Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

Anketa

"Mě by třeba zajímalo, jak jste se sem na forum vůbec dostali :-)"(c)


Cíleně jsem hledal(a) nějaké Matematické fórum.

30% - 82
Hledal(a) jsem pomoc s matematikou (jsem studující).

37% - 101
Hledal(a) jsem pomoc s matematikou (jsem vyučující).

1% - 4
Potřeboval(a) jsem řešení problému z praxe.

3% - 8
Fórum mi bylo doporučeno.

5% - 14
Jiná cesta, případně doplním v tématu "O nás :-)".

4% - 13
V čtenářském deníku mi chybela kniha "Stařec a moře".

1% - 5
Hledal(a) jsem zdroj řešení projektů svých studentů.

0% - 2
Hledal(a) jsem kružítko.

5% - 15
Už si nepamatuji.

8% - 22
Počet hlasujících: 228

#426 24. 10. 2009 14:28

Marian
Místo: Mosty u Jablunkova
Příspěvky: 2512
Škola: OU
Pozice: OA, VSB-TUO
Reputace:   67 
 

Re: O nas :-)

↑↑ Olin:

Chceš-li mít v problematice jasno hned od začátku, dopooručuji přečíst zajímavou knihu, kterou jsem tady už nejednou citoval. Tedy ještě jednou:

Tibor Šalát, Reálné čísla. Nakladatelství ALFA, Bratislava.


Mezi česky nebo slovensky psanýma knihama je to vynikající kus. Její četbou nelze ztratit čas.

Offline

 

#427 24. 10. 2009 15:30

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: O nas :-)

↑ Marian:
Jen tak pro zajímavost: existuje nějaká pěkná kniha na přirozená čísla? Ideálně pak prvočísla. (Nehledal jsem, jen mě to teď, když jsi zmínil ta Reálná čísla, napadlo.)

Jinak já měl za prvák asi jen 52 kreditů (neměli jsme naprosto žádná béčka a nesmysly z jiných fakult jsem si dávat nechtěl), ale za druhák, kdy už jsme měli docela dost béček, jsem měl 75 kreditů. Teď mi chybí 53 kreditů, to už by mělo jít, ačkoliv máme pro mě nepříjemné předměty (počítačové sítě, operační systémy – WinAPI). Původně jsem to měl rozvržené tak, abych poslední semestr měl jen áčka a mohl se soustředit na bakalářku, ale kvůli přesunu jednoho předmětu (Kombinatorika) do kolizního času jsem ztratil pět kreditů a budu si muset v letním zapsat jeden předmět navíc…


2+2=4

Offline

 

#428 24. 10. 2009 21:19

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: O nas :-)

↑ Marian:
Díky za tip, zařadím to do mé fronty matematických knih, které hodlám přečíst. Bohužel je to fronta dlouhá a času málo :-(


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#429 13. 11. 2009 23:47

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: O nas :-)

Letos, lépe řečeno před měsícem, jsem vyzkoušel pro mě zcela novou věc. Mámina známá volala, že má problém se synem, který je v 6. nebo 7. třídě. Propadal z matematiky a já ho měl doučovat.

Musím říct, že mě opravdu těší, když se ten člověk usměje, že na něco přišel a že dokázal něco spočítat sám. Navíc se mu podařilo za posledních 14 dní získat jednu jedničku za aktivitu a dvojku z písemky (2. nejlepší práce ze třídy).

Je to něco jiného, než když se tu člověk dře a jen málokdy to recipient naší rady ocení a případně napíše, že naše rady mu nějak pomohly. Navíc se stále potvrzuje ta nepěkná tradice, že když člověk nepředvede nic konkrétního, tak v očích tazatele je prakticky zbytečný.

Když už je venku tak sychravo, tak alespoň něco mě těší. Doučování s výsledky, snad budou dlouhodobé.

Hezký víkend přeji.

Offline

 

#430 14. 11. 2009 00:55

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: O nas :-)

↑ halogan:Odkazované téma nepatří k nejhorším, tazatel v něm skenuje své výpočty a děkuje za připomínky. Poděkování se tu člověk dočká celkem často. Jinak blahopřeju k pedagogickým výsledkům.

↑ Lukee:
Zavedení: Kučera, Radan - Skula, Ladislav. Číselné obory. 1. vyd. Brno : Masarykova univerzita, 1998. 95 s. ISBN 80-210-1965-4.
Kučera, Radan: Algoritmy teorie čísel
Diofantické rovnice, kongruence:  Herman & Šimša & Kučera: Metody řešení matematických úloh
Advanced metody: D.A.Cox: primes of the form $x^2+ny^2$. Ukazují se v ní některé zajímavé metody teorie čísel -- kvadratické formy, grupy tříd ideálů


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#431 15. 11. 2009 18:38 — Editoval halogan (15. 11. 2009 20:36)

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: O nas :-)

Po návštěve u babičky jsem si odvezl knihu "Sbírka úloh z matematiky" od doktorů Bydžovského a Vojtěcha z roku 1924. Zaujaly mě dvě věci:

1) Mé srdce zaplesalo při pročítání sekce "kvadratické funkce" jsem narazil na skupinu příkladu nazvanou "grafické řešení" - vyžaduje se tam znalost grafu paraboly a nedovolí řešit úlohy jinak. Krasný to jazyk!

2) Dneska se zde na fóru jedna dívka ptala na dva příklady... jsou v této učebnici hned po sobě, takže to vypadá, že zadání se stále přebírají a nevymýšlejí vždy nové.

Edit: krásný jazyk, ne úlohy, ty jsem zatím tolik nezkoumal.

Offline

 

#432 15. 11. 2009 20:33

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: O nas :-)

↑ halogan:

Škoda, že nějaké příklady nemůžeš poslat sem do fora , třeba oskenovat jej . Ráda bych se na ně podívala :-)


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#433 15. 11. 2009 20:46

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: O nas :-)

↑ halogan:

Takhle jsme řešili kvadratické rovnice my : ( papír už je pěkně vybledlý)

http://forum.matweb.cz/upload/1258314329-IMG_0009.jpg


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#434 15. 11. 2009 20:50

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: O nas :-)

.. a ještě se pochlubím s touhle kv.rovnicí , snad jsou lepší vidět i ty pomocné výpočty  :

http://forum.matweb.cz/upload/1258314569-IMG_0010.jpg


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#435 15. 11. 2009 20:53

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: O nas :-)

Tak, scanner sice nevlastním, ale podařilo se mi alespoň nějak vyfotit pár stránek.

Zmíněná grafická řešení:

http://forum.matweb.cz/upload/1258314805-graficke.jpg

A jedna dvojstránka:

http://forum.matweb.cz/upload/1258314714-DSC00728.JPG

Offline

 

#436 15. 11. 2009 21:00

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: O nas :-)

↑ halogan: ... :-))

.. no je to opravdu nádhera , tak ještě do třetice .. učebnice :

" Učebnice vyšší matematiky I část " A.K.Vlasov 1957 SNTL

http://forum.matweb.cz/upload/1258315200-IMG_0011.jpg


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#437 01. 12. 2009 17:52 — Editoval Olin (01. 12. 2009 17:52)

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: O nas :-)

Čím to, že jsme zavaleni úlohami z teorie grafů? Neměla by být obecně "nejtěžším předmětem" matematická analýza?


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#438 01. 12. 2009 18:10

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: O nas :-)

↑ Olin:Objevují se zde úlohy z VŠB, které mají brzy termín odevzdání. Možná ještě přijde vlna Relací z FI MU. Do analýzy asi nikdo nedostává tak hromadně nějaké rozsáhlejší úkoly.


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#439 03. 12. 2009 22:27

petrkovar
Veterán
Místo: Ostrava/Krmelín
Příspěvky: 1012
Pozice: VŠB - TU Ostrava
Reputace:   23 
Web
 

Re: O nas :-)

↑ Kondr:Z analýzy čekejte vlnu v druhé polovině letního semestru ;-) V zimním semestru se učí diskrétní matematika a algebra.

Offline

 

#440 03. 12. 2009 22:37

petrkovar
Veterán
Místo: Ostrava/Krmelín
Příspěvky: 1012
Pozice: VŠB - TU Ostrava
Reputace:   23 
Web
 

Re: O nas :-)

Třeba někoho bude zajímat jak jsem fórum objevil já. Zadal jsem do googlu jednu větu ze zadání svého projektu pro studenty, jehož termín odevzdání se blížil. Tak jsem našel fórum, zadání i řešení.
Letos jsem se zaregistroval. Snažím se sledovat, co studentům dělá problém. Bohužel mi přijde, že nejproblematičtější je samostatné práce a používání tlačítka hledat.
Na druhou stranu jsem několikrát doplnil zadání projektu podle dotazů z tohoto fóra. Klidně tu i mírně poradím, vždy ale s ohledem na to, co studenti mají/mohou vědět a na co by měli přijít sami. Myslím že to bude mít větší účinek než úleková fixace během přednášky.

Offline

 

#441 04. 12. 2009 17:55

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: O nas :-)

Tak to je vrchol, teď mi někdo na ICQ psal o pomoc s úlohou o hře vrchcáby, cituji:

Napsal bych to na fórum, ale zase nechci riskovat, že to tam někdo uvidí.

Takže odstraňuji svoje ICQ z profilu (stejně jako jsem již dříve zrušil možnost poslat mi mail), na toto fakt nemám čas. Od nynějška nechť mi píšou jen profíci s jabberem :-)


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#442 05. 12. 2009 14:00

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: O nas :-)

↑ petrkovar: Srdečně Vás zde vítám, ať se tady libí

↑ Olin:

musím konstatovat, že drzost některých odesilatelů je opravdu, hm... - otevřela jsem včera mail a jsou tam 2 upominky z různých oddělení Okresní knihovny a v každém chtějí 25 korun. Jelikož jsem drze odmitla takový výnosný kšeft, tak teď budu muset do pondělka přeložit 5 stran nějakého návodu, abych měla z čeho platit. Navíc já platim upomínky až od 50 Kč, neboť mi bylo vysvětlene, že za prostředky z upomínek se nakupuji další knihy (tak ať těch knižek maji více).

=========================
Obecně: pokud někoho zajimají aktuální semestrálky, co jsou zde, tak to jsou LA pro IT, DM pro IT, fyzika pro FAI Zlín, mechanika pro TUL, už se objevuje přerovská logistika a snad i náznak Úvodu do informatiky.

MA pro IT budeme sledovat až v letě (už 3. rok), ale při posledním úklidu jsem si na kličové slovo "problém gondoliéra" uložila celou sbírku, na všech ostatních slohových úlohách na extrémy mám také vhodná kličová slova: například "nebudu maminku otravovat a provokovat", "ti úplně nejlínější ani nederivují" atd.

Kontrola průběhů funkcí vyžaduje ovšem hodně borůvkového čaje a aktivní zapojení velmi schopných kolegů, to je jen úkazka, případně bych doplnila další, ať nikomu neuběru na zásluze o přípravu ostravských informatiků (ale hodná dcera mi teď nařizuje, že něco mám dělat).

========================================================================

Také bych vás rada potěšila zprávou, že milý kolega musixx na nás nezanevřel, ale je velmi pracovně zaneprazdněn a určitě se objeví, až to čas dovolí.

Mějte se hezky.

Offline

 

#443 05. 12. 2009 14:32

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: O nas :-)

↑ jelena: Zdravím. Jak to tedy je s tím borůvkovým čajem?

Jde li o drzost tazatelů, nejvíce mě za poslední měsíc dostalo toto: http://forum.matweb.cz/viewtopic.php?id=12400 (nějaký student Vyšši odborné školy informačních služeb, Praha 4).


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#444 06. 12. 2009 01:29

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: O nas :-)

↑ Kondr:

Zdravím,

borůvkový čaj (a jiné produkty z borůvek) jsou prospěšny pro namáhané oči, jak jsem se dočetla zde, například. Což je asi aktuální - ale ještě neužívám. Ovšem pro oční pohodlí budu muset v době vánoční pohody (brrr) se zaměřit na řešení svého monitoru - neboť v práci mám CRT 19 (asi 2 roky starý) a jsem velmi spokojena, ale doma za tento rok už mám druhý LCD a pořád to není ono.

Pokud se dotaz vztahoval, zda jsem "tá, s borůvkovým čajem akční na jiných forech", tak už jsem vysvětlovala autorovi dotazu (ostatně, kde je?), že rozhodně ne. Jen vás potkalo to neštěstí - ovšem věřím, že až vás moje výchovná práce začne obtěžovat, tak vážený Admin mi vystaví luxusní Domov pro veterány s výhledem na LaTeX pískoviště.

Nějakou malou aktivitu vyvijím pro kamarády zde, kde mám moderátorské právo k sekci Chemie, tak tam alespoň oprašuji seznam odkazů na literaturu, neboť naše akční moderatorka pozavírá všechno, co nemá vlastní nápad na řešení, občas ale něco otevřu, co stojí za pozornost. Chemie tam je ovšem okrajová záležitost, do matematiky jim nepovídám.

Před časem bylo forum posluchačů Trabandu, kde jsme občas měli nějakou literární soutěž nebo se pohovořilo o češtině a o překladech. Ale fórum zaniklo, skupina změnila styl, kterému jsem nedospela asi, nebo na posledním koncertu s novým stylem jsem "nesouzněla". Vyzpívat starší texty opravdu vyžadovalo docela slušnou češtinu :-) absolutní favorit. A to je všechno.

Co se tyče drzosti dotazu - tak absolutně exotický dotaz už neumím najit, ale toto byl výkon, který byl ještě  zde a tam. A hanička byla moc a moc roztomila, jak odrovnala tym autorit požadavkem na výpočet jako na tabuli - Lukáš na závěr mluví již zcela nesouvislě a zjevně chybí dotaz "Jaké barvy jsou u vás tabule?"

Ale pomlouvat se nemá - spiš by to zasluhovalo zapisovat do Zlaté knihy. Pozdrav :-)

Offline

 

#445 07. 12. 2009 22:10

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: O nas :-)

Tak ze mě moc úspěšný pedagog nebude. Sice můj svěřenec dostal další dvě dvojky (pro změnu nikdo neměl jedničku), ale odmítá se učit mimo naše hodiny, tak jsem se na něj naštval a odešel jsem z hodiny, přitom věděl, že to je na delší dobu (zkouškové) poslední lekce.

Achjo, nechtěl jsem být takový, ale už jsem nemohl vydržet, jak sem do něj hustil zlomky každé pondělí. Také mi bylo vytknuto členem rodiny, že prý nedělám přestávky. Tři hodiny počítání v kuse je moc?

Offline

 

#446 07. 12. 2009 23:33

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: O nas :-)

halogan napsal(a):

Tři hodiny počítání v kuse je moc?

Obávám se, že opravdu ano.


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#447 08. 12. 2009 06:57

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: O nas :-)

↑ halogan:
Zdravím :-)
...k těm zlomkům, to je kámen úrazu !!
Stále říkám , že počítat se musí každý den. Obzvláštˇ základní početní úkony k nimž zlomky nepochybně patří.

Ty tři hodiny jsou opravdu hodně.
Dobré je doučování ve dvou dnech např. úterý a čtvrtek po dvou hodinách za týden. Mezi hodinami vždy přestávka. Když má student či žák opravdu u příkladů myslet ,  je přestávek třeba.

Hodně úspěchů při takové dobré činnosti, kterou doučování určitě je :-)


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#448 09. 12. 2009 21:49 — Editoval Olin (09. 12. 2009 21:50)

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: O nas :-)

Zdraví vás nový člen Q-klubu :-)


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#449 09. 12. 2009 21:52

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: O nas :-)

↑ Olin: Blahopřeji :-))


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#450 09. 12. 2009 22:04

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: O nas :-)

Čím víc na to koukám, tak tím víc nechci být Q :-) Nějak ta celá věc jde mimo mě, nějak jsem nikdy nesledoval Star Trek (snad to je odtamtud) a přemýšlím, že si u váženého Admina vymrčím podobná privilegia jako naše rádio :-)

Samozřejmě gratuluji, ↑ Olin:.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson