Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 30. 10. 2021 15:41

tama27
Příspěvky: 30
Škola: gymnázium Elišky Krásnohorské
Pozice: student
Reputace:   
 

Báze

Ahoj, potřeboval bych pomoc s následující úlohou:

Nechť P je podprostor [mathjax]\mathbb{R}^{n}[/mathjax] a nechť B=(X1,...,Xm) je báze P. Která tvrzení platí:

1) vektor X1 nemůže být prvkem [mathjax]\langle X2,...,Xm \rangle[/mathjax]. Moje úvaha: ANO. Lineární obal je lin. kombinací všech vektorů, takže X1 nemůže patřit do [mathjax]\langle X2,...,Xm \rangle[/mathjax].

2) platí-li V nenáleží  [mathjax]\langle X2,...,Xm \rangle[/mathjax], pak V musí být nulový vektor. Moje úvaha: ANO, B je báze podprostoru [mathjax]\mathbb{R}^{n}[/mathjax] takže její lineární obal obsahuje všechny možné kombinace vektorůl, kromě nulového.

3) Buď U=X1+...+Xm a nechť [mathjax](u)_{B}=(\alpha _{1},...,\alpha _{m})[/mathjax] jsou souřadnice u v bázi B. Potom [mathjax]\prod_{i=1}^{m}\alpha _{i}=m[/mathjax] . Moje úvaha: Intuitivně mi to přijde jako nesmysl, ale nevím, o co to opít. Proč by se měl součin souřadnic rovna M?

Prosím někoho zkušeného o komentář k mému postupu, díky.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) tama27)

#2 30. 10. 2021 16:15

Eratosthenes
Příspěvky: 2584
Reputace:   132 
 

Re: Báze

↑ tama27:

1) Ano - úvahu máš dobře.
2) Ne - úvahu máš špatně - sám ji vyvracíš v 1). Co V=X1?
    Apropos - proč by nulový vektor nepatřil do lineárního obalu?
3) Pravda to sice není, ale úplný nesmysl taky ne. Kdyby tam byl součet (místo součinu), tak by to pravda byla :-)


Budoucnost patří aluminiu.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson