Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 26. 06. 2011 23:46 — Editoval Lukee (27. 06. 2011 18:32)

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Videa o rýsování

Kdysi jsem zde představoval ve vláknu multimediální matematika flashová udělátka, která zobrazovala animaci, jak narýsovat trojúhelník. Nedávno jsem si na to vzpomněl a chtěl jsem udělat nějaká další, ale jednak už asi nemám ten framework ve flashi, ve kterém jsem to dělal a navíc to stejně nebylo úplně ono. Zkusil jsem na to jít jinak, natočil jsem screencast o tom, jak rýsuji trojúhelník přímo v GeoGebře. Nevýhodou je, že do toho musím i mluvit, což mi moc nejde :-)).



A všimněte si prosím času, kdy to bylo točeno a srovnejte s časem odeslání tohoto příspěvku → mezi tím jsem řešil, proč mi po nahrání na YT nejde ve videu zvuk… To byl zase porod.


2+2=4

Offline

 

#2 27. 06. 2011 18:31

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Videa o rýsování

Protože první video vzbudilo velký ohlas, natočil jsem druhé. Tentokrát by to mělo být lepší, celé je to větší a nejsem tak znuděný :-).

http://www.youtube.com/watch?v=5-w4SMa_jNk

Názory?


2+2=4

Offline

 

#3 27. 06. 2011 18:36 — Editoval Pavel Brožek (27. 06. 2011 18:36)

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Videa o rýsování

Je to pěkné, ale já nejsem v cílové skupině, abych posoudil, zda mi to pomohlo, ani nemám pedagogické vzdělání :-). Nenapadá mě, co by se na tom dalo zlepšit, z mého pohledu je to dokonalé :-).

Offline

 

#4 27. 06. 2011 18:38

janca361
.
Příspěvky: 3284
 

Re: Videa o rýsování

↑ Lukee:
Lukee nepoznala jsem v tvém hlase rozdíl ;)

Offline

 

#5 27. 06. 2011 18:40

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Videa o rýsování

↑ Pavel Brožek:
Ok, díky :-).

↑ janca361:
Tak jsem si možná jen během natáčení připadal méně znuděně :-)). Na druhou stranu je fakt, že tohle je zase nějaký desátý, musel jsem si na vedlejší monitor napsat text, abych tam něco nepopletl.


2+2=4

Offline

 

#6 27. 06. 2011 18:41 — Editoval Pavel Brožek (27. 06. 2011 18:41)

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Videa o rýsování

↑ Lukee:

Nebylo by jednodušší nahrát obraz a zvuk zvlášť a pak to dát dohromady?

Offline

 

#7 27. 06. 2011 18:42

((:-))
Dana
Místo: Bratislava
Příspěvky: 6226
Reputace:   285 
 

Re: Videa o rýsování

↑ Lukee:

Je to pěkné, skutočne... Predpokladám, že je to nejaký nácvik k niečomu väčšiemu, mýlim sa?

Možno by som pre poriadok hovorila na ZŠ |AB| = 5 jednotiek dĺžky, ak nie trebárs centimetrov, dosť sa tam na uvádzanie jednotiek dbá.

Žiaci často rysovať vedia, ale nedokážu popísať svoj postup, o rozbore ani nehovorím... :-)

Offline

 

#8 27. 06. 2011 18:47

janca361
.
Příspěvky: 3284
 

Re: Videa o rýsování

↑ ((:-)):
Pokud jsem rozuměla... ↑ Lukee: ty centimetry by tam nebyly špatný, dětičky O:-) na to často zapomínají, aspoň podle sekce ZŠ tady na foru ;)

Offline

 

#9 27. 06. 2011 18:55 — Editoval Pavel Brožek (27. 06. 2011 18:55)

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Videa o rýsování

No já bych tam ty centimetry rozhodně nedával, proč být tak konkrétní. Když už něco, tak bych používal jednotky: „narýsujeme kružnici o poloměru 4 jednotek“, jak navrhuje ↑ ((:-)):.

Ale jak jsem psal, nejsem pedagog… :-)

Offline

 

#10 27. 06. 2011 19:00

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Videa o rýsování

↑ Pavel Brožek:
Možná jo, uvidím, zkusím. Když jsem si ten text napsal, tak už to šlo bez problémů. Já byl zatím rád, že se mi povedlo najít způsob jak to nahrát v dobré kvalitě a uploadnout to na YT tak, aby všechno běželo jak má. Ale iMovie toho asi umí celkem hodně, tak se na to někdy podívám a zkusím. Díky za tip :-).

↑ ((:-)):
Ideálně bych chtěl časem nahrát podobná videa ke všem nějakým základním rýsovacím věcem.

K těm jednotkám — já je tam celkem záměrně nedával proto, že na té obrazovce žádný centimetr není, je to od sebe vzdáleno pár pixelů. Takže co navrhujete? Psát tam centimetry, nějakou obecnou „jednotku” nebo nepsat nic?


2+2=4

Offline

 

#11 27. 06. 2011 19:02

((:-))
Dana
Místo: Bratislava
Příspěvky: 6226
Reputace:   285 
 

Re: Videa o rýsování

↑ Lukee:

Možno sa môže aspoň v komentári povedať jednotiek dĺžky, potom sa to trebárs nemusí písať...

Offline

 

#12 27. 06. 2011 19:14

janca361
.
Příspěvky: 3284
 

Re: Videa o rýsování

↑ Lukee:
Já hlasuju pro centimetry :)

↑ ((:-)):
Jinak nějaký zápis konstrukce by se taky hodil, ale to by bylo lepší tím "starým" způsobem, ale nechci nikoho úkolovat ;)

Offline

 

#13 27. 06. 2011 19:25

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Videa o rýsování

Na YT jdou přidávat do videa nějaké poznámky, je to k vidění na spoustě videí, na mém mém prvním vlastně taky → ten nápis matweb.cz vpravo dole. Ale asi tam nepůjde moc formátování, což tam, předpokládám, bude občas potřeba. Popis konstrukce bych spíš uvedl v článku, ve kterém ta videa budou vložena. Mimochodem je ten formální postup konstrukce vůbec k něčemu dobrý? Pamatuji si, že to všichni nesnášeli, protože to většinou neuměli a měli kvůli tomu horší známky :-).


2+2=4

Offline

 

#14 27. 06. 2011 19:36 — Editoval ((:-)) (27. 06. 2011 19:52)

((:-))
Dana
Místo: Bratislava
Příspěvky: 6226
Reputace:   285 
 

Re: Videa o rýsování

↑ Lukee:

Čo je k čomu dobré - nevieme... :-) Algoritmy?

Mňa vždy fascinovalo, že žiaci často vedia úlohu narysovať, napriek všetkým neznalostiam rozborov a zápisov...

Tak som dovolila písať postup konštrukcie súčasne s rysovaním, dokonca aj celými vetami, bez symbolov. Dovoliť robiť zápis počas rysovania nie je celkom korektné, lebo úlohy nemusia mať riešenie - ale na pochopenie, čo to vlastne ten desiaci zápis konštrukcie je to funguje celkom dobre. Pobaví aj rysovanie na tabuľu podľa postupu, ktorý hlásia decká, ibaže je to zdĺhavé...

Keď som žiakom ukázala, že  kilometrovú vetu môžu napísať skratkami (symbolmi), veľmi rýchlo sa snažili prejsť na symboly...

A "rozbor" robievame úplne na konci, aj to iba v grafickej forme... :-)

Vždy sa po čase nájdu decká, ktoré začnú riešiť konštrukčné úlohy "normálne" a stresu je oveľa menej...

Offline

 

#15 13. 07. 2011 19:21

miso16211
Πυθαγόραc
Příspěvky: 1522
Pozice: n/a
 

Re: Videa o rýsování

ja bych mal nápad, videa ktore ukazuju ako sa meni graf funckie v zavislosti od koefiecientov ale to nema žádne kroky nebo postupy, ale určite by se to dalo oveľa viac napr. obvodove a stredove kruhy alebo neco po anglicky, ale to už su moje napady.
PS: zaujimavy hlas↑ Lukee:

Offline

 

#16 14. 07. 2011 13:28

Honzc
Příspěvky: 4549
Reputace:   241 
 

Re: Videa o rýsování

↑ Lukee:
Zkouška "videa" jednoho příkladu z fóra - děláno v Geogebře
Konstrukce

Offline

 

#17 14. 07. 2011 13:33

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Videa o rýsování

Taky se docela dá ukázat interakce pomocí Mathematica a funkce Manipulate. Člověk si pak stáhne zdarma Mathematica Player a pustí si to u sebe.

Offline

 

#18 14. 07. 2011 15:36

((:-))
Dana
Místo: Bratislava
Příspěvky: 6226
Reputace:   285 
 

Re: Videa o rýsování

↑ Honzc:

Pěkné... :-)

Offline

 

#19 27. 05. 2012 15:52

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Videa o rýsování

↑ Lukee:

Zdravím,

nepodařilo by se do programových plánů zařadit natočení nového dílu a to "Množina bodů, ze kterých vidíme úsečku pod úhlem"? V Polákovi je to v kapitole "Geometrická místa bodu" , v "Planimetrii pro gymnázia" je to kapitola 2.1 "Množiny bodů dané vlastností" úplně na závěr.

Nebo jestli někdo nenarazil na již hotové, děkuji za odkaz (neb si připadám jak zaseknutá deska :-).

Děkuji, nehoří.

Offline

 

#20 27. 05. 2012 18:12

janca361
.
Příspěvky: 3284
 

Re: Videa o rýsování

↑ jelena:
Ahoj,
určitě dobrý nápad. Myslím, že zrovna tohle dělá největší problém :)

Ke zhotovení se nehlásím. Ale jak tak vzpomínám na naši geometrickou sbírku mohla bych tam pokračovat :)

Offline

 

#21 29. 05. 2012 10:50

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Videa o rýsování

↑ Lukee:

Janča našla animaci a dohodlY jsme se, že nám už nic nechybí :-)

Ale abys nepotlačoval umělecké vlohy, můžeš, prosím do levého horního rohu umístit upozornění kolegy Kondra na soutěž (vtip "Kolega Kondr má stres ze státnic" je opravdu podařený :-)


Děkuji a zdravíme (s Jančou).

Offline

 

#22 29. 05. 2012 11:09

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Videa o rýsování

↑ jelena:: Tak já třeba natočím jiné video :-). Upozornění na soutěž už visí.


2+2=4

Offline

 

#23 19. 06. 2012 23:41

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Videa o rýsování

Narazil jsem na podobný, ale zásadně pokročilejší projekt: EffaAcademy. Hezké :)


2+2=4

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson