Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

  • Hlavní strana
  • » Ostatní
  • » Kalkulačka počítající logaritmus o libovolném základu (TOTO TÉMA JE VYŘEŠENÉ)

#1 05. 12. 2021 14:07

ententyky
Zelenáč
Příspěvky: 3
Reputace:   
 

Kalkulačka počítající logaritmus o libovolném základu

Dobrý den,
omlouvám se, za případně pitomý dotaz, ale dokázal by mi prosím někdo poradit jakou kalkulačku si koupit, když potřebuji aby počítala logaritmus o libovolném základu? Přijde mi, že tato by to umět měla, ale nemůžu se to nikde dočíst https://kalkulacky.heureka.cz/casio-fx-85/#recenze/.
Díky moc
E.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) ententyky)

#2 05. 12. 2021 14:50

laszky
Příspěvky: 2358
Škola: MFF UK, FJFI CVUT
Reputace:   195 
 

Re: Kalkulačka počítající logaritmus o libovolném základu

↑ ententyky:

Dobry den. A neni to zbytecny pozadavek? Staci, kdyz umi jen jeden typ logaritmu (napr prirozeny), ostatni lze spocitat pomoci vztahu

[mathjax] {\displaystyle  \log_a(x) \;\; = \;\; \frac{\ln x}{\ln a} } [/mathjax]

Offline

 

#3 05. 12. 2021 15:15

ententyky
Zelenáč
Příspěvky: 3
Reputace:   
 

Re: Kalkulačka počítající logaritmus o libovolném základu

↑ laszky:Určitě je, nicméně jsem strašný zmatkář a dělám hodně chyb z nepozornosti. Pokud bych si výpočet logaritmu mohla takto ulehčit, eliminuje to pár dalších chyb, které jsem schopna udělat :)

Offline

 

#4 05. 12. 2021 15:43

Jj
Příspěvky: 8756
Škola: VŠB, absolv. r. 1970
Pozice: Důchodce
Reputace:   599 
 

Re: Kalkulačka počítající logaritmus o libovolném základu

↑ ententyky:

Hezký den.

Umí (viz tlačítka v severovýchodním rohu klávesnice).


Pokud se tedy nemýlím.

Offline

 

#5 05. 12. 2021 16:02

ententyky
Zelenáč
Příspěvky: 3
Reputace:   
 

Re: Kalkulačka počítající logaritmus o libovolném základu

↑ Jj:Moc děkuji.

Offline

 

#6 05. 12. 2021 18:26

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Kalkulačka počítající logaritmus o libovolném základu

Myslím, že je mnohem větší pravděpodobnost, že uděláš chybu, když budeš používat nějaké sofistikované funkce (dvou proměnných) na sofistikovaných kalkulačkách než když to budeš dělat jak navrhuje laszky.

Ony se navíc logaritmy o jiných základech než 10 a "e" téměř nepoužívají, akorát chvíli na škole. Kdysi byl populární ještě logaritmus dvou, ale myslím, že už je to dávná minulost...

Offline

 
  • Hlavní strana
  • » Ostatní
  • » Kalkulačka počítající logaritmus o libovolném základu (TOTO TÉMA JE VYŘEŠENÉ)

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson