Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Stránky: 1
Ahoj,
něco málo ze sportovní fyziky.
Občas v TV slyším, že závodník má při sjedových lyžařských disiplínách dostatečně tlačit do podložky. Ale nechápu jak to má udělat, když nemá žádnou oporu. Když stojím na místě tak taky nevyvinu konstantně velkou sílu do země (větší než tu gravitační) - nanejvýš když se odrážím před skokem do výšky, tak chvíli asi působím větší silou než tou, která je způsobena gravitací, ale to je jen krátkodobé působení a tady se bavíme o působení dlouhodobém (např. v řádu několika vteřin).
Samozřejmě něco jiného je, že když jede lyžař rychle do zatáčky, že musí tlakem nohou vyrovnávat odstředivou sílu, ale i tak při tomto vyrovnávání asi nemůže působit aktivním tlakem do podložky, ale jen "pasivně" vyrovnávat odstředivou sílu.
Nebo je tam něco co nevidím? Připadá mi to jako ten paradox, že někdo sám sebe chytne rukama nahoře za vlasy a vytáhne se z bažiny.
Offline
↑ check_drummer:
Řekl bych, že v podřepu se na okamžik snažíš jakoby vstát. Tím zatlačíš, působíš na podložku větší silou než jen svojí váhou. Pak musíš zase trochu klesnout - síla se zmenší. Síla, kterou působíš na podložku, tak osciluje kolem tvojí váhy, přičemž v čase, kdy je síla větší, zrychluješ víc než v opačné situaci zpomaluješ, asi proto, že jedeš ze svahu. (můj laický názor). Asi to funguje podobně, jako když sám sebe rozhoupeš na houpačce předkopáváním a zakopáváním. To jsem jako kluk nikdy neuměl, nikdy jsem to nechápal a nechápu to dodnes. Ale funguje to, kamošům to šlo...
Offline
Kdysi jsem se přichomýtl k nějakému biomechanickému analyzování lyžařů (tenzometry v botách :-)) a tam vycházelo, že nejrychleji projetá trať slalomu je taková, která je pro lyžaře nejnamáhavější. Tj. když jede rovně sníží těžiště (podřepne) a v zatáčce se zase narovnává proti odstředivé síle. Bohužel to je všechno co si pamatuju, dál jsem se tím nezabýval.
Offline
Asi to tak bude, když se zvedám ze dřepu, vyvíjím sílu. nejde to asi moc dlouho, ale na zatáčku to stačí.
Offline
Stránky: 1