Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 18. 05. 2013 18:26

kexixex
Příspěvky: 171
Reputace:   
 

soucet rady - fourierovy koeficienty

Ahoj, pocitam priklad: sectete radu $\sum_{k=1}^{\infty }\frac{cos^{2}k\alpha }{k^{2}}$ pomoci Fourierova rozvoje fce $f(x)=\chi _{(-\alpha ,\alpha )}$, $x\in (-\pi ,\pi )$ ($\chi $ je indikator (-apfa,alfa))a Parsevalovy rovnosti...

moje reseni: definuji si lichou fci g:=sgn(x).f(x), g je licha,tedy Fourierovy koeficienty u cosinu $a_{k}$ jsou nulove,
spoctu koeficienty $\pi b_{k}=\int_{-\pi }^{\pi}g(x)sin(kx) dx=\int_{-\alpha}^{\alpha}sin(kx)dx=\frac{-1}{k}[coskx]^{\alpha}_{-\alpha}=\frac{-2cosk\alpha}{k}$


tj $b_{k}=\frac{-2cosk\alpha}{k\pi}$

Parsevalova rovnost teda dava $\sum_{k=1}^{\infty}b^{2}_{k}=\frac{1}{\pi}\int_{-\pi}^{\pi}|g(x)|^{2}dx=\frac{2}{\pi}\int_{0}^{\alpha}1dx$

po dosazeni za $b_{k}$ mi vyslo
$\sum_{k=1}^{\infty }\frac{cos^{2}k\alpha }{k^{2}}=\frac{\alpha\pi}{2}$

ve vysledcich je uvedeno, ze ma suma vyjit $(\pi ^{2}-3\alpha\pi+3\alpha^{2})\frac{1}{6}$. Nevite nekdo,jak se dostat k vysledku z vysledku? :) diky

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) kexixex)

#2 18. 05. 2013 18:40 — Editoval Bati (18. 05. 2013 18:45)

Bati
Příspěvky: 2435
Reputace:   191 
 

Re: soucet rady - fourierovy koeficienty

↑ kexixex:
Ahoj,
ten výpočet koeficientů se mi nezdá dobře, nějak ti tam vypadlo to signum - musí ti v tom integrálu vyjít sudá funkce. Tak jak to tam máš by to bylo přece nula ($\cos{x}-\cos(-x)=0$).

A co se týče té druhé části, myslím, že jedna ze sum $\sum\frac{\sin^2{kx}}{k^2}$, $\sum\frac{\cos^2{kx}}{k^2}$ vyjde hezky a ta druhá (kterou máš spočítat soudě podle toho ošklivého výsledku) se dá spočítat pomocí toho, že $\sin^2x+\cos^2x=1$.

Offline

 

#3 18. 05. 2013 18:47

kexixex
Příspěvky: 171
Reputace:   
 

Re: soucet rady - fourierovy koeficienty

nojo, signum vypadlo, ale myslim, ze by to melo vyjit $I=\int_{-\pi}^{\pi}g(x)sin(kx)=2\int_{0}^{\alpha}sinkx=\frac{-2}{k}cosk\alpha$, cili stejne..

Offline

 

#4 18. 05. 2013 18:54

Bati
Příspěvky: 2435
Reputace:   191 
 

Re: soucet rady - fourierovy koeficienty

↑ kexixex:
Přece kosinus nuly je jedna a ne nula.

Předchozí příspěvek jsem editoval.

Offline

 

#5 18. 05. 2013 19:02

kexixex
Příspěvky: 171
Reputace:   
 

Re: soucet rady - fourierovy koeficienty

↑ Bati:
Jo, to je...
Ano! Tahle identita vede k vysledku, nejak me nenapadlo, ze plati i pro vyssi k nez 1... Diky moc.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson