Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
muze mi prosim nekdo pomcot?
vypoctete obsah plochy ohranicene grafy fci: y = x^3, y = x
diky
Offline
oznacme f_1(x) = x a f_2(x) = x^3. Pak tyto dve funkce omezuji dve oblasti, ktere jsou vzhledem k symetrii (lichosti) obou funkci stejne velke, staci tedy spocitat jednu tu oblast a vzit ji dvakrat. abychom urcili meze integralu, potrebujeme spocitat pruseciky obou funkci, tedy x = x^3, coz ma tri reseni x_1 = 0, x_2 = 1 a x_3 = -1. jak uz jsem rekl, my vezmeme jen oblast pro 0 < x < 1 a ve finale ji vynasobime dvema. tedy , pak tedy
Offline
pomuze mi prosim jeste nekdo s postupem vypoctu teto derivace? diky
y= \sqrt{x+1}-ln(\sqrt{x+1})\\
Offline
@nubijska princess: pokud chceš svůj výraz zobrazit v TeXu, tak mat. vyraz uzavri do: [ tex ] [ /tex ] (bez mezer za zavorkou a pred zavorkou)
Offline
Takova mala poznamka :-)
Kolega plisna nasobil, a to hned ve svem prvnim prispevku, ale nepouzil absolutni hodnotu - a opravdu nevim, proc by to mel v tomto pripade delat.
Obsah poloviny obrazce byl hodnotou kladnou hned z vypoctu (pokud by tomu tak nebylo, tak v tomto vypoctu uz by mel pouzit absolutni hodnotu, to ano - absolutni hodnotu zapiseme jiz u funkce pod znakem integralu, abychom vyresili problem, ze funkce nabyva zapornych hodnot - tady to neni).
Nalezeni dvojnasobku obsahu nema uz s integrovanim nic spolecneho.
Takove primitivni srovnani - pokud by se pocital treba obsah obdelniku pomoci vzorce a*b a nejaky jiny utvar by byl 2 x vetsi, tak pri vypoctu dvojnasobku obsahu prece nepisete do vzorce, ze pouzivate absolutni hodnotu obsahu puvodni obdelniku.
To je takovy technicky nahled :-)
Offline
2jelena : Kolega plisna nasobil, a to hned ve svem prvnim prispevku, ale nepouzil absolutni hodnotu - a opravdu nevim, proc by to mel v tomto pripade delat.
Protoze by mohl prijit nekdo mene zkuseny a tvrdit. No jo, ale kdyz budu integrovat na intervalu tak mi vyjde . Takze kdyz si ten interval nejak zvolim mam pocitat s tou abs. hodnotou a kdyz si ho zvolim jinak tak ne? Jak to tedy je?
absolutni hodnotu zapiseme jiz u funkce pod znakem integralu
Nemalo zamyslel jsem se :)
Takove primitivni srovnani - pokud by se pocital treba obsah obdelniku pomoci vzorce a*b a nejaky jiny utvar by byl 2 x vetsi, tak pri vypoctu dvojnasobku obsahu prece nepisete do vzorce, ze pouzivate absolutni hodnotu obsahu puvodni obdelniku.
Tohle ja na me asi az moc primitivni, nebot to moc nechapu. :) Treba to myslite dobre, ale spatne jste se vyjadrila.
Offline
Tož když tu jednou dělám toho moderátora, tak to zkusím shrnout.
Že se někde musí počítat abs. hodnota je jisté.
Jelena tvrdí, že by měla být tady:
a ve vzorci P=2P' je naprosto redundantní.
Andrew naopak zastává názor, že
,
pročež je třeba položit P=2|P'|.
Oba dva přístupy jsou víceméně správné, protože se plisna explicitně nevyjádřil, je-li P' orientovaný obsah nebo obsah. Proto by mohla tato plodná diskuse pokračovat ještě poměrně dlouho. Nicméně... co kdybychom se radši soustředili třeba na nějaký nevyřešený problém?
Offline
Pro andrew :-)
Prislo mi nelogicke psat absolutni hodnotu sem:
(tady pouze prebiram vysledek predchoziho vypoctu, ktery uz mа byt kladny) - to je ta navaznost na priklad s obdelnikem
Pokud bych mela dodrzet pravidla, tak bych absolutni hodnotu mela napsat tady:
To pouziti "pod" je vliv z Vychodu, česky by se asi reklo "za" :-)
Pro Kondr :-) vychovna poznamka byla akceptovana, spravne - "zahalka je matka neresti" - ale kdyz tam vsude venku je sama diskretni matematika nebo lin. algebra (treba bych mohla posbirat odvahy a vyresit linearni zavislost vektoru, ze).
Offline