Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 10. 03. 2024 23:09

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Definice díry

Ahoj,
mějme v trojrozměrném eukleidovském prostoru nějaký útvar a chceme definovat, že obsahuje díru. Nebo dokonce (což není totéž) chceme definovat co to přesně díra je. Těch definic může být asi hodně, tak zkusme sam napsat různé co nás napadnou....


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#2 10. 03. 2024 23:59

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Definice díry

Tak třeba mě napadla tato definice díry: Úrvar označme K, jeho konvexní obal M, tak díra v útvaru K je maximální souvislá komponenta množiny M\K taková, že její průnik s hranicí množiny M je nesouvislá množina.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#3 12. 03. 2024 01:57

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Definice díry

↑ check_drummer:
Tak tato definicejhe nedostatečná - a sice pro "díry, které mají vstup i výstup na stejně "straně" útvaru. Např. mějme kouli, vykousneme v ní ze strany "jeskyni" a do jeskyně umístme sloup vedoucí "zezhora až dolů".

Lze použít "klasickou" definici, že díra existuje a sice pomocí smyčky, kterou nelze spojitě deformovat do bodu aniž bychom protli ten útvar. A nebo pro smyčku uvnitř útvaru, které při spojité změně zakážeme útvar opustit.... Hledejme ale další definici.... Tu mojí by šlo taky použít, pokud bychom na začátek přidali "po vhodné spojité transformaci tohoto útvaru....",ale to se mi taky moc nelíbí.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#4 12. 03. 2024 11:14

osman
Příspěvky: 209
Pozice: v.v.
Reputace:   
 

Re: Definice díry

↑ check_drummer:
Ahoj,
napadla mě snadno zapamatovatelná definice díry (jistě se bude líbit):
"Díra do útvaru je tvořena všemi provazochodci, kteří se v ní nacházejí."

Definujme "útvar" jako množinu [mathjax]U[/mathjax], která je  souvislá, omezená a uzavřená v [mathjax]E_{3}[/mathjax].

Úsečku AB, jejíž krajní body A, B leží na hranici [mathjax]U[/mathjax] a zbytek leží v [mathjax]E_{3}\setminus U[/mathjax], nazveme "lano".
Pro její vnitřek [mathjax]L[/mathjax] platí  [mathjax]L=AB\setminus \{A,B\},L\subset E_{3}\setminus U[/mathjax].
Každý bod [mathjax]p[/mathjax] takový, že [mathjax]p\in L[/mathjax], nazveme "provazochodec".

Jestliže označíme [mathjax]\bigcup L_{U}[/mathjax] sjednocení všech lan útvaru [mathjax]U[/mathjax], pak díru [mathjax]D_{U}[/mathjax] přislušnou k útvaru [mathjax]U[/mathjax] můžeme nadefinovat jako
[mathjax]D_{U}=\{p\in E_{3}\text{ }|\text{ }p\in \bigcup L_{U}\}[/mathjax]

Díry pak můžeme rozdělit do několika základních typů:

1. "Ementál" - [mathjax]D_{U}[/mathjax] je tvořena několika disjunktními množinami
2. "Formička" - automobilová pružina zabalená do potravinářské fólie
3. "Ztracený model" - tvar automobilové pružiny vyfrézovaný do špalku
4. "Záliv" - vnitřek podkovy
atd.


Hlavní je zápal, talent se dostaví!

Offline

 

#5 12. 03. 2024 19:33

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Definice díry

↑ osman:
Ahoj, mám k tomu několik poznámek:
1) Není jednodušší a ekvivaletní položit [mathjax]D_{U}= \bigcup L_{U}[/mathjax]?
2) Připadá mi, že tak ale nedefinuješ jen díry, ale i jakékoliv vykouslé části útvaru U - tedy i u nekonvexního útvaru bez děr definuješ, že tento útvar díru má.
3) ta definice vlastně nedefinuje díru jednu, ale sjednocení všech děr úrvaru U - jako díru bych spíš chápal každou komponentu souvislosti množiny [mathjax]D_{U}[/mathjax].


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#6 12. 03. 2024 23:28

osman
Příspěvky: 209
Pozice: v.v.
Reputace:   
 

Re: Definice díry

↑ check_drummer: zdravím a kontruji:

ad 1) Jasně, ale pak by nevynikla role provazochodců v definici...

ad 2) Důrazně protestuji proti tvrzení, že kdejaká vykouslá část útvaru U prý není díra, když jsem si ji jako díru sám definoval! Řidiči by o tom mohli vyprávět...
(Možná bych pak přišel i o díru v Möbiově proužku, a to by mě mrzelo!)

ad 3) Chtěli by mě připravit i o díru typu ementál! V zájmu zachování dobrých vztahů jsem však ochoten  definici modifiknout:
Dírou [mathjax]D_{U}[/mathjax] přislušnou k útvaru [mathjax]U[/mathjax] nazveme každou neprázdnou souvislou podmnožinu množiny  [mathjax]\bigcup L_{U}[/mathjax].

Ruším tímto typ díry "Ementál" a místo něj zařazuji typ "Tunel":

Množinu [mathjax]V_{DU}[/mathjax] všech vstupů do díry [mathjax]D_{U}[/mathjax] definujeme tak, že od hranice díry   [mathjax]D_{U}[/mathjax] odečteme její průnik s hranicí útvaru [mathjax]U[/mathjax][mathjax]V_{DU}=\delta D_{U}\setminus (\delta D_{U}\text{ }\cap \text{ }\delta U)[/mathjax]
Díra [mathjax]D_{U}[/mathjax] je typu "Tunel", když množina  [mathjax]V_{DU}[/mathjax] není souvislá.


Hlavní je zápal, talent se dostaví!

Offline

 

#7 13. 03. 2024 15:51

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Definice díry

osman napsal(a):

↑ check_drummer:
Díra [mathjax]D_{U}[/mathjax] je typu "Tunel", když množina  [mathjax]V_{DU}[/mathjax] není souvislá.

Dobře, mě zajímaly pouze díry typu tunel. :-)

Ale jak píšu výše - ten průnik s hranicí nemusí být nesouvislý - ten tunel totiž může vcházet i vycházet ve stejném místě - ale přesto to není jen vykouslá část - jak jsem psal - je to vykouslá část (jeskyně) do které přidáme sloup vedoucí zdola nahoru. A nebo aby byla názornější analogie s tunelem - kopeme tunel, různé zatáčíme a z tunelu se vynoříme v místě, kde jsme do něj vstupovali - tedy uděláme jen takovou smyčku....


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#8 04. 04. 2024 15:38

Honzc
Příspěvky: 4551
Reputace:   241 
 

Re: Definice díry

↑ check_drummer:
Jestli se nepletu, tak ve strojařině je díra neprůchozí, kdežto přes co vidíme na druhou stranu se jmenuje otvor.

Offline

 

#9 04. 04. 2024 20:01

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Definice díry

↑ Honzc:
Ok, můžeme to nazývat "otvorem", ať zachováme podobnost s reálným světem, ale podstatná je definice a ne jak se to jmenuje. :-)


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson