Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 16. 01. 2018 18:22

dominiksep
Příspěvky: 54
Reputace:   
 

Vyšetřete lokální extrémy fce n proměnných

Ahoj,
potřeboval bych poradit s následujícím přikladem:
Vyšetřete lokální extrémy funkce uvnitř jejího definičního oboru, $n\ge 2$
$f(x_1,x_2, \ldots , x_n) = \sqrt{(x_1+x_2+\ldots x_n-a)(a-x_1)(a-x_2)\cdots (a-x_n)}$
Zasekl jsem se už u toho, jak určit stacionární body. Vím, že se to nejlépe řeší, když si to člověk zapíše do sum a produktů, mám tedy:
$f(x_1,x_2, \ldots , x_n) = \sqrt{\left(\sum_{k=1}^{n}x_k-a\right)\prod_{k=1}^{n}(a-x_k)}$
Parciální derivace podle i-té proměnné - počítám jako derivaci součinu:
$f'_{i}(x_1,x_2, \ldots , x_n) =\frac{1}{2f(x_1,x_2, \ldots , x_n)}\left(1\cdot \prod_{k=1}^{n}(a-x_k) - \left(\sum_{k=1}^{n}x_k-a\right)\prod_{k=1, k\ne i}^{n}(a-x_k)\right)$
Zároveň chci
$f'_{i}(x_1,x_2, \ldots , x_n) = 0$
takže mám soustavu n rovnic pro n neznámých. První otázka bude asi znít, jak ji vyřešit?
Díky

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) dominiksep)

#2 16. 01. 2018 20:56

Marian
Místo: Mosty u Jablunkova
Příspěvky: 2512
Škola: OU
Pozice: OA, VSB-TUO
Reputace:   67 
 

Re: Vyšetřete lokální extrémy fce n proměnných

↑ dominiksep:

Pouze v krátkosti první pozorování, které může pomoci. V poslední závorce uvedené v první derivaci vytkni druhý "méně obsažný" součin. Výraz vzniklý po vytknutí zjednoduš a ze součinového tvaru derivace vyloučením okrajových nulových bodů najdi jednodušší soustavu, z níž dostaneš odpovídající stacionární body.

Věřím, že kolegové se jistě připojí...

Offline

 

#3 17. 01. 2018 17:18

Marian
Místo: Mosty u Jablunkova
Příspěvky: 2512
Škola: OU
Pozice: OA, VSB-TUO
Reputace:   67 
 

Re: Vyšetřete lokální extrémy fce n proměnných

↑ dominiksep:

Mám takový pocit, že se snažíš dvojnásobně (ale doufám, že se pletu), viz zde.

Ovšem uvedený příspěvek od @Michael Rozenberg neodpovídá na dotaz v tamním příspěvku. Dostat stacionární bod (bude jediný) je v tomto případě relativně jednoduché. O trochu horší je zjistit, že v takovém bodě je lokální maximum, ale nemožné to není...

Offline

 

#4 17. 01. 2018 22:28

dominiksep
Příspěvky: 54
Reputace:   
 

Re: Vyšetřete lokální extrémy fce n proměnných

↑ Marian:
No, ono nás to řeší víc, kámoš má radši Math Stack :-D . Jinak jo, našel sice maximum a minimum, ale můžou tam být i další extrémy a ještě k tomu tam není uvedeno, v kterých bodech...

Jinak podle Tvého postupu mi vyjde:
$f'_{i}(x_1,x_2, \ldots , x_n) =\frac{1}{2f(x_1,x_2, \ldots , x_n)}\prod_{k=1, k\ne i}^{n}(a-x_k)\left(a-x_i - \sum_{k=1}^{n}x_k+a\right)=0$
což je pravda buď pro $x_k=a$ nebo $2a-x_i - \sum_{k=1}^{n}x_k=0$
Ale jak s tím naložit dál. Je jasné, že první ze dvou řešení, tedy všechna x rovna a, je uvnitř definičního oboru a je to právě to minimum, o kterém se tam mluví. Ale co s tím druhým výrazem? Opět dostávám soustavu n rovnic, ale jak ji upravit dál, abych dostal výsledek. Něco mi říká, že kdybych to nějak pěkně posčítal, tak by se mi mohlo něco vymlátit.

Offline

 

#5 18. 01. 2018 09:29 — Editoval Marian (18. 01. 2018 09:30)

Marian
Místo: Mosty u Jablunkova
Příspěvky: 2512
Škola: OU
Pozice: OA, VSB-TUO
Reputace:   67 
 

Re: Vyšetřete lokální extrémy fce n proměnných

↑ dominiksep:

x_k = a vyloučíme kvůli jejímu výskytu na okraji definičního oboru. Navíc tam funkce nabývá globálního minima.

Co se týče rovnic n rovnic, které uvádíš, dostaneš soustavu tvaru

2x_1 + x_2 + ... + x_n = 2a,
x_1 + 2x_2 + ... + x_n = 2a,
......................................
x_1 + x_2 + ... + 2x_n = 2a.


Prvky matice soustavy A = (a_ij) mají tvar a_ij = 1+delta_ij, kde delta_ij značí Kroneckerovo delta. Úpravou rozšířené matice soustavy na Gaußův stupňový tvar se dostaneš k jejímu řešení

x_1 = x_2 = ... = x_n = DOPLŇ

Dále budeš muset vypočítat druhé parciální derivace a vyšetřit existenci a povahu lokálního extrému v bodě x_0 = (x_1, x_2, ..., x_n).

Poznámka: Doporučuji přeskočit triviální případ n = 1, ve kterém nemá smysl hledat lokální extrém.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson