Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 31. 10. 2022 14:46

firework555
Zelenáč
Příspěvky: 17
Reputace:   
 

maximum mnoziny

Dobry den, omlouvam se za jednoduchy dotaz, ale kdyz mam otevreny interval (0,+nekonecno); tak:
infimum intervalu je 0
minimum intervalu neexistuje
supremum intervalu je +nekonecno
maximum intervalu je +nekonecno? Nebo se rika, ze neexistuje?
Dekuju moc za potvrzeni

Offline

 

#2 31. 10. 2022 15:09

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5690
Reputace:   215 
Web
 

Re: maximum mnoziny

maximum neexistuje

Offline

 

#3 31. 10. 2022 16:55

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: maximum mnoziny

A výraz "supremum intervalu je [mathjax]+\infty[/mathjax]" je taky asi spíš básnickým obratem, protože  [mathjax]+\infty[/mathjax] prostě do množiny reálných čísel nepatří.

Nebylo by lepší říct, že supremum taky neexistuje?

Protože podle mě ten zápis intervalu (x, [mathjax]+\infty[/mathjax]) prostě znamená, že shora ten interval není ohraničený, a né že je ohraničený hodnotou [mathjax]+\infty[/mathjax].

Offline

 

#4 31. 10. 2022 17:36

Eratosthenes
Příspěvky: 2584
Reputace:   132 
 

Re: maximum mnoziny

↑ MichalAld:

Takže žápis  (0;1) taky znamená, že interval není ohraničený nulou a jedničkou, protože prostě nula a jednička do toho intervalu nepatří?


Budoucnost patří aluminiu.

Offline

 

#5 31. 10. 2022 17:55

misaH
Příspěvky: 13431
 

Re: maximum mnoziny

↑ Eratosthenes:

Treba pozrieť definície.

Myslím, že ohraničenie je z definície číslo a nekonečno číslo nie je...

Offline

 

#6 31. 10. 2022 18:03 — Editoval Eratosthenes (31. 10. 2022 18:06)

Eratosthenes
Příspěvky: 2584
Reputace:   132 
 

Re: maximum mnoziny

↑ misaH:

Ohraničení úsečky určitě není číslo. Ohraničení množiny je prvek nějaké množiny. [mathjax]\pm \infty [/mathjax] jsou prvky množiny [mathjax]\mathbb{R} \cup \{ +\infty;-\infty\}[/mathjax], se kterou se v analýze běžně pracuje.


Budoucnost patří aluminiu.

Offline

 

#7 31. 10. 2022 18:43

vlado_bb
Moderátor
Příspěvky: 6211
Škola:
Reputace:   142 
 

Re: maximum mnoziny

Zalezi na tom, ci sa zadavatel pyta na supremum v mnozine vsetkych realnych cisel, alebo v rozsirenej mnozine realnych cisel. A to nikto z nas nemoze vediet.

Offline

 

#8 31. 10. 2022 19:35

Eratosthenes
Příspěvky: 2584
Reputace:   132 
 

Re: maximum mnoziny

↑ vlado_bb:

A kdybych byl hnidopich, řeknu, že záleží ještě na tom, jak je ta množina uspořádaná. Může to třeba být množina [mathjax](\mathbb{R};\ll )[/mathjax], kde [mathjax]x\ll y \Leftrightarrow x>y[/mathjax] . Pak pro (0;1) bude infimum jednička a supremum nula :-)


Budoucnost patří aluminiu.

Offline

 

#9 01. 11. 2022 08:18

osman
Příspěvky: 208
Pozice: v.v.
Reputace:   
 

Re: maximum mnoziny

Obávám se, že supremum intervalu [mathjax](0,+\infty )[/mathjax] neexistuje, protože tento interval není shora omezený


Hlavní je zápal, talent se dostaví!

Offline

 

#10 01. 11. 2022 09:15

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: maximum mnoziny

Eratosthenes napsal(a):

Ohraničení množiny je prvek nějaké množiny. [mathjax]\pm \infty [/mathjax] jsou prvky množiny [mathjax]\mathbb{R} \cup \{ +\infty;-\infty\}[/mathjax], se kterou se v analýze běžně pracuje.

Já to nerozporuji, nejsem nakonec matematik. Jen mi není úplně jasný ten výraz "běžně pracuje". Protože většina běžných věcí, co můžeme dělat s reálnými čísly, už s těmi nekonečny provádět nejde.

Vlastně ani nedokážu rozhodnout, jestli věta "supremum množiny R je +nekonečno" je tvrzením, nebo definicí (toho "nekonečna").

Stejně tak nedokážu odpovědět na řadu dalších jednoduchých otázek - třeba jestli je to nekonečno co uzavírá množinu reálných čísel to samé nekonečno, které uzavírá množinu celých čísel.

Ty říkáš, že se to "běžně používá" ... k čemu se to vlastně běžně používá? Já vím jen o dvou použití nekonečen ... a to pro zápis těch intervalů, a při výpočtu limit ... a v obou případech to lze bez jakékoliv ztráty kytičky nahradit představou, že množina není omezená ničím.

Třeba pro označení mohutnosti množiny není symbol nekonečna úplně použitelný, a používají se na to jiné symboly, co vím (ve smyslu "není nekonečno jako nekonečno").

Zatím mi nejparadoxnější připadá to nekonečno uzavírající množinu přirozených čísel. Protože každé přirozené číslo má svůj prvočíselný rozklad, který by měl být jednoznačný. Ale to nekonečno má takových rozkladů více ... dokonce o hodně více, protože množina všech možných rozkladů nekonečna na součin prvočísel má větší mohutnost než je ta množina přirozených čísel...

Offline

 

#11 01. 11. 2022 09:18

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: maximum mnoziny

osman napsal(a):

Obávám se, že supremum intervalu [mathjax](0,+\infty )[/mathjax] neexistuje, protože tento interval není shora omezený

Mě to tak taky přijde...

Klidně bychom ten interval mohli psát i bez "ležadé osmičky", prostě třeba (0, ...
aby bylo jasné, že je omezený jen z jedné strany. To je vlastně problém matematiků, že si zavedli jen intervaly omezené z obou stran, a pak si museli vymyslet speciální symboly pro to, aby dokázali zapsat i intervaly omezené jen z jedné strany...

Offline

 

#12 01. 11. 2022 09:27

Eratosthenes
Příspěvky: 2584
Reputace:   132 
 

Re: maximum mnoziny

↑ MichalAld:

Hm... symbol [mathjax]\infty[/mathjax] byl vymyšlen proto, aby bylo možné zapsat interval?

Tak to je fakt síla....


Budoucnost patří aluminiu.

Offline

 

#13 01. 11. 2022 09:33

osman
Příspěvky: 208
Pozice: v.v.
Reputace:   
 

Re: maximum mnoziny

Doporučuju pěkný článek o nekonečnech, vyšel ve Vesmíru:
https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-cas … necna.html


Hlavní je zápal, talent se dostaví!

Offline

 

#14 01. 11. 2022 16:15

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5690
Reputace:   215 
Web
 

Offline

 

#15 01. 11. 2022 18:30

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: maximum mnoziny

↑ Stýv:
Dík, aspoň jsem se zas něco dozvěděl. I když představa, že bych měl přečíst (a pochopit) celých těch 800 stránek je pro mě teda dost děsivá...

Offline

 

#16 01. 11. 2022 19:07

check_drummer
Příspěvky: 4623
Reputace:   99 
 

Re: maximum mnoziny

Mě vždy fascinuje jak se dá dlouho debatovat nad pojmy, u kterých není uvedena jejich definice. :-)


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#17 01. 11. 2022 19:35

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: maximum mnoziny

A je to tedy tak, že tvrzení x + 1 > x platí v R a neplatí obecně v R* ?

Offline

 

#18 01. 11. 2022 20:57

check_drummer
Příspěvky: 4623
Reputace:   99 
 

Re: maximum mnoziny

↑ MichalAld:
R* podle mě nebude těleso, ty nekonečna se tam přidávají proto, aby se daly hezky formulovat věty o limitách, ale jinak se tím zprasí zas jiné vlastnosti...


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#19 02. 11. 2022 11:22

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5690
Reputace:   215 
Web
 

Re: maximum mnoziny

↑ MichalAld: Ano. Stejne jako obecne neplati [mathjax]\lim (a_n + 1)\gt \lim a_n[/mathjax].

Offline

 

#20 02. 11. 2022 14:12

PatriciaM
Zelenáč
Příspěvky: 5
Škola: UPJŠ
Pozice: študent
Reputace:   
 

Re: maximum mnoziny

osman napsal(a):

Obávám se, že supremum intervalu [mathjax](0,+\infty )[/mathjax] neexistuje, protože tento interval není shora omezený

Presne tak :) ohraničenosť je hlavná podmienka pre sup/inf.. rozdiel medzi max/sup je ten, že supremum nemusí funkcia nadobúdať, iba sa k nemu "približovať" (analogicky pre infimum)

Offline

 

#21 02. 11. 2022 14:50 — Editoval MichalAld (02. 11. 2022 14:53)

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: maximum mnoziny

Stýv napsal(a):

↑ MichalAld: Ano. Stejne jako obecne neplati [mathjax]\lim (a_n + 1)\gt \lim a_n[/mathjax].

No ale pak tedy, pokud pro nějakou funkci platí

[mathjax]\lim_{x\to \infty} f(x) = \infty[/mathjax]


bychom měli moct zcela korektně psát i [mathjax]f(\infty) = \infty[/mathjax] a nemusíme se s nějakou limitou vůbec obtěžovat . A já si teda nevzpomínám, že bych to někde takhle viděl. Jasně, né vždycky musí být výraz [mathjax]f(\infty)[/mathjax] vůbec definovaný, ale pokud je - tak se to může takto normálně psát?

Můžu třeba psát [mathjax]\sin(\infty) < 2[/mathjax] ? Nebo aspoň [mathjax]e^{-\infty} = 0[/mathjax] ?

Offline

 

#22 02. 11. 2022 15:17

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5690
Reputace:   215 
Web
 

Re: maximum mnoziny

↑ MichalAld: Samozrejme si muzes definovat funkce na R* misto na R. Bude to ale k necemu dobre? Trochu mi teda unika souvislost s tim mym citovanym prispevkem.

Offline

 

#23 02. 11. 2022 17:11

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: maximum mnoziny

Já totiž tak úplně nechápu, kdy se používá R, a kdy se používá R*. Je na to nějaká nepsaná konvence? Něco jako že R* se používá když jde o výsledek limity, a jindy se používá jen R?

Offline

 

#24 03. 11. 2022 22:16

check_drummer
Příspěvky: 4623
Reputace:   99 
 

Re: maximum mnoziny

↑ MichalAld:
No jak jsem psal - používá se to proto, aby se jednodušeji formulovaly nějaké věty.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson