Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 23. 11. 2019 00:35

tamrin
Příspěvky: 52
Reputace:   
 

Rozdělení přirozených čísel do skupin

Dobrý den,
Potřeboval bych prosím poradit.
Chtěl bych ověřit jestli mám pravdu v následujícím tvrzení.

Každé přirozené číslo $x$ (>0), splňuje alespoň jeden ze 4 následujících předpisů:

$x=k\cdot 10^{n}$
$x=\frac{10^{n}}{q}$
$x=a\cdot b, NSD(a,b)=1$
$x=p^{n},$ kde p je prvočíslo (>0)

U všech případů $a, b, k, q, n, \in \mathbb{N}$
pomocí NSD značím největší společný dělitel.

Zajímalo by mě tedy, jestli existuje takové přirozené číslo, pro které nelze vybrat žádný z těchto předpisů.

Nevím jestli se úplně vydávám správným směrem při ověřování.
Přišel jsem už na to, že všechna prvočísla, mají zřejmě svůj předpis a je tedy nutný přijít na to, že všechna složená čísla je možné někam zařadit. Libovolně zvolené složené číslo jsem zatím dokázal zařadit, ale rád bych vyvodil obecně ověření tvrzení (nebo vyvrácení).

Předem děkuji za rady.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) tamrin)

#2 23. 11. 2019 08:31

check_drummer
Příspěvky: 4634
Reputace:   99 
 

Re: Rozdělení přirozených čísel do skupin

↑ tamrin:
Ahoj, existují čísla, která lze vyjádřit pouze třetím předpisem. A naopak třetím předpisem lze vyjádřit každé přirozené číslo.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#3 23. 11. 2019 12:03

tamrin
Příspěvky: 52
Reputace:   
 

Re: Rozdělení přirozených čísel do skupin

No jo, vlastně s jedničkou je jakékoliv číslo nesoudělné. A udělám-li rozklad složeného čísla na součin prvočísel, pro který neplatí 4. předpis, dostanu
$x=p_{1}^{n_{1}}\cdot p_{2}^{n_{2}}\cdot \ldots p_{k}^{n_{k}}$
Přičemž jsou v rozkladu použity alespoň první 2 členy. Tudíž je možné napsat takové číslo jako součin nesoudělných čísel. Například číslo 36 je 1*36 ale také 4*9.

Děkuji moc za odpověď. Budu totiž tvořit jeden program, tak jsem rád, že už do toho vidím více.

Offline

 

#4 23. 11. 2019 12:18 — Editoval vanok (23. 11. 2019 12:21)

vanok
Příspěvky: 14453
Reputace:   741 
 

Re: Rozdělení přirozených čísel do skupin

Ahoj ↑ tamrin:,
Tvoj “predpis” $x=p_{1}^{n_{1}}\cdot p_{2}^{n_{2}}\cdot \ldots p_{k}^{n_{k}}$ je plati aj v pripade 4. 

Inac iste vies ze pocet delitelov prirodzeneho cisla $x=p_{1}^{n_{1}}\cdot p_{2}^{n_{2}}\cdot \ldots p_{k}^{n_{k}}$ je $(1+n_1) ... (1+n_k)$.

Co sa tyka 36, tak mas $36=2^2 . 3^2$ a pocet jeho delitelov je $(1+2).(1+2)=9$ Aka ca sa tyka rokladu na sucin mas ich dva ( ten 1.36 sa vola trivialny a asi ti nie je ani velmi uzitocny).


Srdecne Vanok
The respect, the politeness are essential qualities...and also the willingness.
Do not judge the other one.
Ak odpovedam na nejaku otazku. MOJ PRINCIP NIE JE DAT ODPOVED ALE UKAZAT AKO SA K ODPOVEDI DOSTAT

Offline

 

#5 23. 11. 2019 12:41

tamrin
Příspěvky: 52
Reputace:   
 

Re: Rozdělení přirozených čísel do skupin

↑ vanok:
Děkuji za upřesnění, jsem rád, že se vždy zde najdou ochotní lidé co pomůžou :)

Offline

 

#6 23. 11. 2019 13:44 — Editoval Ferdish (23. 11. 2019 13:44)

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Re: Rozdělení přirozených čísel do skupin

vanok napsal(a):

Ahoj ↑ tamrin:,
Inac iste vies ze pocet delitelov prirodzeneho cisla $x=p_{1}^{n_{1}}\cdot p_{2}^{n_{2}}\cdot \ldots p_{k}^{n_{k}}$ je $(1+n_1) ... (1+n_k)$.

Gaussova veta o počte deliteľov prirodzeného čísla. Škoda že sa už neučí na SŠ...

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson