Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 10. 11. 2021 10:53

pavlim18
Zelenáč
Příspěvky: 18
Reputace:   
 

symetrické rozdělení spotřebičů do 3 fází

Ahoj,

hedám algoritmus na rozřazení jednofázových elektrických spotřebičů do 3 fází tak, aby každá fáze byla zatížena "stejně".

Když to převedu na obecný problém:

máte řadu čísel jejichž hodnotu nemůžete měnit a rozřazujete je do sloupců tak, aby rozdíly součtů v jednotlivých sloupcích byly co nejmenší.

Máte nějaký tip na takový algoritmus, prosím? Chtěl bych si to naprogramovat ve VBA.

Předem díky za nápady.

Offline

 

#2 10. 11. 2021 15:22

check_drummer
Příspěvky: 4623
Reputace:   99 
 

Re: symetrické rozdělení spotřebičů do 3 fází

Ahoj,
není jednoznačně zadáno co znamená "aby rozdíly součtů v jednotlivých sloupcích byly co nejmenší". Ty rozdíly budou tři, takže co přesně chceš minimalizovat? Aby největší z těchto rozdílů byl (v absolutní hodnotě) co nejmenší?

Chceš abys získal optimální řešení a nebo přibližné? Mám pocit, že optimální je NP úloha - něco jako problém batohu.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#3 10. 11. 2021 16:35

pavlim18
Zelenáč
Příspěvky: 18
Reputace:   
 

Re: symetrické rozdělení spotřebičů do 3 fází

↑ check_drummer:

Ahoj,

googlil jsem a opravdu,  jedná se o problém batohu nebo lépe řečeno problém tří loupežníků.

Odpověďi na tvé dotazy:

1. chci minimalizovat největší rozdíl ze tří rozdlílů součtů každého sloupce v absolutní hodnotě.
2. chci obojí:

pro praxi mě zajímá přibližné řešení
mě osobně zajímá řešení optimální

V praxi to má omezení - čísel bude max 30 (kladná) a příkony by se zásadně lišit něměly - to říkám pro přibližné řešení.

Nemáš tedy tip na nějakou literaturu, kde bych se dočetl, jak to vyřešit? Jaké klíčové slovo hledat v knihovně? Případně nějak navést? Nevypadá to moc jednoduše....

Děkuji.

Offline

 

#4 10. 11. 2021 19:17

mák
Místo: Vesmír, Galaxie MD
Příspěvky: 864
Reputace:   61 
 

Re: symetrické rozdělení spotřebičů do 3 fází

S použitím řešitele v LibreOffice pro 30 položek je to otázka několika sekund. Viz obrázek:


Řešitel minimalizuje buňku F35 pomocí změny buněk C3:C32, podmínka celá čísla v rozmezí 1 až 3 (tj, volí pouze hodnoty 1,2,3)


LibreOffice Verze: 7.6.6.3, Maxima 5.47.0 (SBCL)

Offline

 

#5 11. 11. 2021 10:59

pavlim18
Zelenáč
Příspěvky: 18
Reputace:   
 

Re: symetrické rozdělení spotřebičů do 3 fází

↑ mák:

díky moc.

Co máš za funkci ve sloupích "fáze 1", "fáze 2" a "fáze 3"? Já používám funkci "KDYŽ" a hledá to hrozně dlouho.

Je pravda, že nepoužívám LibreOffice, ale EXCEL 365.

Mám na výběr ze 3 algoritmů - gradient/simplex/evoluční přičemž evoluční algoritmus funguje nejlépe.

Tvé optimální řešení se mi nepodařilo najít se stejnými vstupními hodnotami, bohužel.

Díky za odpověď

Offline

 

#6 11. 11. 2021 14:12

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: symetrické rozdělení spotřebičů do 3 fází

Mě to taky připomíná problém loupežníků ... a pokud je to NP-úplný problém, tak na to žádný zázračný algoritmus neexistuje, a nezbývá než vyzkoušet všechny kombinace. Což pro 30 čísel asi není zas takové dráma...

Případně zkoušet jen některé a spokojit se se suboptimálním výsledkem...

Offline

 

#7 11. 11. 2021 15:11

pavlim18
Zelenáč
Příspěvky: 18
Reputace:   
 

Re: symetrické rozdělení spotřebičů do 3 fází

ok, díky všem.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson