Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 11. 01. 2022 23:05 — Editoval DavidMath (16. 01. 2022 13:54)

DavidMath
Místo: Zlín
Příspěvky: 383
Škola: UTB FT
Pozice: Student
Reputace:   
Web
 

Výpočet statického a dynamického tření - kontrola

Dobrý den,
prosil bych alespoň o případnou kontrolu, zda jsem postupoval při výpočtu správně a zda mám i výsledky správné?

Zadání:
Úkolem studenta v praktiku je určit koeficient statického i dynamického tření mezi krabicí a deskou. Položí krabici na desku a pozvolna zvedá jeden konec desky. V okamžiku, kdy úhel odklonu desky od vodorovné roviny dosáhne hodnoty 30o, začne krabice klouzat a během 4,0 s sjede podél desky o 2,5 m. Jak velké jsou oba (statický i dynamický) koeficienty tření?
[Výsledky by měly být f0 = 0,58; f = 0,54]


Rovněž mohu poprosit o radu, jak si vyjádřit mnohem jednodušeji z rovnice to f rovnou? Trochu mě tam totiž mate to zrychlení (a), které TAM NENÍ V SOUČINU, ale v rozdílu (tedy je třeba jej odečítat. Proto jsem si to rozepisoval tak "hloupě", abych si to vyjádřil dobře, jinak rovnou to zkrátka nepoznám, kam bych to zrychlení v rovnici měl rovnou šoupnout, aby to bylo správně.
Většinou z vyjadřováním rovnice zásadní problém nemám, ovšem tady součin dohromady s rozdílem mi možná zamotává hlavu mnohem více.

Zrychlení jsem si první spočítal dvojitou derivací polohy, což nebylo asi správné a poté jsem zvolil tedy rovnici x = [mathjax]x_{0} + v_{0}t + \frac{1}{2} at^{2}[/mathjax] a z něj tedy zůstalo x = [mathjax]\frac{1}{2} at^{2}[/mathjax] ...
z něj mi nakonec vyšlo zrychlení 0,3125 m.s^-2

Snad je výpočet správně.
Děkuji mnohokrát

https://www.imgup.cz/images/2022/01/16/pr.-55.jpg

Offline

 

#2 13. 01. 2022 08:25

Jj
Příspěvky: 8756
Škola: VŠB, absolv. r. 1970
Pozice: Důchodce
Reputace:   599 
 

Re: Výpočet statického a dynamického tření - kontrola

↑ DavidMath:

Hezký den.

Uvedený odkaz nefunguje, takže těžko něco posuzovat.


Pokud se tedy nemýlím.

Offline

 

#3 15. 01. 2022 16:04

DavidMath
Místo: Zlín
Příspěvky: 383
Škola: UTB FT
Pozice: Student
Reputace:   
Web
 

Re: Výpočet statického a dynamického tření - kontrola

↑ Jj:

Omlouvám se.
Ale dříve mi šel normálně vždy vložit obrázek a nyní už nevím, jak jakýkoliv obrázek vložit. Chce to nějaký odkaz na obrázek a jelikož nevím, kam jej jako na "úložiště" nahrát, netuším ani, jak jej nahrát do příspěvku.

Offline

 

#4 16. 01. 2022 06:40

Jj
Příspěvky: 8756
Škola: VŠB, absolv. r. 1970
Pozice: Důchodce
Reputace:   599 
 

Re: Výpočet statického a dynamického tření - kontrola

↑ DavidMath:

Nahrát jej můžete např. na "ctrlv.cz" a sem dát odkaz.


Pokud se tedy nemýlím.

Offline

 

#5 16. 01. 2022 13:45 — Editoval DavidMath (16. 01. 2022 13:54)

DavidMath
Místo: Zlín
Příspěvky: 383
Škola: UTB FT
Pozice: Student
Reputace:   
Web
 

Re: Výpočet statického a dynamického tření - kontrola

↑ Jj:

Děkuji za radu. I když jsem tak učinil, stejně se zobrazuje místo obrázku pouze zvláštní odkaz ;) Tak nevím.
* EDIT - nakonec jsem to nahrál na ImgUp.cz ale škoda, že už nefunguje nahrávání obrázku, jako dříve!

Offline

 

#6 16. 01. 2022 14:30 — Editoval Jj (16. 01. 2022 23:54)

Jj
Příspěvky: 8756
Škola: VŠB, absolv. r. 1970
Pozice: Důchodce
Reputace:   599 
 

Re: Výpočet statického a dynamického tření - kontrola

↑ DavidMath:

Napsal jsem hloupostn- skrývám:


Pokud se tedy nemýlím.

Offline

 

#7 16. 01. 2022 14:37

DavidMath
Místo: Zlín
Příspěvky: 383
Škola: UTB FT
Pozice: Student
Reputace:   
Web
 

Re: Výpočet statického a dynamického tření - kontrola

↑ Jj:

Vždyť ten obrázek vidím! Je normálně v prvním příspěvku. Je zobrazen přes skolo celou stránku, tak nevím, zda Vám to nějak blbne nebo to vidím jen já, mě se normálně zobrazuje!

Offline

 

#8 16. 01. 2022 14:57

Jj
Příspěvky: 8756
Škola: VŠB, absolv. r. 1970
Pozice: Důchodce
Reputace:   599 
 

Re: Výpočet statického a dynamického tření - kontrola

↑ DavidMath:

Pardon, omluva, už to vidím taky. Večer to zkontroluju.


Pokud se tedy nemýlím.

Offline

 

#9 16. 01. 2022 23:21 — Editoval Jj (16. 01. 2022 23:25)

Jj
Příspěvky: 8756
Škola: VŠB, absolv. r. 1970
Pozice: Důchodce
Reputace:   599 
 

Re: Výpočet statického a dynamického tření - kontrola

↑ DavidMath:

Řekl bych, že výpočet je v pořádku, zásadní problém nevidím. Jen několik zřejmých překlepů, které se do dalšího postupu nepromítly - např: cos α není přilehlá/protilehlá, scházející nebo přebývající šipka označující vektor.
Jinak při grafickém znázornění rozkladu gravitační síly do dvou směrů je nelogické a působí podivně, když síly Fgx a Fgy přesahují přes rovnoběžník sil, kterým je síla Fg rozkládána. To by při "ostrém" výpočtu myslím být nemělo (na internetu je hromada příkladů obrázků toho rozkladu).

Ano - zrychlení krabice (při zadané dráze a času pohybu) počítáte správně. Podle mě fd v dané úloze nijak jednodušeji a přímo nevyjádříte, ten výpočet snad zas není tak složitý a při jinak zadané úloze bude možná zase jiný.
Myslím, že hned lze určit jen statický  koeficient z porovnání složky tíhové síly krabice ve směru nakloněné roviny s třecí sílou v okamžiku, kdy se krabice  dává do pohybu:

[mathjax]mg \sin 30°= f_s\cdot mg \cos 30° \Rightarrow f_s = tg\;30° \doteq 0.58[/mathjax]

(Ovšem z hlediska zjednodušení výpočtu je to v podstatě k ničemu)


Pokud se tedy nemýlím.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson