Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 06. 08. 2021 13:48

Samouk
Zelenáč
Příspěvky: 7
Reputace:   
 

Binomická distribuce – součet více proměnných

V https://en.wikipedia.org/wiki/Binomial_distribution je sekce Sums of binomials se vzorcem: https://wikimedia.org/api/rest_v1/media … 6230ab2ad5

V hranatých závorkách je prakticky rozděleno x na n a m. Existuje obecný vzorec pro libovolný počet „hranatých závorek“?

Např. jsem spočítal pravděpodobnost s jakou padnou dvě 6ky při 12ti hodech kostkou.
n = 12, x = 2, p = 1/6

Pak jsem použil výše uvedený vzorec a to samé počítal jako:
n = 8, m = 4
n = 6, m = 6
n = 2, m = 10

Púuvodních 12 jsem libovolně rozdělil na m a n.

Vyšlo mně vždy 0,296 – správně.

Potřeboval bych ale 12 rozdělit i na více než 2 části (libovolný počet ) a dostat opět 0,296.

n = 4, m = 2, o = 6
n = 4, m = 4, o = 4
n = 2, m = 3, o = 4, p = 3
n = 2, m = 2, o = 2, p = 2, q = 2, r = 2

Aktuálně dokáži opět každý „mezi výpočet“ rozdělit na 2 dle výše uvedeného vzorce.

Děkuji všem za jakoukoliv pomoc a omluvám se za nematematický slang.

Offline

 

#2 29. 08. 2021 13:52

Richard Tuček
Místo: Liberec
Příspěvky: 1047
Reputace:   18 
Web
 

Re: Binomická distribuce – součet více proměnných

Zobecnění Binomického rozdělení je Multinomické rozdělení.
Je o tom též na mém webu www.tucekweb.info, sekce matematika.

Offline

 

#3 15. 09. 2021 14:15

Samouk
Zelenáč
Příspěvky: 7
Reputace:   
 

Re: Binomická distribuce – součet více proměnných

Děkuji za info. Myslel jsem něco jiného, ale tohle mě nakonec posunulo ještě dál.

Ovšem dostal jsem se postupně do stejného problému. Příliš vysoká čísla.

Jednoduchý příklad na tažení 3 barevných míčků z osudí funguje bez problémů, ale už např. při 200. tahu excel stávkuje.

Chtěl jsem udělat graf apod., ale rozumně to lze tak do 50. losování. Pokud byste věděl jak rozpočítat zlomek s faktoriály na několik, pomohlo by mně to. To samé jsem myslel s kombinačním číslem, ale to mám již vyřešeno.

U Multinomického rozdělení aktuálně studiji možnost rozdělení výpočtů na segmenty.

PS: Váš web má prošlé certifikáty nebo od autority, kterou blokují nově prohlížeče. Dostal jsem se na některé části, ale jiné jsou blokovány. Myslím, že si tím snižujete návštěvnost.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson