Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 15. 01. 2022 21:02

estry
Příspěvky: 31
Reputace:   
 

Pravděpodobnost

Ahoj,
mám dva příklady s kterými si nevím moc rady:

1) Sázkař sází denně 10 Kč. S pravděpodobností 10 % vyhraje částku 10 Kč. S pravděpodobností 1 % vyhraje částku 1000 Kč. V ostatních případech nevyhraje nic, jen zaplatí cenu losu.
1.Určete střední hodnotu náhodné proměnné popisující finanční toky při jedné sázce.

Řešila jsem jako: [mathjax]EX = 10\cdot 0,1 + 100\cdot 0,01-10\cdot 0,89 = -6,9[/mathjax]

Počet studentu, kteří během konzultačních hodin v jednom týdnu navštíví vyučujícího je roven k s konstantní pravděpodobností pro k=0, 1, 2,.... Předpokládáme, že počty studentů na konzultaci na konzultaci v jednotlivých dnech jsou navzájem nezávislé.
1. Načrtněte pravděpodobnostní a distribuční funkci
2. Určete střední hodnotu a směrodatnou odchylku během týdne
3 určete přibližně s jakou pravděpodobností bude vyučující během 40 týdnů konzultovat s více než 400 studenty?

Moc nechápu jak řešit, jedná se o poissonovo rozdělení a budu postupovat obecně, když prakticky nic nevím? :D

Offline

 

#2 16. 01. 2022 06:22

Jj
Příspěvky: 8756
Škola: VŠB, absolv. r. 1970
Pozice: Důchodce
Reputace:   599 
 

Re: Pravděpodobnost

↑ estry:

Hezký den.

Řekl bych, že u prvního příkladu je třeba započítat cenu losu každý den (nejen v případě, kdy sázkař nevyhraje nic).

U druhého, pokud vůbec chápu text zadání, má být
P( X = k) = konst pro k = 0, 1, 2, ...

Tomu moc nerozumím -  jako by šlo o rovnoměrné rozložení, což mi v tomto příkladě připadá nelogické.
Nevypadlo něco ze zadání?


Pokud se tedy nemýlím.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson