Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 09. 06. 2012 15:21

george18
Příspěvky: 69
Reputace:   
 

volný pád, intenzita elektrického pole

Dobrý den prosím o pomoc s následujícími příklady

Těleso padá volným pádem z výšky 40 m. V jaké výšce bude jeho kinetická energie stejná jako potenciální? Odpor vzduchu zanedbejte.
odpověď je 20 m ale já vůbec nechápu proč to tak je může mi to někdo vysvětlit

Jaká je intenzita elektrického pole v petrolejí (εr = 2,1) ve vzdálenosti 30 cm od bodového náboje o velikosti 12,56 µC?
mě to vychází 5,29*10-7 N*C-1 ale mělo to vyjít 6*105 N*C-1


Na vodivou kouli o poloměru 6 cm přesuneme náboj 6 nC. Jakou intenzitu má elektrické pole v její těsné blízkosti?
Mě to nějak vychází úplně blbě

děkují za připadnou pomoc s řešením následujících úloh

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) george18)

#2 09. 06. 2012 18:53

thriller
Moderátor
Místo: Libush
Příspěvky: 947
Reputace:   24 
 

Re: volný pád, intenzita elektrického pole

Začněme postupně od prvního (i když tu dnes nebudu tak dlouho, abychom mohli spolu všechny příkaldy projít).

Chceš-li to odůvodnit výpočtem, pak nejprve odpověz na následující otázky:
Jaká je potenciální energie tělesa ve výšce h?
Jakou rychlostí poletí při pádu ze čtyřiceti metrů bude-li zrovna ve výšce h?
A jakou bude mít kinetickou energii při této rychlosti?
Z toho už pak snadno půjde vypočítat v jaké výšce bude Ek rovna Ep.

Postačí-li ti drobná úvaha, pak slyš: Těleso má ve výšce 40m potenciální energii Ep. Protože potenciální energie se přemění během pádu jen na kinetickou a protože závisí na výšce lineárně, pak přesně v polovině výšky bude mít těleso přesně polovinu své původní Ep a právě tato polovina se přemění na Ek. Voila.


100*0>0 aneb stokrát nic umořilo osla

Offline

 

#3 09. 06. 2012 19:06

thriller
Moderátor
Místo: Libush
Příspěvky: 947
Reputace:   24 
 

Re: volný pád, intenzita elektrického pole

Na druhý příklad nemám kalkulačku, ale hrubým výpočtem na windous kalkulačce:) se mi zdá, že by to mělo tak nějak 6.10^5 vyjít, když elektrické pole okolo bodového náboje vyjádříš jako $\frac{1}{4\pi \varepsilon _{0}\varepsilon _{r}}\frac{q}{r^{2}}$.

Se třetím příkladem na mě nečekej, už nestíhám:)


100*0>0 aneb stokrát nic umořilo osla

Offline

 

#4 09. 06. 2012 19:09

thriller
Moderátor
Místo: Libush
Příspěvky: 947
Reputace:   24 
 

Re: volný pád, intenzita elektrického pole

Ke třetímu jen nápověda, pole u povrchu koule by, myslím, mělo být stejné, jako kdyby náboj na kouli byl v jejím středu a koule tam nebyla. Jelikož Ti nevyšel ten druhý příklad, je možné, že třetí jsi počítal stejně špatným způsobem, tak teď by už to třeba mohlo jít. Good luck:)


100*0>0 aneb stokrát nic umořilo osla

Offline

 

#5 09. 06. 2012 20:45

george18
Příspěvky: 69
Reputace:   
 

Re: volný pád, intenzita elektrického pole

↑ thriller:

k tomu prvnímu
chápu teda dobře, že při pádu je v první polovině potenciální energie Ep a v půlce se změní na kinetickou se stejnou číselnou hodnotou, je to vlastně jaka si konstanta že jo

k tomu druhému už chápu proč mi nevyšel stejný výsledek já jsem do toho vzorce dal jenom permitivitu v petroleji a nějak zapomněl dat permitivitu vakua

třetí mi vyšel jsem měl použit ten samý vzorec a já jsem použil úplně jiný

poradíš mi s tímhle Mezi dvěma vodivými rovnoběžnými deskami nesoucího náboje +10 nC a -10 nC vložíme skleněnou desku o relativní permitivitě $\varepsilon r$ =5. Jak velké vázané náboje se na dielektriku vytvoří? nevím podle čeho se to určuje ale napadlo mě jestli to není 1/4 z náboje??? nebo je to nějak jinak?

hele mohl by jsi mi prosím tě odpovědět v předchozím tématu je to Volný pád koule mám tam ještě jeden dotaz

Offline

 

#6 10. 06. 2012 17:25

thriller
Moderátor
Místo: Libush
Příspěvky: 947
Reputace:   24 
 

Re: volný pád, intenzita elektrického pole

Je to něco jako spojené nádoby, energie se z jedné podoby mění do druhé, ale určitě ne skokově, nýbrž plynule.

PS: Je dobré pro nové dotazy založit nové diskuzní vlákno.


100*0>0 aneb stokrát nic umořilo osla

Offline

 

#7 16. 06. 2012 22:12

maltamala
Zelenáč
Příspěvky: 1
Reputace:   
 

Re: volný pád, intenzita elektrického pole

Prosím ten třetí příklad s tou koulí se má řešit s jakou permitivitou? Když dám jen vakuum, vyjde mi 10 na 4. Výsledek má být ale 1,5 x 10 4. Díky

Offline

 

#8 17. 06. 2012 15:46

george18
Příspěvky: 69
Reputace:   
 

Re: volný pád, intenzita elektrického pole

↑ maltamala:
permitivitu tam vůbec nepotřebuješ, použij jiný vzorec bez permitivity!!!

Offline

 

#9 22. 10. 2014 17:52

ev-ca
Zelenáč
Příspěvky: 5
Škola: gymnázium
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: volný pád, intenzita elektrického pole

dobrý den,potřebuji vypočítat příklad Ve vrcholech A,B,D čtverce ABCD o straně 20cm ve vakuu jsou umístěny tři stejné bodové náboje +100nC.Určete intenzitu elerktrického pole ve středu čtverce a ve vrcholu B,ale když náboj ve vrcholu B bude opačného znaaménka.Děkuju

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson