Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 05. 06. 2015 20:50 — Editoval miso16211 (05. 06. 2015 20:52)

miso16211
Πυθαγόραc
Příspěvky: 1522
Pozice: n/a
 

knihy na teoretickú fyziku, optiku a jadrovu fyziku.

zdravím, asi velmi ťažký dotaz, ale aké knihy su dobre k študovaniu teoretickej mechaniky, jadrovej, a optiky.
Podmienka : česky alebo slovensky jazyk, hrubšie knihy kde sa autor viac rozpísal, kde je viac textu nez vzorcov.
ku štúdiu elektriny a magnetizmus bola pre mňa typická kniha : Tirpák - elektromagnetizmus a pre studium všeobecnej fyziky 1 (mechanika, molekulova  fyzika, termodynamika ...) bola typicka kniha Hlavička - Fyzika pro pedagogicke fakulty.
(tie dve knihy mi moc sadli)

Ide asi o nejake hrube knihy, kde je moc toho k vysvetleniu, ide o pedagogické vysvetlenie a čisto sa zaoberá tým, aký ma názov (pr. feynman - feynmanove prednásky - vela iných tém)

Vedel by niekto niečo odporučiť? Dakujem.

PS.: teoretická fyzika - landau v celku ujde, ale ak mate ine typy, mozte napisat.

Offline

 

#2 06. 06. 2015 19:32

miso16211
Πυθαγόραc
Příspěvky: 1522
Pozice: n/a
 

Re: knihy na teoretickú fyziku, optiku a jadrovu fyziku.

pozna niekto knihu teoreticka fyzika - brdička?

Offline

 

#3 16. 07. 2018 05:46

Twor21
Zelenáč
Příspěvky: 8
Reputace:   
 

Re: knihy na teoretickú fyziku, optiku a jadrovu fyziku.

↑ miso16211: isto si pozri nasho rodaka. M. Petzval. Optik a prorok farebnej foto.

Offline

 

#4 16. 07. 2018 11:36

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Re: knihy na teoretickú fyziku, optiku a jadrovu fyziku.

Skús napr. tieto:

Teoretická mechanika
J. Kvasnica: Mechanika
V. Obetková, A. Mamrilová, A. Košinárová: Teoretická mechanika

Optika
J. Fuka, B. Havelka: Optika a atómová fyzika
A. Štrba, Všeobecná Fyzika 3 – Optika
niečo by malo byť aj v Hlavičkovi

Jadrová fyzika
J. Fuka, B. Havelka: Optika a atómová fyzika
J. Vanovič: Atómová fyzika
I. Úlehla, M.Suk, Z. Trka: Atómy, jádra, částice

Offline

 

#5 27. 08. 2018 21:05 — Editoval miso16211 (27. 08. 2018 21:10)

miso16211
Πυθαγόραc
Příspěvky: 1522
Pozice: n/a
 

Re: knihy na teoretickú fyziku, optiku a jadrovu fyziku.

↑ Ferdish:
to su knihy pre vedcov. No z teoretickej mechaniky som nasiel od leoša dvořáka. Proste ja som potreboval a potrebujem vzdy knihy, ktore nie su rozsiahle a vysvetľujú veľmi jednoducho.
Medzi zlatý grál napr. pokladam matematika na webe - realisticky.cz

Kvasnica - typická kniha pre vedcov, alebo proste pre niekoho, komu to páli. Pre mna, bohužial nepoužiteľná.

Ostatné - poznam tie knihy, cca stredny priemer.

Všetko to hodnotím z hľadiska toho, ako vysvetľujú veci autori daných kníh. Z vedeckého hľadiska isto su na vysokej urovni.

ďakujem z reakciu. Bolo to síce dávno, ale i tak.

Offline

 

#6 27. 08. 2018 22:04

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Re: knihy na teoretickú fyziku, optiku a jadrovu fyziku.

↑ miso16211:
Aha...tak to sorry. Nevedel som, že sa snažíš až tak veľmi vyhnúť "klasickým" učebniciam :-)

Ako veľmi chceš ísť do hĺbky? Keďže teoretickú mechaniku máš pokrytú, ako hovoríš, napadá ma ešte, že na optiku a jadrovku by mohlo byť dobré čítanie 4. a 5. diel Fyziky od tria Halliday-Resnick-Walker.

Offline

 

#7 27. 08. 2018 23:51 — Editoval miso16211 (28. 08. 2018 00:03)

miso16211
Πυθαγόραc
Příspěvky: 1522
Pozice: n/a
 

Re: knihy na teoretickú fyziku, optiku a jadrovu fyziku.

↑ Ferdish: mne ide skor o to, pochopiť dobre základne veci. Halliday je kniha s dostatočnou úrovňou pochopenia pre mňa. Ono treba sa o to zaujimat, a hoci si to aj prejdem, je dobre po case sem tam zabludit na wikipediu, ale anglicku. "Klasické" knihy citim z nich to, ze mi nič nedávaju. Ono normálny študent matfyzu nejakým spôsobom chápe a skôr príde nato, ako ja. Napr. kniha Elektromagnetizmus od Tirpáka je velmi dobra kniha a velmi mi pomohla. Ale takych veľa niet, bohužial. Hoci je tam ťažká teória, chápal som to na 90 %. Kniha od Štrbu - Svetlo (2011) je z pedagogického hľadiska katastrofálna, aj napriek vysokej odbornosti. Do hĺbky veľmi nejdem, napr. tirpáka len niektore odseky a príklady som riešil z hajka.

Offline

 

#8 27. 08. 2018 23:52

miso16211
Πυθαγόραc
Příspěvky: 1522
Pozice: n/a
 

Re: knihy na teoretickú fyziku, optiku a jadrovu fyziku.

↑ Ferdish: pozri soukromne spravy, prosim. Hladam info a tak.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson