Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

Anketa

"Mě by třeba zajímalo, jak jste se sem na forum vůbec dostali :-)"(c)


Cíleně jsem hledal(a) nějaké Matematické fórum.

30% - 82
Hledal(a) jsem pomoc s matematikou (jsem studující).

37% - 101
Hledal(a) jsem pomoc s matematikou (jsem vyučující).

1% - 4
Potřeboval(a) jsem řešení problému z praxe.

3% - 8
Fórum mi bylo doporučeno.

5% - 14
Jiná cesta, případně doplním v tématu "O nás :-)".

4% - 13
V čtenářském deníku mi chybela kniha "Stařec a moře".

1% - 5
Hledal(a) jsem zdroj řešení projektů svých studentů.

0% - 2
Hledal(a) jsem kružítko.

5% - 15
Už si nepamatuji.

8% - 22
Počet hlasujících: 228

#451 09. 12. 2009 22:40

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: O nas :-)

↑↑ jelena: Díky za vysvětlení.
↑↑ Ivana: "Úprava výrazu, kámen úrazu" -- to je i v našem gymnaziálním hlodovníku :) Zdravím
↑↑ Olin: Vítej ;)
↑↑ halogan: Satisfied, Dr. Cooper ?


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#452 09. 12. 2009 22:46

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: O nas :-)

↑ Kondr:

<sheldon>Nevkládání mezery před vybraná interpunkční znaménka patří k základním typografickým pravidlům nejen v češtině, ale i v angličtině. Zajímavé je, že ve francouzštině tomu tak vždy není.</sheldon> :-)

Offline

 

#453 09. 12. 2009 23:07

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: O nas :-)

↑↑ halogan:
Jo, je to ten, co leží na zemi:


2+2=4

Offline

 

#454 10. 12. 2009 00:34

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: O nas :-)

Byl pokus o uzavření mého tématu - nebo to byl pouhý klam? Už jsem byla na odchodu sem- maji problém s dělením pravěku a velký nepořádek obecně.

Ale to by ještě nešlo - neb ještě bych chtěla popřat:

* kolegovi Olinovi k dosažení Q,

* kolegovi haloganovi k dosažení všeho, co si zamanul,

* kolegovi Kondrovi  k odhodlání psat za dvoutečkou "↑ "ve výtahu": mezeru. 

O který titul se budu ucházet?

Mějte se hezky :-)
---------------------------
"som milo prekvapena z tohto fora, ze to tu tak šlape, pisala som na viacere, ale mozem povedat, ze toto je asi najlepsie este raz dakujem vsetkym  :)"

Offline

 

#455 10. 12. 2009 01:14

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: O nas :-)

↑ jelena:Zavření tématu bylo nějaké překliknutí (nejspíš moje, možná Lukeeho), každopádně všecko už je v normálu.


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#456 10. 12. 2009 02:10

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: O nas :-)

Já nic, já muzikant.


2+2=4

Offline

 

#457 12. 12. 2009 00:56

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: O nas :-)

↑ Lukee:, ↑ Kondr:

máte podzřelě vzacnou shodu dezorientovanosti, obvykle alespoň jeden z vás ví. Vy jste tady zavřeli a šli vyměřovat pozemek pro Domov veteránu - no to si dejte záležet, hlavně základy musí být pevné.

---------------------------

---------------------------

Pro kolegu halogana - ohledně doučování. 3 hodiny je moc hlavně pro vyučujícího, ale mám dobrou zkušenost se studijními pobyty - kdy je vyučovaný u nás delší dobu, rozebereme, co je potřeba a pak zcela samostatně v samostatném pokoji počítá - když se zasekne, tak jsem k dispozici.

Ovšem své doučovatelské zkušenosti už zřejmě nebudu rozšiřovat - po 18 letech doučování (v ČR) jsem se rozhodla, že nemám zájem. Nedokazala jsem rozdychat kombinaci: "absolutní primitivism požadavků jisté regionální VŠ" + "úděsné studijní materiály stejné VŠ" + "aroganci a neochotu vyučovaného uznat první 2 fakty" + "absolutní neznalost matematiky SŠ". Poslední fakt by byl zcela zanedbatelný a napravitelný, pokud by nebylo prvních 3. Samozřejmě jsem všechno řádně docvičila, ve vysledku jsme neklesli pod B, ale...

Proto nikoho nového v tomto roce nemám, zůstala mi opravdu "elitní jednotka", která si domlouvá pouze konzultací, když potřebuji, do hodin přicházejí s normální knihou ze seznamu literatury, mají zaznačeno, co cvičili a co nešlo + naše pobytová studentka + kreatvní umělce, ale tam je důvod jiný :-) + výuka ruštiny na JŠ.

Doučování ZŠ (přípravu na SCIO) jsem ukončila také z duvodu zlomků - jelikož pan učitel ve škole dovoloval použití kalkuláček a já jsem tvrdě vyžadovala různé úpravy, neboť jsem měla garantovat výsledek přijimaček (opět jsem všechno docvičila a výsledek byl samozřejmě).

Řekla bych, že je potřeba zvážit, zda je doučování opravdu ta správná aktivita, které chceš věnovat svůj čas (finanční stranka byla v mém případě absolutně zanedbatelná záležitost, šlo mi o výsledek) - což se trochu obávám i Tvůj případ.

Zde bych povídání o doučování ukončila - pokud je zájem, může být samostatné téma, doufám, že více pozitivního znění. Mé povídání o doučování, prosím nekomentovat - jen jsem měla potřebu to tady napsat. Děkuji a změním téma.

----------------------------

O muzikantech - nevím, zda se zaznamenálo v sekci Fyziky, ale máme velmi hezké hudební ukazky od kolegy budoucího strojaře FliegenderZirkus, snad se nebude zlobit, že zde také upozorním. Kolega Honza by nám mohl případě také něco umístit :-)

Jaké hudební nástroje ovládate?

Offline

 

#458 15. 12. 2009 10:55

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: O nas :-)

Zcela neplánovaně jsem odchytla 80000. příspěvek - jindy si to hlídám a nic - taková radost :-)

Offline

 

#459 15. 12. 2009 10:57

Wotton
Logik
Místo: Plzeň
Příspěvky: 825
Reputace:   25 
 

Re: O nas :-)

Tak to gratuluju ;-)


Dva jsou tisíckrát jeden.

Offline

 

#460 15. 12. 2009 11:18

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: O nas :-)

A já předem gratuluji Ivaně ;-).


2+2=4

Offline

 

#461 15. 12. 2009 18:52

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: O nas :-)

↑ Lukee: Děkuji k blahopřání poctu Gauss. :-)

Něco jsem našla tady : http://cs.wikipedia.org/wiki/Gauss - že by ten kráter na Měsíci ;-)  ?


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#462 15. 12. 2009 22:47 — Editoval halogan (15. 12. 2009 23:16)

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: O nas :-)

↑ Ivana:

Nene, já bych tipoval tu německou výzkumnou loď :-)

---

Abych završil své negativní působení na školním fóru, kde jsem byl pomalu vykázán z ročníku, napadla mne při večerním studiu jedna věc. V sobotu to byl přesně rok, kdy se tu řešilo, co je na SŠ matice nejtěžší. Já si položil jinou otázku: Co dělá zdejším tazatelům největší problémy? Podle mě to není ani diskrétní matematika (hezký večer přeji, pane Kovář), ani slavné průběhy funkcí, nýbrž dvě věci:

1) Opsat přesně zadání, abychom 10x nehádali, co zadatel myslel.
2) Přemluvit někoho ochotného, aby to danému tazateli co nejpodrobněji vysvětlit.

Pak už si jen stačí koupit bakalářku a studium je za námi, že?

Edit: u konstruktu "ani ani" se používá čárka, to bych neměl porušovat ani v rozhořčení. Ale tak určitě tam ještě nějaká bota bude.

Příjemné prožití svátků přeji.

Offline

 

#463 16. 12. 2009 01:21

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: O nas :-)

↑ halogan:

Předpokládám, že jsi završil negativní a zahájil pozitivní působení, k čemuž přeji hodně zdaru.

(já jsem třeba přestala vychovavat v místních poměrech - zda je to směr pozitivní, to ještě nevím, ale, doufám, že takto přispěji k zachování dosavadní vysoké kultury mistního prostředí - ještě bych měla více uvažovat nad svou češtinou, abys nemusel takovou hrůzu snášet, ale nejde mi to příliš, opravdu se omlouvám).

Realita snad nakonec naučí, že základem je jasně formulovat svůj požadavek (rozumím "prosbu"), mít někoho, kdo je schopný a ochotný vyřešit můj problém za předpokládu, že i já udělám vše ke společnému zdaru (je mi to takto dopřáno a moc doufám, že bude i nadále).

V minulém roce jsem viděla koupenou a opravdu dráho diplomku, bylo to strašné - ale je zbytečné to více rozvádět (cena listků na Colours mi dělá trochu větší starost - ale já je pravděpodobně budu mít jako dárek).

Už jsi začal se čtením stoiků? Došla jsem pro knihu a přepsala: "Lide jsou stvořeni kvůli sobě navzájem, buď je tedy poučuj nebo je snášej."

Většinu svátků prožiji v práci, protože se mi to tak libí.

Ivaně blahopřeji k postupu, všem také přeji hodně pohody a klidu a děkuji za gratulaci k úžasnému úlovku v místních vodách a za podnětné návrhy na uspořádání Domova veteránu.

.......

Offline

 

#464 16. 12. 2009 16:14

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: O nas :-)

↑ jelena:

Ještě jsem nedospěl do fáze, kdy bych měl dost času na čtení fikce. Nějak k ní nemám nejvřelejší vztah. Naposledy jsem četl jeden evergreen, který jsem hned musel přebít nějakou tou geekovinou. Ale to jsem snad už zmiňoval.

Jinak do seznamu darů koukám, že jsem si na Vánoce rozhodl udělat několikanásobnou literární radost. Koupil jsem si toho celkem dost. Abych nezakrněl ve francouzštině, vzal jsem svou oblíbenou fikci. Na konci týdne vyjede z tiskáren kniha mých dvou oblíbenců, takže v pondělí hurá do knihkupectví. Přemýšlím, že když jsou ty svátky, že bych si udělal jednu matematickou radost, ať ta Petáková není v knihovně osamocena. S postupem výuky matematické analýzy bych už snad několik málo úloh zvládl.

Ještě oblíbené drogistické zboží a mám pro letošek hotovo :-)

---

Z jiného soudku. Až včera jsem si všiml, že již delší dobu mi přisuzuješ autorství výrazu, který je (jak jsem nyní zjistil) celkem nepoužívaný. A já ho bral za samozřejmost. To mi připomíná, že nejméně dvě česká slova se špatně překládají.

---

Hezký zbytek dne všem.

Offline

 

#465 16. 12. 2009 20:28

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: O nas :-)

↑ halogan: S těmi nepřeložitelnostmi jsou to zajímavé postřehy. Ale fakt je lítost až tak nepřeložitelná? Co třeba "pity"?


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#466 16. 12. 2009 21:43

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: O nas :-)

Zdravím vás,

to není otázka nepřeložitelnosti jednoho slova nebo výrazu, ale zařazení do kontextu. Litost v kontextu by se opravdu překládala špatně. Nejhůř se překládají různé tabulky, kde není čeho se uchytit. Nebo ekonomické ukazatele, kde se musí najit přesné zrcadlo například v odpovídajícím zákonu, brr.

Složité bylo toto dílo, byť je malé rozsahem - musela jsem nastudovat celou ruskou problematiku a najit zrcadla ke každému certifikátu (vzhledem k tomu, že my vlastníme 2 kočky, problém psů je mi zcela cizí).

Hodná dcera se účastnila těchto překladatelských soutěží (2004, 2005) a vím, že každá z těch povídek vyžadovala hodně práce. Zatím tvrdí, že výuka na JŠ ji baví víc, než překlad, - uvidíme.

Mám v tomto roce velmi dobrou skupinu na JŠ a v individuálním studiu pokračuje jedna velice nadaná studentka - trochu problém je v tom, že je zároveň studentkou nášeho obdivuhodného Mariana, proto místo lekce 20 "Собачий холод" věnujeme čas rozboru příkladů a řešení úloh. Marian bude muset povinně zahájit výuku integrálů citaci pojednání o integrování z díla Льва Николаевича Толстого, ať mi to trochu vynahradí. 

A tak jsme plynule přešli k překladům...

ještě uzávorkovat: (kdyby se hodnotila užitečnost příspěvků, už jsem davno v hlubokém "minusu", snad se to nenavrhne :-)
-----
včera jsem zvolila velmi smutnou skladbu - od stejné skupiny je Вниз головой, že je vše v pořádku. Tak ať je.

Offline

 

#467 16. 12. 2009 23:07 — Editoval halogan (16. 12. 2009 23:16)

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: O nas :-)

Překládání je hrozně ošemetné, to umím jen kritizovat, ne sám vytvářet. Dost mi vadí, když z přeloženého textu "čouhá" originál - výsada dabovaných amerických seriálů na českých komerčních televizích. Přes překlady nejsem, pouze přes konverzaci. V obvodním kole jsem se asi 5x umístil na druhém místě a když jsem konečně vyhrál, tak jsem se v celopražském skončil až druhý :-)

Což mi připomíná, že vůbec neumím matematickou terminologii v angličtině a chtěl bych poděkovat kolegovi Marianovi, protože ta učebnice je moc pěkná. Postavení na axiomatických základech, polopatické vysvětlení. Takové pěkné rozšíření mého prvního (a i dalších) semestru. Škoda, že to nemám tištěné.

Uvědomuju si, že jsem ještě nepřidával žádné hudební doporučení, tak tady ho máte. Takové pochmurné, táhlé... a geniální. Je to zkrácené, originál má 23 minut :-)

Edit: když už jsem u té učebnice analýzy - nemá náhodou na straně 4 (PDF strana 16) špatně použité tečky? Nějak nejednotné, jednou \ldots, jednou \cdots. Obé by mělo být jako \ldots, že? (Jedná se o $\mathbb{Z} := \{\cdots, -2, -1, 0, 1, 2, \cdots\}$.)

Offline

 

#468 18. 12. 2009 04:46

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: O nas :-)

↑ halogan: U čárek vždy $,\ldots,$, u +,-,= a podobných $+\cdots=$. Ostatně TeX by to měl poznat sám (požijeme-li \dots), problémy by měly být jen na konci vzorce: $\normalsize\ldots,1,\dots,3+\dots+4+\cdots$. Ale zrovna dnes jsem řešil, jestli $h_i(m_1)=t_1\wedge \ldots \wedge h_i(m_k)=t_k$ nebo $h_i(m_1)=t_1\wedge \cdots \wedge h_i(m_k)=t_k$. Bylo to v textu o extrakci náhodnosti, tak jsem náhodně vybral :).


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#469 21. 12. 2009 12:54

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: O nas :-)

↑ Kondr:

Díky za info, o \dots jsem nevěděl.

---

Jinak zdá se mi to, nebo se tu kolem Vánoc množí dotazy na derivace a průběhy funkcí? Mně se to náramně hodí, příští týden se to budu učit na zkoušku, tak si tady alespoň otestuju své znalosti.

Přemýšlím, že bych spolužáky odkázal na toto fórum, abychom tu měli pořádnou vánoční záplavu :-) Já se taky přidám s dotazy, zejména na spojitost a na důkazy, někdy příští týden, těště se :-)

Offline

 

#470 05. 01. 2010 20:34

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: O nas :-)

Pokračování OT o pravidlech z pískoviště:

Já myslel, že za nej-forum se považuje to rumunské. Tam mají taky pěkná pravidla (tedy mají tam spoustu vláken specifikujících co je žádoucí a co ne, pro každou sekci zvlášť, ale tato varianta se mi celkem líbí).

Dovolil bych si přeložit tu zkrácenou verzi:

ZetaX napsal(a):

Pokud posíláte příspěvek, použijte selský rozum. Pokud nemáte selský rozum, neposílejte příspěvky.

Úspěšný vstup do zkouškového / dobré výsledky u pololetních písemek všem :)

---
čtvrteční zpívánky


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#471 07. 01. 2010 23:58

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: O nas :-)

Jelikož ještě je čtvrtek, tak bych mohla pokračovat:

- například, pokud někoho zajímá, jak byla vyvolána má první hudební asociace na tomto fóru, tak to nebyl nikdo jiný, než náš obdivuhodný Marian a bylo to так.

- odznačila jsem několík temat v Připomínkách, ve kterých (dle mého názoru), jsou dohody kolegů dlouhodobějšího razu - pokud u váženého Velitelstva bude nějaký čas, tak bych prosila probrat a případně umístit do přilepených témat nahoru Připomínek (co se uzná za vhodné). Samozřejmě, pokud dostanu pokynem, tak všechno přeznačím jako "vyřešené" - neb jsme taková vzorná jednotka: "Díky moc, je fajn najít smysluplné forum, kde se neřeší blbosti a jde se rovnou k věci. A ta rychlá reakce je parádní. :-)" (c).

A teď už dobrou noc v provedení opravdového Matematika pana Suchanova.

----
OT: zeměpisné údaje na piskovišti jsou upraveny :-)

Offline

 

#472 08. 01. 2010 13:22

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: O nas :-)

Při čtení denního tisku jsem se dověděla o projektu EU "Ovoce do škol" (vyhl. 478/2009 Sb.) - tato zpráva jistě potěší váženého nového Moderátora i další příznivce teorie n-dimensionálních jablek.

Offline

 

#473 08. 01. 2010 13:32

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: O nas :-)

↑ jelena:

Já vždy hledal ve školní kantýně nějaké to jablko či rajče, ale marně. Jinak k moderátořině - nějak se v tom ztrácím a své nově nabyté funkce nějak nenecházím... ale to snad časem přijde.

Offline

 

#474 08. 01. 2010 15:09

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: O nas :-)

↑ halogan:
Měl bys vidět:

– Tlačítka smazat a editovat u každého příspěvku.
– Úplně na konci stránky odkazy na zamknutí, přesunutí a zvýraznění tématu.
– U každého přispívajícího vidíš hned IP a možná i další věci, které nevidí běžný uživatel.
– Asi ještě něco, víc mě teď nenapadá.

No, to je možná i všechno. Já se tady nikdo nepohyboval jako neadmin, takže vlastně moc nevím, jak to vidí běžný návštěvník nebo moderátor (jako admin mám vyšší práva, ale asi jen co se týče samotného nastavení fóra, takže běžné věci asi vidíme stejně).


2+2=4

Offline

 

#475 08. 01. 2010 15:12

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: O nas :-)

No já vidím jen IP, nic jiného nového. Psal jsem ti email, abych to tu nezaplavoval svými problémy, ale omylem jsem nepoužil gmail, tak možná trůní někde ve spamu.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson