Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 26. 10. 2019 19:24 — Editoval UNO (26. 10. 2019 19:24)

UNO
Příspěvky: 38
Reputace:   
 

konvexnost přímky

Ahoj.
V kurzu axiomatické geometrie mám dokázat toto tvrzení:
Přímka, polopřímka i úsečka jsou konvexní. Máme probrány axiomy incidence a uspořádání, mohu používat pouze je.

Vycházím z definice: Podmnožina uspořádaného incidenčního prostoru se nazývá konvexní, je-li buďto prázdná, jednobodová nebo s každými dvěma svými body obsahuje i všechny body ležící mezi nimi. Budu  tedy předpokládat dva různé body A,B na přímce, přičemž mezi nimiž existuje bod C, který na této přímce neleží - půjdu na to sporem. V souladu s axiomy incidence existuje jediná přímka určená body A,C. Podle rad vyučujícího bych dále měl využít tranzitivity uspořádání, ale k ničemu jednoznačnému jsem nedošel. Mohli byste mi prosím poradit, jak toto tvrzení pomocí základních axiomů incidence a uspořádání dokázat?

Děkuji

Offline

 

#2 29. 10. 2019 15:16

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: konvexnost přímky

↑ UNO:
Ahoj. 

Je potřeba tu konvexnost lépe definovat.

Co to znamená "s každými dvěma body obsahuje všechny body ležící mezi nimi"?

Mělo by tam být  např.
 
           "s každými dvěma různými body A, B obsahuje i všechny ostatní body úsečky AB".

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson