Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 28. 10. 2021 18:00 — Editoval tama27 (28. 10. 2021 18:35)

tama27
Příspěvky: 30
Škola: gymnázium Elišky Krásnohorské
Pozice: student
Reputace:   
 

Vektorovy prostor

Ahoj, potřeboval bych poradit s jednou úlohou z lineární algebry. K otázkám dávám i svoje řešení a prosím o případnou kontrolu. S algebrou terpve začínám a tak se chci hlavně ujistit, zda vše chápu dobře.

Uvažme vektorový prostor [mathjax]\mathbb{Z}^{4}_{2}[/mathjax] Vyberte pravdivá tvrzení.

1) V [mathjax]\mathbb{Z}^{4}_{2}[/mathjax] existuje lineárně nezávislý tříprvkový soubor. Moje řešení: Ano, třeba (1,0,0,0), (0,1,0,0), (0,0,1, 0).

2) [mathjax]\mathbb{Z}^{4}_{2}[/mathjax] má čtyřprvkovou bázi. Moje řešení: intuitivně si myslím, že ne. Bází může být třeba i dojprvková ,ne? Ale nevím, o co to víc opřít.

3) Nulovým vektorem je (0,0,0,0). Moje řešení: Ano, nulovým vektorem by bylo třeba i (2,2,2,2), ale tohle také.

4) Každý čtyřprvkový soubor vektorů ve [mathjax]\mathbb{Z}^{4}_{2}[/mathjax] je lineárně nezávislý. Moje řešení: Podle mě ne, třeba čtyři nulové vektory nejsou LN.

Moc díky za komentáře k jednotlivým bodům.

EDIT: [mathjax]\mathbb{Z}_{2}[/mathjax] je množina celých čísel obsahující zbytky po dělení 2.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) tama27)

#2 28. 10. 2021 18:24

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Vektorovy prostor

Já teda nevím, co znamená [mathjax]\mathbb{Z}^{4}_{2}[/mathjax], ale v prostoru čtyřprvkových vektorů (jako příklady co uvádíš) tak:

1) je správně

2) je chybně ... báze musí být taková, aby lineární kombinací (vynásobením konstantou a sečtením) šel vyjádřit jakýkoliv vektor. Což se ti s dvouprvkovou bází nikdy nepodaří. Dva vektory definují řekněme rovinu, a vektory které neleží v této rovině pomocí nich nevyjádříš.

3) (2,2,2,2) určitě není nulový vektor...což by mělo být i intuitivně jasné

4) správná odpověď je NE, i když by to chtělo ukázat na vektorech, které nejsou stejné (což se asi tak nějak předpokládá ... množina také nemůže obsahovat jeden prvek vícekrát)

Offline

 

#3 28. 10. 2021 18:35 — Editoval tama27 (28. 10. 2021 18:37)

tama27
Příspěvky: 30
Škola: gymnázium Elišky Krásnohorské
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Vektorovy prostor

↑ MichalAld: Ahoj, díky, vysvětlil jsem, co znamená [mathjax]\mathbb{Z}_{2}[/mathjax] . Na tvé odpovědi se ale nic nemění, že? Díky moc

Offline

 

#4 28. 10. 2021 19:22

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Vektorovy prostor

To si nejsem úplně jistý, ale asi ano. Celočíselným operacím já moc nerozumím...znám jen vektory nad reálnými (či komplexními) čísly. Rozhodně bych řekl, že tvůj vektor (2,2,2,2) nemá v množině co dělat, tam mohou být jen vektory poskládané z jedniček a nul.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson