Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 15. 09. 2024 17:56

donfoxer
Zelenáč
Příspěvky: 8
Škola: SOŠ a SOU Zámek Kuřim
Pozice: student
Reputace:   
 

Jednoduchá, chaotická a hyperchaotická čísla - teorie

Zdravím, mám tu po delší odmlce opět nějaký můj nápad, který jsem zkusil zkompletovat :D..
Jedná se o to, že jsem došel s rozdělením na tři druhy čísel na základě toho, jak dlouhý rozvoj/periodu budou mít čísla ve zlomku [mathjax]\frac{1}{n}[/mathjax] . Zadám sem definici čísel..:
Jednoduchá čísla jsou čísla celá bez nuly ([mathjax]\mathbb{Z}\setminus 0[/mathjax]) , která mají v daném zlomku krátký desetinný rozvoj či periodu o délce menší než 10 (může být i 9) desetinných míst.
Chaotická čísla jsou čísla celá bez nuly ([mathjax]\mathbb{Z}\setminus 0[/mathjax]), kde délka desetinného rozvoje či jedné periody ve zlomku 1/n je delší než 10 míst.
Hyperchaotická čísla jsou čísla iracionální ([mathjax]\mathbb{R}\setminus \mathbb{Q}[/mathjax]), která mají neperiodický nekonečný rozvoj.
Dá se tak formulovat následovně: pokud [mathjax]L[/mathjax] (počet des. míst) [mathjax]\le [/mathjax] [mathjax]10[/mathjax] jedná se o číslo jednoduché, pokud je to více než 10, jde o číslo chaotické. Hyperchaotičnost čísla se poté určí až v případě, že L jde do nekonečna.

A teď mám tak nějak otázky, ke kterým bych chtěl jakousi pomoc k odpovědi či prostě diskusi.

1) Dá se toto rozdělení někde využít, lze najít nějakou využitelnost?
2) Dá se najít nějaký vzorec, který by určil typ čísla (jakože, že bych nevycházel z té formulace a měl něco, čím bych mohl ty čísla hledat přesně)?
3) Je možnost aplikovat tyto možnosti i třeba v [mathjax]\mathbb{R}[/mathjax] místo [mathjax]\mathbb{Z}[/mathjax]? Nebo pozměnit ten zlomek, zkrátka udělat to více všeobecné..

Díky za odpověd, pochopím jakoukoliv kritiku, přeci jen nejsem nějaký zkušený matik :D.

Offline

 

#2 15. 09. 2024 18:55

Richard Tuček
Místo: Liberec
Příspěvky: 1133
Reputace:   19 
Web
 

Re: Jednoduchá, chaotická a hyperchaotická čísla - teorie

↑ donfoxer:
Platí toto: pokud n=(2^k)*(5^l), tak 1/n má konečný desetinný rozvoj délky max(k, l).
Tedy pokud jsou v rozkladu na prvočinitel jen 2 a 5, tak je desetinný rozvoj konečný.
Jinak je nekonečný periodický.

Je-li n prvočíslo, pak je desetinný rozvoj nekonečný periodický.
Nechť k je nejmenší kladné číslo, pro které je 10^k ~ 1 (mod p)    kongruence modulo p
tak je počet míst periody k. Platí, že p-1 je dělitelné k.

Příklad 1/7 má 6 místnou periodu
           1/13 má též 6 místnou periodu

Offline

 

#3 16. 09. 2024 13:54

check_drummer
Příspěvky: 4784
Reputace:   105 
 

Re: Jednoduchá, chaotická a hyperchaotická čísla - teorie

↑ donfoxer:
Ahoj, vzhledem k tomu, že tvoje definice závisí na tom, v jaké číselné soustavě ta čísla uvažuješ (zde v desítkové), tak zjištěná tvrzení nebudou mít moc obecnou platnost. Tím ale neříkám, že by nebyly využitelné.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#4 16. 09. 2024 18:00 — Editoval MichalAld (16. 09. 2024 18:04)

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4983
Reputace:   125 
 

Re: Jednoduchá, chaotická a hyperchaotická čísla - teorie

V čem je číslo 10 tak speciální?

Jinak to co zmínil check_drummer, třeba číslo 0.2 je v desítkové soustavě "hezké", zatímco ve dvojkové je periodické. Do které skupiny by tedy patřilo?

A do jaké skupiny bude patřit číslo, které bude mít za desetinou tečkou třeba dvě miliardy nenulových číslic, a pak už nic?

A k čemu to celé je vlastně dobré? Obecně můžeme rozdělit čísla do skupin dle mnoha kritérií, ale k čemu to bude vlastně dobré?

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson