k tomu doslo a jak by se to dalo snadno dokazat.
Mimochodem, obvykle nereaguji ani na prispevky, kdy mne nekdo opravi. Ne, ze bych to necetl nebo si nevazil jeho postrehu, ale ta reakce je zbytecna, nicemu neuzitecna zadavateli, offtopic. Proste mu dekuji v tichosti a sipu si popel na hlavu, jak jsem to mohl prehlidnout :)

Tex. Vysledek texu je obrazek, v podstate, ktery obsahuje ruzne cary, nekdy recka pismena a vselijake prapodivne znaky, ktere nejsou soucasti latinky. Na editaci toho zapisu a zobrazeni je treba spesl editor. Samotny prohlizec to nepodporuje nebo aspon ne do nedavna. Html5 s tim tusim pocita. Kazdopadne, vysledkem je jakysi obrazkovy paznak, ktery spis pripomina cinske kreslene znaky. Pokud nejsi zrovna clovek, co tuto cinstinu ovlada, umi ke kazdemu znaku na prave strane priradit spravnou operaci. V programovem kodu se tyto znaky pouzit nedaji. A presto umi vypocitat integral pomoci funkce zapsane latinskymi pismeny.

Jenom jsem chtel vladovi napsat nejaky nazor, proc to nechci pouzivat, pokud to neni zahrnoto jako povinne pravidlo.

Pozn.
K cestine, krome i/y. Nechapu, proc se ve 20. stoleti stale pouzivaji mala a velka pismena. Pri vyslovnosti to nema zadny vyznam. Pro lepsi citelnost je lepsi i rukou psat Arialem, coz delam uz od stredni skoly tam, kde nam nekontrolovali sesity :) Jediny vyznam to ma jako znacka podpisu na dokumenty. Ale i tam stejne lidi davaji vselijakou grafiku nebo cmaranici.

Offline

 

#16 03. 10. 2017 14:37

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Co si myslím o zadaném problému

↑ mracek: S tím texem:

Když někdo do dotazu napíše jednoduchý zlomek přímo do textu, tak je to OK, tex netřeba.

Když někdo výraz se složitým zlomkem v exponentu napíše jako řádek textu s 10 závorkami, nemůže očekávat, že to po něm budu luštit a na to odpovídat. Pomyslím si něco o tom, že kdyby to napsal přehledně, třeba by řešení svého problému našel "od pohledu" a dál se tomu nevěnuju:-)

Ano, při programování se to tak dělá, ale jen proto, že to jinak rozumně nejde a hlavně se to píše s cílem, že to bude číst počítač a ne člověk. Programovací prostředí taky kvůli tomu mají nástroje, umožňující se snadněji vyznat ve změti závorek a dalších struktur. A syntaktickou kontrolu, aby se dalo zjistit, že ve výrazu je chyba.

Když někdo napíše složitý výraz jako prostý text do fóra, sám si ani nemusí všimnout, že udělal chybu a ten kdo by mu chtěl poradit jeho zápis třeba interpretuje úplně jinak. Kdyby to napsal v texu, bude chyba vidět na první pohled a tak to po sobě opraví, nebo mu s tím někdo pomůže a přitom se vyjasní, co chtěl napsat.

Offline

 

#17 03. 10. 2017 14:41

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Co si myslím o zadaném problému

↑ mracek:
A ještě k češtině:

Tady vlastně není jasné, co chtěl autor říci. Napřed cosi o velkých/malých písmenech a pak se jejich nepoužití zdůvodní tím, že Arial je čitelnější. Tak nevím ...

Offline

 

#18 03. 10. 2017 16:00 — Editoval mracek (03. 10. 2017 16:01)

mracek
Zablokovaný
Příspěvky: 164
Reputace:   
 

Re: Co si myslím o zadaném problému

↑ edison:
Cestina, to byl jen priklad dalsiho problemu, se kterym by jiste cestinari nesouhlasili se mnou.

Matika, v jednom mas ale pravdu, clovek ma lepsi schopnost pracovat s obrazkem nez premyslet nad zavorkami. Ja jen rikam, ze ten zapis pouzivam, protoze je pro mne 30 zavorek citelnejsich nez kterykoliv znak na prave strane zdejsiho editacniho formulare. A taky se to da pouzit hned v hmll/js.
Jak rikam, pokud to neni pravidlo, budu si psat matematicke zapisy, jak se mi zdaji citelnejsi a nenecham se od toho odradit.

Offline

 

#19 03. 10. 2017 18:08

Xellos
Příspěvky: 524
Škola: MFF CUNI, Bc. (13-16)
Reputace:   36 
 

Re: Co si myslím o zadaném problému

mracek napsal(a):

Pozn.
K cestine, krome i/y. Nechapu, proc se ve 20. stoleti stale pouzivaji mala a velka pismena. Pri vyslovnosti to nema zadny vyznam. Pro lepsi citelnost je lepsi i rukou psat Arialem, coz delam uz od stredni skoly tam, kde nam nekontrolovali sesity :) Jediny vyznam to ma jako znacka podpisu na dokumenty. Ale i tam stejne lidi davaji vselijakou grafiku nebo cmaranici.

t. clovek ktory nevie pisat citatelne tlacenym pismom, nie to este pisanym
( ͡° ͜ʖ ͡°)

Offline

 

#20 03. 10. 2017 19:03

misaH
Příspěvky: 13431
 

Re: Co si myslím o zadaném problému

Offline

 

#21 03. 10. 2017 19:09 — Editoval misaH (03. 10. 2017 19:18)

misaH
Příspěvky: 13431
 

Re: Co si myslím o zadaném problému

↑ mracek:

Myslela som si to...

Ty píšeš svoje príspevky pre seba (kvôli sebe), nie pre zadávateľov - najust absolútne neprehľadne s tým, že ty sa v nich vyznáš. Že okrem uspokojenia tvojej túžby písať a písať nemajú tvoje písanice význam, ba často sú úplne odveci, to ti neprekáža.

A nedáš sa odradiť... hehe.

S týmto lezieš na fórum určené na pomáhanie druhým v matematike... Pokojne píšeš bláboly.

Skutočne ohromné. Super...

Offline

 

#22 03. 10. 2017 21:24

teolog
Místo: Praha
Příspěvky: 3497
Škola: MFF + PřF UK
Pozice: Gymnázium Přírodní škola - učitel (M, Z)
Reputace:   167 
 

Re: Co si myslím o zadaném problému

↑ mracek:
Nechci se moc zapojovat do této diskuse. Ale nedá mi to:
Moc by mne zajímalo, jak vypadaly Vaše zápisky de sešitu v hodinách matematiky.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson