Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 25. 01. 2024 15:58

Chobot
Příspěvky: 68
Reputace:   
 

Objem komolého kuželu

Ahoj. Včera jsem si z nudy odvozoval nějaké vzorce 3D těles za pomocí integrálu a narazil jsem na problém a nevím kde je chyba. Odvozoval jsem vzorec objemu komolého kužele. Ten jsem sice odvodil v pohodě, ale napadl mě ještě jeden způsob, který si myslím, že je jednodušší a přesto mi nějak nevychází. Onen způsob byl odvození vzorce kužele a následně rozdělení tohoto kužele na komolý kužel a malý kužel. Tedy jsem to zapsal jako [mathjax]\frac{\pi R^{2} h}{3} - \frac{\pi r^2 (h-h_{1})}{3}[/mathjax], kde [mathjax]R[/mathjax] je poloměr podstavy velkého kužele, [mathjax]r[/mathjax] je poloměr podstavy malého kužele, [mathjax]h[/mathjax] je výška velkého kužele a [mathjax](h-h_{1})[/mathjax] je výška malého kužele. S tím, že [mathjax]h_{1} < h[/mathjax] je takový bod, pro něhož platí, že [mathjax]-\frac{R}{h} h _{1} + R = r[/mathjax]. Předpokládám, že to bude nějaká jednoduchá chyba, ale nějak na ni nemůžu přijít.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Chobot)

#2 25. 01. 2024 16:22

mák
Místo: Vesmír, Galaxie MD
Příspěvky: 869
Reputace:   62 
 

Re: Objem komolého kuželu

Máme tři rovnice:
[mathjax]\left[ {{\pi\,r_{1}^2\,v_{1}}\over{3}}-{{\pi\,r_{2}^2\,v_{2}}\over{
3}}=Q , {{r_{1}}\over{v_{1}}}={{r_{2}}\over{v_{2}}} , v=v_{1}-v_{2}
  \right] [/mathjax]

Výsledek:
[mathjax]Q={{\pi\,\left(r_{2}^2+r_{1}\,r_{2}+r_{1}^2\right)\,v}\over{3}}[/mathjax]


LibreOffice Verze: 7.6.6.3, Maxima 5.47.0 (SBCL)

Offline

 

#3 25. 01. 2024 16:42 — Editoval Chobot (25. 01. 2024 16:45)

Chobot
Příspěvky: 68
Reputace:   
 

Re: Objem komolého kuželu

↑ mák: Díky. Bohužel jsem zapomněl specifikovat otázku, takže jste mi neodpověděl tak jak jsem potřeboval. Jde o to, že (pokud se nemýlím) vzorec co jsem uvedl by měl být správně, a přesto, když dosadím například

R = 5
h = 5
r = 2.5
h_{1} = 2.5

tak objem vychází 114, ale dle kalkulaček co jsem našel na netu to vychází 32, tak kde je chyba?

Offline

 

#4 25. 01. 2024 16:51 — Editoval Chobot (25. 01. 2024 16:52)

Chobot
Příspěvky: 68
Reputace:   
 

Re: Objem komolého kuželu

OK, tak se omlouvám všem za bezpředmětný dotaz. Místo aby jsem si výsledek zkontroloval za pomocí dosazení do vzorce, tak jsem používal internetové kalkulačky a tam vycházel nějaký nesmysl. Tedy moje úvaha i s výsledky je dobře, ale zmátl mě výsledek kalkulaček, které to mají buď v jiných jednotkách, nebo nevím proč, ale vychází jim to jinak.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson