Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 15. 02. 2023 16:04

tomlib
Zelenáč
Příspěvky: 7
Reputace:   
 

Základy programování

Rád bych dostal nějakou radu, kde se začít zajímat o programování a systém PC počítače. Vše co jsem získal se mi zdá nějak nesouvisle napsané a nejasné. Zdá se mi, že běžnému člověku nejsou dostupné informace ani o zařízení, které vlastní. Zajímalo by mě, jestli je to třeba můj dojem nebo pravda. V knize třeba chybí vysvětlení a seznam příkazů jazyka. Jaká je vlastně situace a jaké informace jsou komu dostupné? Např. jsem zkusil "Hello World" v Java v Apache, ale bylo to tak, že program si můžete napsat sem, což vlastně není jasné kam a proč tam, instrukcí navíc si nevšímejte, atd. Mám jen dojem, že programování je dnes již na takové úrovni, že nám starším a i ostatním ujel vlak? Má cenu se o to vůbec nějak z nějakých důvodů zajímat, nebo se tím jen otevře prostor pro kutily, kteří nám pak polezou do počítačů?

Offline

 

#2 15. 02. 2023 22:24

Aleš13
Příspěvky: 329
Reputace:   
 

Re: Základy programování

Tak tu knihu vyhoď. Když tvrdí, že tě naučí programovat a neuvede ani rozumný popis toho jazyk, tak stojí za pendrek. Stejně je lepší si najít něco na netu, jsou toho tam mraky a něco z toho i docela dobré :-)
Ale ještě trochu na obhajobu té knížky (i když nevím jaké): úplný popis jazyka v ní nehledej, u šířeji používaných jazyků je to záležitost na pár set stránek (bez knihoven, standardní knihovny zaberou další stovky a tisíce stránek popisu - pokud si vůbec někdo dal tu práci a sepsal to). Informace o počítači taky nejsou jen tak. Poslední počítač kterému se dalo jakž takž vcelku rozumět bylo IBM PC-XT :D Dnes už je to myslím mimo možnosti jednoho člověka, kdyby se měl vyznat ve všem. Komponent je tam spousta, každá existuje v tolika variantách, že je umění je jen vyjmenovat, natož vědět přesně co která dělá :-) Opravdu je asi nejlepší začít z nějakého bodu a to ostatní přeskočit, věřit, že to funguje a začít se tím zabývat později.

Offline

 

#3 16. 02. 2023 09:32

check_drummer
Příspěvky: 4623
Reputace:   99 
 

Re: Základy programování

↑ tomlib:
Ahoj, úplný základ programování je na jednu stránku. :-) Stačí ti vědět, co je proměnná, přiřazení do ní, znát IF příkaz, příkazy cyklu, pole a to je vše. Ostatní je už znalost konkrétního jazyka, což samozřejmě je značně náročnější - získat pořádnou praxi v konkrétním jazyce může trvat několik měsíců i let. Ale ty základy jsou u všech (procedurálních) jazyků stejné.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#4 16. 02. 2023 10:57

Aleš13
Příspěvky: 329
Reputace:   
 

Re: Základy programování

↑ check_drummer: Pak je tu ale ještě jedna věc, uvědomit si kdy se to přiřazení a cyklus provede. Za starých časů kdy program začínal prvním řádkem a končil posledním s tím nebyl problém, u současného event driven programování to nemusí být úplně zřejmé. Tam nějaký vývojový systém vygeneruje obrazovku, menu a vůbec celou strukturu programu a programátor jen umísťuje fragmenty kódu a na to už bych asi raději doporučil nějaký tutorial či návod (neporadím konkrétně který, mně tohle nějak minulo). Zjevně už se jinak programovat nebude a zkoušet psát konzolové aplikace by nemuselo být pro začátečníka to úplně správné nasměrování :-)

Offline

 

#5 16. 02. 2023 17:32

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5690
Reputace:   215 
Web
 

Re: Základy programování

↑ Aleš13: Nevim, v jakem svete zijes, ale ja povazuju za asi nejlepsi zacatek programovani prave konzolove aplikace v Pythonu.

Offline

 

#6 16. 02. 2023 17:45 — Editoval Aleš13 (16. 02. 2023 17:46)

Aleš13
Příspěvky: 329
Reputace:   
 

Re: Základy programování

↑ Stýv: Upřímně, já bych čistě sám za sebe taky doporučil začít konzolovou aplikací (asi ne v Pythonu, ale to je už moje vcelku nepodstatná osobní preference). Ale zjistil jsem, že se to tak už neučí (třeba ve středoškolském předmětu Informatika - ověřeno na vlastních dětech) a že děcka event driven přístup chápou na první dobrou (což mě chvíli trvalo, než jsem to přijal za vlastní) :-) Takže jsem si v tomto smyslu upravil názor :-)

Offline

 

#7 16. 02. 2023 18:16

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5690
Reputace:   215 
Web
 

Re: Základy programování

↑ Aleš13: Nas taky na gymplu ucili "programovat" ve Visual Basicu, ale doopravdy programovat jsem se zacal ucit az na VS (Matfyz), a to v Pascalu (ktery pred par lety nahradili prave Pythonem).

Mimochodem, ve VB me uz jako malyho spunta ucil programovat starsi bratranec a s event driven pristupem jsem taky nemel nejmensi problem. Ale vlastne jsem vubec nevedel, jak to doopravdy funguje.

Offline

 

#8 16. 02. 2023 18:23

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5690
Reputace:   215 
Web
 

Re: Základy programování

https://naucse.python.cz/course/pyladies/ vypada jako vhodny material pro naproste zacatecniky. Osobni zkusenost s tim ovsem nemam.

Offline

 

#9 16. 02. 2023 21:50

Aleš13
Příspěvky: 329
Reputace:   
 

Re: Základy programování

Souhlas, tohle bude asi rozumný kurz. Aspoň jak jsem si to tak prohlédl :-)

BTW, já se jako první jazyk učil Fortran. Všechno přes děrné štítky :D

Offline

 

#10 20. 02. 2023 18:57

check_drummer
Příspěvky: 4623
Reputace:   99 
 

Re: Základy programování

Doporučuju - ať už se programuje v jakémkoliv jazyce, najít si, jak se tam napíše Hello world, a ten blok kódu rozvíjet jako v "normální" konzolové aplikaci.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson