Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Stránky: 1
Dobrý den, prosím o radu s tímto příkladem:
Máme daný obecný trojúhelník ABC, kde a = 6cm, c = 5 cm, beta = 61°23´. Máme vypočítat zbývající stranu a úhly.
stranu b jsem vypočítala pomocí cosinovy věty : b=5,68 cm. Poté jsem počítala pomocí sinovy věty úhel gama. Ten mi vyšel dvojí: gama1 = 50°21´, gama2 = 129°23´.
Druhý z úhlů jsem vyřadila, protože součet s betou by byl větší než 180 °. Alfa má tedy 68°16´.
Pokud ale budu počítat jinak a místo gamy začnu nejdříve počítat alfu pomocí sinovy věty: [mathjax]\sin \alpha =\frac{6*\sin 61°23´}{5,68} = 0,93[/mathjax]
Mám alfy dvě: [mathjax]\alpha 1=[/mathjax] 68°26´ a k ní příslušná [mathjax]\gamma 1=[/mathjax] = 50 °11´
[mathjax]\alpha 2=[/mathjax] 111°34´ a k ní příslušná [mathjax]\gamma 2=[/mathjax] = 7 °3´
Platí pravidlo součtu všech vnitřních úhlů (180°). Platí i že proti většímu úhlu je větší strana. Chápu, že logicky bude platit asi první možnost, ale jak je prosím možné, že v druhém řešení mám dvě možnosti? Dělám někde chybu? Nebo jak vyloučím druhé z řešení?
Děkuji za odpověď
Offline
↑ Johana16:
Ahoj, podle mě už jsi to napsala - proti větší straně má být větší úhel. Tím se vyloučí druhé řešení.
Sinová věta říká jaké vztahy platí v trojúhelníku, ale neříká, že ty úhly jsou dané jednoznačně. Funkce sinus není prostá, proto jedné hodnotě sin můžou odpovídat dva různé argumenty.
Offline
↑ check_drummer:
Já to přepočítával a opravdu jsou tam dvě řešení (pokud též někde něco stále neprehlizim) a jsou splněny i velikostí stran proti velikostí úhlů
Offline
↑ marnes:
Dvě řešení být nemůžou, když jsou dány dvě strany a úhel jimi sevřený... Tím je ten trojúhelník jednoznačně určený.
Offline
↑ check_drummer:
To je mi jasný, ale hledám, kde je problém.
Zkoušel jsem početně a opravdu když začnu úhlem alfa, tak jsou dvě řešení a vše platí. Takže hledám, zda nezapomínám ještě na nějaké pravidlo?
Offline
↑ Johana16:
Že je nejkratší strana proti nejmenšímu úhlu je sice pravda, ale v některých případech (jako je tento) je to příliš vágní tvrzení. Druhé (nevyhovující) řešení vyloučíš kontrolou sinové věty i pro stranu c a úhel gamma (porovnat s b a beta).
Ale hezký příklad, tuto situaci vidím poprvé.
Offline
↑ surovec:
Přiznám se, že slyším poprvé, že musím provádět takto kontrolu. Nu což. Taky jsem poznal tuto situaci poprvé.
Navíc pokud to jde, raději používám kosinovu větu, pokud to jde, ta je jednoznačná.
Offline
↑ marnes:
Jak jsem psal už tazatelce - sin není prostá funkce, takže mohou vyjít i jiná (nesprávná) řešení.
To, že pro daný trojúhelník platí sinová věta, ještě neznamená, že neexistují jiné úhly, pro které ta rovnost také nebude platit.
Offline
marnes napsal(a):
↑ surovec:
Navíc pokud to jde, raději používám kosinovu větu, pokud to jde, ta je jednoznačná.
Řekl bych, že taky nemusí být jednoznačná..... Když jedinou neznámou je úhel, a vyjde ti, že cos(alpha)=0.8, tak kolik je alpha? A pokud neznámou bude délka strany, která je v cosinové větě ve druhé i v první mocnině, tak si myslím, že by taková kvadratická rovnice mohla mít také oba kladné kořeny.... Ale jistý si nejsem.
Offline
↑ check_drummer:
Kosinovu větu používám pro určení úhlu, jelikož pro hodnotu cos kladná je úhel ostrý a pro cos záporná je úhel tupý a jiná možnost není. U SV musím dělat tu diskuzi. Aspoň si neuvědomuju, kdy by mě KV zklamala.
Offline
Trochu jsem si to srovnal v hlavě a formuloval bych to spíš takto: sinovou větou vyjdu dvě řešení a oba trojúhelníky existují. V tomto příkladu však máme ještě počáteční podmínku (vlastně čtvrtý údaj v trojúhelníku), a to, že strana c = 5.
Offline
↑ marnes:
Ano, to je vlastně pravda. U toho úhlu to je jednoznačné.
Offline
↑ surovec:
Ahoj, já vidím 3 údaje - a,c,beta, jaký je ten čtvrtý?
Offline
↑ surovec:
Ano, oba existují, ale je potřeba ověřit, zda každý z nich může být ten náš (zadaný).
Offline
↑ check_drummer:
Já to vidím takhle
Když takto zadaný příklad budeme řešit geometricky, pak je zcela jasné, že existujje pouze jedno řešení a tudíž i úhly alfa i gama jsou také pouze 1x.
Offline
↑ check_drummer:
Ona si z a, c, beta dopočítala další údaj – stranu b. Následně izolovaně řešila úlohu a, b, beta, u které jí vyšla dvě řešení, přičemž obě vyhovují zadání a, b, beta, ale to druhé již nevyhovuje počáteční podmínce c = 5.
Offline
↑ surovec:
Tak to tak nesmí dělat a nebo musí provést zkoušku, že to odpovídá zadání. Je to dáno tím, že sinová věta neurčuje jednoznačně tu neznámou hodnotu. Možná ani cosinová neurčuje jednoznačně neznámou stranu, která se tam vyskytuje i v lineárním členu.
Offline
↑ check_drummer:Proč píšeš "asi"? Pokud počítáme úhel z kosinové věty, je trojúhelník (a úhel) určen samozřejmě jednoznačně (pokud existuje). Pokud dopočítáváme stranu proti úhlu, je řešení také jednoznačné (pokud existuje). Pokud dopočítáváme stranu přilehlou, jde o kvadratickou rovnici, která může mít 0, nebo 1, nebo 2 smysluplná řešení.
Ale o to v původním dotazu nešlo, problém byl v tom, proč výpočet ze sinové věty dává falešné řešení, když podmínky pro velikosti úhlů byly splněny (jak součet úhlů, tak "pořadí velikosti úhlu odpovídá pořadí velikosti strany").
Offline
↑ surovec:
U té kvadratické rovnice jsem psal "možná" (ne "asi" :-)), ale to je nepodstatné - jen jsem chvíli hledal, kde to slovo mám. :-) Ale proč jsem to psal - ano, mohou vyjít 0,1 nebo 2 kořeny. V principu - protože trojúhelník existuje - vyjdou 1 nebo 2 kořeny a psal jsem "možná" proto, že by třeba mohlo platit tvrzení, že nejvýše jeden z těch kořenů je kladný - pak bychom i tady získali řešení jednoznačně. Ale teď vidím, že dvě kladná řešení vyjít mohou - stačí si to nakreslit....
Offline
Stránky: 1