Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 02. 06. 2020 09:54

ajka.v
Zelenáč
Příspěvky: 17
Škola: Lékařská fakulta
Pozice: student
Reputace:   
 

Hustotní procenta

Zdravím :), prosím pomohl by mi někdo...
Mám příklad: Jaký je onkotický tlak plazmatických bílkovin? Molekulová hmutnost je 44000, hmotnostní koncentrace 3% a hustota 1,3g/ml. Asi vím, jak to řešit, ale když počítám hustotní procenta, nevím v jakých jednotkách dosazovat za hustotu, Konkrétně mi jde o vzoreček
%d=ró*%m/1000 ...nevím zkrátka, v jakých jednotkách dosadit za ró, abych pak mohla %d dosadit do c=10*%d/M
Předem děkuji za každou radu :)

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) ajka.v)

#2 02. 06. 2020 11:29

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Hustotní procenta

Velmi podobná úloha se tu už řešila: https://forum.matweb.cz/viewtopic.php?id=22880 ale teda taky nedořešila.

Našel jsem to tak, že jsem gůglil hustotní koncentrace. Čímž jsem zároveň došel k tomu, že je to v g/litr, nebo kg/m3 (obojí je stejné číslo). A dále je zmíněna tady:
https://books.google.cz/books?id=PPOiCg … mp;f=false

Jinak nikde nic:-)

Jestli to dobře chápu, tak to %d je ta hustotní koncentrace a %c hmotnostní koncentrace a ró je hustota?

Tipuju, že ró bude v g/ml, kg/l, ..

Máš někde ve svých materiálech, uvedenou hustotní koncentraci něčeho známého?

Offline

 

#3 02. 06. 2020 11:47

ajka.v
Zelenáč
Příspěvky: 17
Škola: Lékařská fakulta
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Hustotní procenta

↑ edison: Děkuju, já googlila nejdřív taky, ale právěže jsem nic nenašla. Ano %d myslí hustotní koncentraci a znám hustotní koncentraci fyziologického roztoku NaCl - 0,9% = 0,9%d, s tím počítáme neustále, tím jsem si jistá. A hmotnostní koncentrace je %m.

A z materiálů z prezentaci ještě: hustotní %d = počet gramů soluta ve 100 ml roztoku
hmotnostní m% = počet gramů soluta ve 100g roztoku
A koncentraci c počítáme v mol*l^-1

A já potřebuju zjistit ty %d, abych je mohla dosadit do c=10*%d/M a potřebuju, aby mi právě tahle koncentrace vyšla v mol*l^-1

a pak máme uvedený ten vzoreček %d=ró*%m/1000 ...to 1000 ve mně tak nějak evokuje, že asi budu hustotu zadávat v kg/m^3, protože nám říkali, že maji fyzici a chemici nějaký spor ohledně toho, jestli bude koncentrace v mol/l nebo mol/m^3 a nakonec to zůstalo kvůli chemikům u mol/l a my to kvůli tomu musíme převádět, ale to zase říkali u nějakýho jinýho příkladu a já nevím, jestli se to aplikuje i tady. Celkově v tom mám děsný bordel.

Offline

 

#4 02. 06. 2020 12:55

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Hustotní procenta

Jestli je hmotnostní koncentrace fyziologického roztoku NaCl taky 0,9 %, je to ró 1, tedy hustota vody v g/ml, kg/l, ...

Offline

 

#5 02. 06. 2020 13:16

ajka.v
Zelenáč
Příspěvky: 17
Škola: Lékařská fakulta
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Hustotní procenta

↑ edison: takže muzu dosadit ze zadani a nemusím nic převádět ? Mne tam pořad mate to deleno 1000, protože samotný onkoticky tlak mi pak vychází dost nízký. Nebo to mam nechat bez toho deleno 1000?

Offline

 

#6 02. 06. 2020 14:05

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Hustotní procenta

Já bych řek, že to /1000 je tam proto, že ta hustotní koncentrace má vyjít v g/l, kg/m3, ...

aspoň to píšou tady: http://147.33.74.135/echo/analytika/jed … trace.html

Tzn. buď bude hustota základní SI v kg/m3 a pak tam nebude /1000, nebo bude v kg/l a pak tam /1000 bude. Ale můžu se mýlit. Proto je důležitá kontrolní otázka, "Je hmotnostní i hustotní koncentrace fyziologického roztoku NaCl stejných 0,9 %?".

Offline

 

#7 02. 06. 2020 14:20

ajka.v
Zelenáč
Příspěvky: 17
Škola: Lékařská fakulta
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Hustotní procenta

↑ edison: Tak na tuhle otázku neznám bohužel odpověď. Ale děkuji, asi je mi to trošku jasnější.

Offline

 

#8 02. 06. 2020 14:55 — Editoval edison (02. 06. 2020 14:58)

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Hustotní procenta

Někde jsem našel, že to je 154 mmol/l a to je 9 g. Takže to vypadá, že odpověď je ano. Teda ne zcela přesně, protože ten litr roztoku bude vážit nepatrně přes 1 kg, takže ta hmotnostní bude nepatrně nižší. Ale z hlediska určení, zda dělit, nebo nedělit 1000 je to jedno:-)

Stejně je zajímavý, že všude píšou 0,9 %, ale nikde není, že je to není klasická hmotnostní koncentrace, ale všeobecně zcela neznámá hustotní koncentrace:-)

Offline

 

#9 02. 06. 2020 15:35

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Hustotní procenta

↑ ajka.v: ahoj, aký máš prosím výsledok?

mne to vyšlo takto:

p=i*c*R*T  vantHoff

i=1 pre plazmove proteiny

c=...v mol/m3

R= 8.314 J/mol*K

T=(37+273)=310K teplota tela v Kelvin
------------------------------
príprava veličín a rozmerov

c=n/V,

n=m/M  M=44000g/mol , treba v kg/mol  = 44kg/mol..molova hmotnost

w=m/mroztoku=0.03 (bezrozmer)

rho=mroztoku/V...treba v kg/m3 == 1.3g/ml=(1.3e-3)kg/ml=(1.3e-3)kg/(1e-6)m3=1300kg/m3
-------------------------------

výpočtom potom dostaneme c=0.886364 mol/m3

a následne

p=1*0.886364*8.314*310=2284.46 Pascal
=====================================

Offline

 

#10 02. 06. 2020 16:30

ajka.v
Zelenáč
Příspěvky: 17
Škola: Lékařská fakulta
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Hustotní procenta

↑ edison: Děkuji, tak to jsem vůbec netušila, jsem zase o trošku moudřejší.

Offline

 

#11 02. 06. 2020 16:38

ajka.v
Zelenáč
Příspěvky: 17
Škola: Lékařská fakulta
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Hustotní procenta

↑ pietro: Jé děkuji, já právě výsledek nemám, vím jen postup, ale zasekla jsem se na tom převodu jednotek. Ale tohle mi moc pomohlo, děkuju, díky tvému výpočtu jsem vyvodila, že tedy nemusím nic převádět a jen vynechat dělení tím tisícem a vyjde mi stejný výsledek jako tobě. Dokonce i relativně fyziologický, což se nám právě většinou snaží dávat, abychom to měli pro kontrolu.

Offline

 

#12 02. 06. 2020 17:38

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Hustotní procenta

Živím se zakázkovým vývojem elektroniky a občas vyvíjím i měřící přístroje. Čas od času tak narazím na jednotky, o kterých jsem do té doby neměl ani tušení že existují a musím si to nastudovat, protože často ani zadavatel netuší, jak pracovat s jednotkami, ve kterých už léta měří.

Jednou se mi dokonce stalo, že jsem si v rámci testování přístroje vyžádal nějaká starší data pro porovnání a po dlouhém zkoumání co nesedí jsem zjistil, že mnoho let ve více ústavech po celém světě měřili s měřákama, co měly omylem 2x větší kalibrační konstantu, takže to všem ukazovalo 2x tolik:-)

Offline

 

#13 02. 06. 2020 18:30

ajka.v
Zelenáč
Příspěvky: 17
Škola: Lékařská fakulta
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Hustotní procenta

↑ edison: Nakonec i mistr tesař se utne a asi nikdo neví vše ve vlastním oboru obecně, nejen jednotky :D. Ale teda musím říct, že mně je fyzika úplně cizí a bohužel nejenom v jednotkách.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson