Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 14. 07. 2023 12:49

spider-x01
Zelenáč
Příspěvky: 4
Reputace:   
 

Proč má více otevřená clona menší hloubku ostrosti?

Zdravím, chci se zeptat proč má více otevřená clona menší hloubku ostrosti? Myslel bych si, že většina fotonů projde bez změny, neovlivní je difrakce a tak bude největší hloubka ostrosti. Ale je to přesně naopak.  Vím, že neostrost je způsobená Airyho diskem, ale všude čtu, že airyho disk je způsobený difrakcí při průchodu světla málo otevřenou clonou, že difrakce ovlivňuje světlo procházející u okraje clony. Někde jsem teda četl, že stačí i jenom to aby světlo prošlo čočkou, ale pak teda nechápu, jak dokážeme udělat ostrý obraz uprostřed čočky. Pak bych se taky chtěl zeptat jak si mám představit ten Airyho disk. Viděl jsem obrázky, ale nechápu co se děje s tím světlem, jak je změněná ta elektromagnetiská vlna. Nedokážu si to představit v prostoru.

Offline

 

#2 15. 07. 2023 12:34

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4886
Reputace:   125 
 

Re: Proč má více otevřená clona menší hloubku ostrosti?

Hloubka ostrosti nesouvisí skoro s ničím, co zde navrhuješ. S fotony to nemá souvislost žádnou a s vlnovými vlastnostmi světla taky skoro né.

Stačí si vzpomenout, jak se malovalo optické zobrazení na základní škole, jako třeba tady.

V té vzdálenosti od čočky, kde se tvoří obraz, se všechny ty paprsky hezky protnou. Ale v jiné vzdálenosti už se neprotínají - a je celkem zjevné, že čím namalujeme paprsky vzdálenější od optické osy, tím rychleji (pod větším úhlem) se budou sbíhat a rozbíhat.

Hloubka ostrosti je taková dohodnutá "veličina", v závislosti na tom, co ještě považujeme za ostré. V paprskové optice vznikne ostrý obraz teoreticky jen v jedné konkrétní vzdálenosti, při použití jen trochu reálných představ o zobrazení nevznikne úplně ostrý obraz nikdy.

Pak je ještě jedna věc - ono se lépe přemýšlí o hloubce ostrosti když si (v přesdstavách) posouváme tu zobrazovací rovinu (kde je umístěn třeba ten CCD snímač), pak hned vidíme, jak rychle se nám paprsky rozeběhnou natolik, že to přestaneme považovat za ostré. Pak to ale musíme přepočítat do předmětové vzdálenosti.

Mě přijde celkem intuitivně jasné, že když vezmeme paprsky s poloviční vzdáleností k optické ose, tak bude poloviční i ten úhel, pod kterým se protínají  a tím pádem dvojnásobná vzdálenost, než se od sebe vzdálí tak, aby to přestalo být ostré. Žádný větší zázrak v tom není. Žádné fotony na to nepotřebuješ, žádné Airyho disky taky né. Airyho disk nesouvisí s hloubkou ostrosti, souvisí s tím, že žádný, sebelepší objektiv nedokáže (ani v principu) zobrazit bod jako bod.

Offline

 

#3 15. 07. 2023 15:37 — Editoval zvedavec123 (15. 07. 2023 19:12)

zvedavec123
Příspěvky: 103
Reputace:   
 

Re: Proč má více otevřená clona menší hloubku ostrosti?

↑ spider-x01: farebná chyba šošovky je väčšia na jej krajoch

Offline

 

#4 15. 07. 2023 21:29

Mirek2
Příspěvky: 1183
 

Re: Proč má více otevřená clona menší hloubku ostrosti?

↑ spider-x01:

Možná pomůže citace z učebnice Optika 2 od Jiřího Bajera:

Dva blízké body A, B ... se zobrazí jako dva difrakční obrazce - Airyho disky.
Pokud jsou tyto disky blízko sebe, splynou v jediný disk, teprve jsou-li od sebe dostatečně daleko, rozlišíme bezpečně optikou oba disky, a tím i oba body A a B.

Matematika Airyho disku je poněkud složitá, ale jde o "obyčejný" ohyb světla na kruhovém otvoru.

Offline

 

#5 16. 07. 2023 00:14

spider-x01
Zelenáč
Příspěvky: 4
Reputace:   
 

Re: Proč má více otevřená clona menší hloubku ostrosti?

Asi jsem měl začít otázkou co způsobuje neostrý obraz na snímači?
Podle tohoto obrázku a článku níže jsem pochopil, že neostrost způsobuje Airyho disk, když je větší než pixel.
https://i.ibb.co/z7K0VfL/airyho-disk.png
Zde je odkaz na článek

Chtěl bych se tedy zeptat když mám snímač, který vypadá jako ten níže, co způsobí, že se obraz na snímači zobrazí rozmazaný? Četl jsem, že více otevřená clona způsobí, že na snímač dopadne více světla a to má za následek rozostření obrazu, ale nechápu proč.

https://i.ibb.co/rFczgcx/img-imgsensor-02-1.jpg

Offline

 

#6 16. 07. 2023 12:36

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4886
Reputace:   125 
 

Re: Proč má více otevřená clona menší hloubku ostrosti?

spider-x01 napsal(a):

Nedokážu si to představit v prostoru.

Airiho disk v prostoru vypadá takto.



Je to pohled zboku, tedy kolmo na případný CCD čip. Je to sice poněkud komplikovanější způso jak pochopit problém hloubky ostrosti, ale proč né. Protože i z tohoto obrázku je zřejmé, že čím větší čočka, čím větší úhel - tím rychleji se to rozevírá. Tam kde je to nejužší, tam máme CCD čip.


Co ti vlastně není jasné? Problém hloubky ostrosti s tímhle zas až tolik nesouvisí, hloubka ostrosti je spíš důsledek toho, že věci z 3D prostoru se nezobrazují na rovinu (jak bychom asi chtěli) ale zase do 3D prostoru, jen trochu "převráceně". Takže pro různě vzdálené věci je ten "nejužží bod" také různě daleko od středu čočky.

Tvá představa, že na "ostrém snímku" je Airiho disk menší než pixel taky není úplně správná, většinou to tak dokonalé není - a ani to není nějak speciálně vhodné, protože pak by docházelo k podvzorkování (což je známé jako moiré). Je věcí dohody, co ještě považujeme za ostré a co už né. I když na něco koukáme okem, tak co zdálky vypadá ostré, z blízka už být nemusí. I oko má svoji rozlišovací schopnost.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson