Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Stránky: 1
Narazil jsem na tento MTF graf srovnávající 2 objektivy. Neobvyklé je , že je to série s pěti různými lp/mm (místo 2 běžně). Proto tam zajímavěji vynikl trend, že s rostoucím lp/mm to vypadá, jako kdyby hodnota MTF úměrně klesala (llineárně* dokonce*). (dolů,pokud dočasně uvažujeme x-ovou osu horní hranu s MTF=1) Otázka je, co by se stalo, kdyby byl graf roztaženější. Do záporných čísel by MTF jít nemohlo.
Je na tom něco pravdy, že takto s přímo rostoucím počtem lp/mm bude docela hezky lineárně i klesat MTF? Přesněji řečeno (1-MTF) Pokud ano, z čeho to vychází?
Jenom si musíte odmyslet čárkované a plné čáry, ty nelze porovnávat mezi sebou.
Odkaz na celý článek. Je tam vidět i víc grafů, včetně těch, kde by hrozilo podkročení pod nulu. Kromě toho je dost cenný
* Je možné, že ve skutečnosti lineárně klesá kontrast (v formě x:1 : 100:1,50:1,33:1,25:1,20:1) . Převodní vzorec mezi MTF=y [0,1] a kontrastem=x [1,∞] je : y=(x-1)/(x+1). Ale i tam by se šlo dostat pod jedničkový kontrast . Možná je ten vztah jiný , aby se to asymptoticky blížilo MTF 0. místo toho, aby ji to překročilo. A ten hledám.
Offline
↑ <h1>dydy</h1>:
Kontrast resp. vizibilita proužků už z definice nemůže být záporná, a tedy i MTF. Podívej se například sem. Na konci je popsán ideální difrakčně limitovaný objektiv. Jako zdůvodnění pro přibližnou linearitu by to mohlo stačit (v reálu to zdaleka tak lineární nemusí být). Použijeme-li normalizovanou mezní frekvenci, graf MTF v závislosti na frekvenci bude takovýto. Náznak pro odvození idealizovaného vztahu (6) z prvního odkazu je např. zde v části Auto-correlation of the pupil function.
Offline
Stránky: 1