Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 03. 01. 2023 10:10

Mrpraga
Zelenáč
Příspěvky: 4
Reputace:   
 

Přijímací zkoušky pro 5. třídu

Dobrý den,
pomáhám teď někomu s přípravou na přijímací zkoušky na osmileté gymnázium a dotyčný za mnou přišel s tímto příkladem:
V neprůhledném pytlíku je 24 kuliček. Některé jsou bílé, jiné černé. Po hmatu ale nejdou odlišit. Abychom měli jistotu, že vytáhneme alespoň 3 bílé kuličky, musíme jich vytáhnout nejméně 11.
1. Jaký nejmenší počet kuliček musíme vytáhnout, abychom měli jistotu, že alespoň 1 bude černá
2. Jaký nejmenší počet musíme vytáhnout, abychom měli jistotu, že mezi nimi budou po třech od každé barvy?
3. Jaký nejmenší počet kuliček musíme vytáhnout, abychom měli jistotu, že vytáhneme alespoň polovinu bílých kuliček, které jsou v pytlíku?

A)9 B)14 C)16 D)17 E)18 F)19

Jedná se o úlohu z knížky Příprava na státní přijímací zkoušky na osmiletá gymnázia (Pavel Zelený). Nejedná se tedy o klasické cermat testy a typově se podobné úlohy v testech neobjevují, ale rád bych věděl jak k úloze přistupovat a hlavně jak ji vysvětlit, protože mě nenapadá řešení na úrovni 5.třídy.

Děkuji

Offline

 

#2 03. 01. 2023 11:11

vlado_bb
Moderátor
Příspěvky: 6212
Škola:
Reputace:   142 
 

Re: Přijímací zkoušky pro 5. třídu

↑ Mrpraga: Prvym krokom je zisti pocet ciernych. To viete?

Offline

 

#3 03. 01. 2023 11:44

Mrpraga
Zelenáč
Příspěvky: 4
Reputace:   
 

Re: Přijímací zkoušky pro 5. třídu

To bohužel nevím. Nedaří se mi tu úlohu pochopit

Offline

 

#4 03. 01. 2023 13:11

vlado_bb
Moderátor
Příspěvky: 6212
Škola:
Reputace:   142 
 

Re: Přijímací zkoušky pro 5. třídu

↑ Mrpraga: V takom pripade asi nebude vhodne pomahat ziakovi ZS ... Ale tak skusme: Musim vybrat 11, aby som si bol isty, ze medzi nimi budu aspon 3 biele. Nerozumiete tejto vete? V nej je povedane, kolko je ciernych.

Offline

 

#5 03. 01. 2023 15:54

Mrpraga
Zelenáč
Příspěvky: 4
Reputace:   
 

Re: Přijímací zkoušky pro 5. třídu

Je-li Vám to proti srsti, rozhodně mi pomáhat nemusíte, nikdo Vás nenutí a rozhodně nepovažuji za nutné se mě snažit ponížit.
Z té věty mi vyplývá, že vytáhnu-li 11 kuliček, vytáhnu alespoň 3 kuličky bílé, nikoliv právě 3 bílé. Zbytek tedy bude černých, ale to nepovažuji za informaci o konkrétním počtu. Z mého hlediska to tedy není pochopitelný začátek řešení a z toho důvodu jsem podal podnět sem.

Offline

 

#6 03. 01. 2023 16:03 — Editoval vlado_bb (03. 01. 2023 16:17)

vlado_bb
Moderátor
Příspěvky: 6212
Škola:
Reputace:   142 
 

Re: Přijímací zkoušky pro 5. třídu

↑ Mrpraga:Tak skusme experimentalne.

1. Ciernych je 9. Mame istotu, ze ak vytiahneme 11, budu aspon 3 biele?

2. Ciernych je 7. Musime vytiahnut 11, aby sme mali zarucene 3 biele?


Pripadne takato modifikacia: Guliciek je milion, cierne a biele. Aby sme mali istotu, ze vytiahneme aspon jednu bielu, musime vytiahnut aspon tri. Kolko je ciernych?

A ano, z tej vety skutocne vyplyva presny pocet ciernych, predpokladam, ze teraz je to uz jasne.

Offline

 

#7 03. 01. 2023 18:18

check_drummer
Příspěvky: 4629
Reputace:   99 
 

Re: Přijímací zkoušky pro 5. třídu

Dodám, že je to úloha na logické myšlení. Je tam i trocha počítání, ale to není pro tuto úlohu zas tak podstatné. vlado_bb podává dobrý návod. Pokud by napsal hned řešení i s vysvětlením, tak by to způsobilo, že se žák nenaučí přemýšlet. Jediné co by se naučil je řešit úlohy stejného typu.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#8 03. 01. 2023 19:37

PatriciaM
Zelenáč
Příspěvky: 5
Škola: UPJŠ
Pozice: študent
Reputace:   
 

Re: Přijímací zkoušky pro 5. třídu

↑ Mrpraga: Uvedomme si, čo znamená, že aby sme mali istotu vytiahnutia 3 bielych guličiek, musíme vytiahnuť 11. Ako to, že je tam 100% istota, že budú aspoň 3 biele guličky?

Je to spôsobené zrejme konkrétnym počtom čiernych guličiek, že aj keby sme vytiahli všetky čierne, a potom nejaké navyše, tak vytiahneme 3 biele... Koľko je teda čiernych.. ?

Offline

 

#9 04. 01. 2023 08:40

marnes
Příspěvky: 11191
 

Re: Přijímací zkoušky pro 5. třídu

↑ Mrpraga:

Alespoň 3 kuličky znamená, že během výběru 11 kuliček tam budou tři, nebo čtyři, ....
Co se může stát?
Že třeba vyberem tři bílé kuličky hned jako první, druhou a třetí a pak klidně ještě pátou, sedmou,..
Že třeba vybereme bílou kuličku až jako šestou, osmou, desátou a pak klidně ještě třináctou,...

Ale taky se může stát, že až devátou, desátou a jedenáctou, což je ta úplně poslední možnost, aby mezi jedenácti taženými byly tři bílé. No a ta logika říká, že aby nedejbože to byla poslední situace, kdy splním podmínku tří bílých koulí, tak už tam nesmí být žádná černá. A proto tedy umíme určit počet černých a bílých kuliček v pytlíku.


Jo. A na začátku vás zdravím.

Offline

 

#10 04. 01. 2023 09:15

Mrpraga
Zelenáč
Příspěvky: 4
Reputace:   
 

Re: Přijímací zkoušky pro 5. třídu

Díky za odpovědi, chyběla mi jedna základní myšlenka k pochopení toho příkladu, teď už by to mělo být dobré

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson